Veřejné osvětlení - srovnání

Mohou být LED svítidla světelným zdrojem budoucnosti? Jaké jsou výhody a nevýhody LED veřejného osvětlení v porovnání s vysokotlakými výbojkami? Vyplatí se výměna původních svítidel za modernější LED? Na to se pokusíme krátce odpovědět v tomto článku.

Historie veřejného osvětlení

Historie veřejného osvětlení sahá až do dávné antiky. Ze začátku se jednalo o hořící pochodně, pravidelně zapalované ohně nebo olejové lampy. V průběhu 19.století, doby rozvoje moderních měst, bylo zaváděno plynové osvětlení. To bylo obvykle rozsvěceno zásahem lampáře s dlouhou tyčí, který večer i ráno obcházel město. Na konci 19.století začalo být plynové osvětlení nahrazováno obloukovými lampami, dnes už jej najdeme pouze v historických částech některých velkých měst, kde slouží především k navozování historické a romantické atmosféry. Moderní plynová světla se rozsvícejí již samovolně, bez zásahu lampáře.

Veřejné osvětlení v současnosti

V současné době má většina obcí své veřejné osvětlení, které je ve městech většinou souvislé. Nejrozšířenějším světelným zdrojem pro veřejné osvětlení je v ČR vysokotlaká sodíková výbojka. Hlavním důvodem je její vysoká světelná účinnost (70-130 lm/W), přijatelná cena, relativně vysoká životnost až 16000 hodin a malé rozměry, které usnadňují konstrukci svítidla. Hlavní nevýhodou je typická žlutooranžová barva světla a špatné podání barev. Dalším využívaným zdrojem pro veřejné osvětlení je halogenidová výbojka. Její největší výhodou je kvalitní bílé světlo, to je ale vykoupené nižší světelnou účinností, kratší životností i vyšší pořizovací cenou. Ostatní světelné zdroje se v zatím v ČR využívají poměrně málo.

Nástup LED technologií a jejich využití ve veřejném osvětlení

LED technologie určitě nejsou převratnou novinkou posledních několika let. Využívají se již od 60.let 20.století, tedy více než půl století. Procházejí neustálým technologickým vývojem, který rozšiřuje možnosti jejich využití. Díky tomu můžeme dnes LED diody vidět v žárovkách, zářivkách, reflektorech, světlech automobilů a v neposlední řadě i v pouličních lampách. A není se čemu divit. LED osvětlení totiž nabízí spousty výhod, které jej činí jedinečným ve srovnání s ostatními konkurenčními světelnými produkty. Do nedávna byla největší překážkou pro jeho masové využití nízká světelná účinnost a vysoká cena. To dnes ale již neplatí a proto se LED veřejné osvětlení dostává stále více do popředí zájmu měst i obcí. Návratnost investice je jen něco málo přes 2 roky a teoretická úspora nákladů na energie, údržbu a servis veřejného osvětlení je až 60%.

Porovnání LED svítidel a vysokotlakých výbojek

LED veřejné osvětlení

Univerzální použití pro silnice, chodníky, parky, cyklostezky, průmyslové areály

Nízká spotřeba energie a bezúdržbovou (bez výměny výbojek, startérů, tlumivek)

Snížení nákladů na operativní údržbu

Při průměrné době svícení 10 hodin denně je životnost LED osvětlení až 25 let

Možnost instalace na stěnu, betonový sloup, sadový sloup nebo výložník

Možnost okamžité náhrady původních svítidel

Nízká poruchovost jen okolo 1-2%

Neprodukují UV záření a nepřitahují tak hmyz a další insekticidy

Produkují jen minimum světelného smogu (omezení rušivého světla)

Větší bezpečnost, spolehlivost, kvalita

Efektivnější využití světelného toku a lepší usměrnění světla

Jednodušší stmívání s plynulou regulací světelného toku v plném rozsahu

Možnost volby mezi teplou bílou, neutrální bílou a studenou bílou barvou světla

Přirozenější vnímání barev blížící se dennímu světlu, lepší orientace

Rychlá návratnost investice do nákupu a výměny původních světelných zdrojů

Vyšší pořizovací náklady ve srovnání s výbojkami

Vysokotlaké výbojky

Nižší pořizovací cena

Větší spotřeba energie a neefektivní využití světelného toku

Vydává pouze teplé bílé světlo o chromatičnosti 2000K (není možnost volby)

Spektrální složení pokrývá pouze část viditelného světla

Vydává nebezpečně UV záření, které zároveň přitahuje hmyz a insekticidy

Zkresluje podání barev a neumožňuje jejich přirozený vjem

Způsobuje zhoršený vjem povrchů, které odrážejí světlo dlouhých a krátkých vlnových délek

Porovnání nákladů na provoz 98W LED svítidla a 250W výbojky

Náklady na provoz 98W LED svítidla a 250W výbojky

Ukázka využití LED osvětlení v praxi

Ukázka využití LED veřejného osvětlení v praxi

Naše nabídka LED svítidel pro veřejné osvětlení

LED veřejné osvětlení VOA

LED veřejné osvětlení VOF

Platné normy pro veřejné osvětlení

Technické normy pro veřejné osvětlení nejsou závazné, mají spíše obecně doporučující charakter. Závaznými by se staly až v případě, že by to bylo stanoveno právním předpisem. U veřejného osvětlení se jedná zejména o dva předpisy - prvním je nařízení vlády, které stanovuje podmínky ochrany zdraví při práci. Druhým je potom vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č.104/1997 Sb., kterou je prováděn zákon o pozemních komunikacích. Tyto předpisy potom dále odkazují na doporučené české technické normy. Do roku 2007 se jednalo především o normu ČSN 36 0400 - veřejné osvětlení, ta byla poté nahrazena normami ČSN EN 13201–1 až 4 - Osvětlování pozemních komunikací. Tato povinnost ale není stanovena pro místní a účelové komunikace, které v obci zpravidla převažují. Zde můžete najít normu 36 0400 a zde její náhrady, technické normy ČSN EN 13201–1 až 4.

Doprava při nákupu
 
do 3000Kč 99Kčnad 3000Kč zdarma
Rychlé dodání
 
v průměru do 1,6 dne
Široký sortiment
 
1500 LED výrobků
Množstevní slevy
 
velkoobchodní prodej
LED je naše hobby
 
pracujeme s láskou

Zpět do článků

Tento web používá soubory cookie, více se o nich dočtete zde. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.