Jak postupovat při volbě správného LED osvětlení pro váš sprchovací kout?

Začněme něčím, co se přímo netýká osvětlení. Skleněný, čistě průhledný sprchový kout je velmi výhodným řešením - a to především s ohledem na optické zvětšení místnosti. Navíc na rozdíl od závěsu můžete bez problému otřít vodu a zabránit nepříjemným škodám způsobeným nadměrnou vlhkostí. V neposlední řadě doporučujeme kout vždy doplnit o dobré větrání pomocí ventilátoru nebo ventilátoru v montážní šachtě či vnější stěně.

kout1

Nejdůležitější je bezpečnost, koupelna, sprchový kout, je místem, kde se setkává voda, vlhkost a elektřina. Z tohoto důvodu je proto bezpodmínečně nutné dodržovat některá bezpečnostní opatření během plánování a zapojování osvětlení! Tato opatření musí respektovat vzdálenosti světel od vody (či. ev. přímé umístění světel do vody, či proudu vody ze sprchové hlavice) a týká se tedy nutného stupně krytí a pod jakým maximálním napětím mohou být světla provozována. Stupeň krytí značí odolnost svítidla proti okolním vlivům, konkrétně proti vniknutí vody, prachu či jiného cizího tělesa. Označuje se IP kódem podle mezinárodního standardu IEC 60529, označení tedy potom může být například IP20 nebo IP65. První cifra za písmeny IP udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím nebezpečných předmětů, druhá cifra udává stupeň ochrany proti vniknutí vody. Nejvyšším stupněm ochrany je IP69. Pravidla jsou vysvětlena pomocí dalšího ilustračního obrázku:

kout2

Pokud máte pochybnosti, odborník vám jistě pomůže. Projektanti osvětlení a elektrikáři zajistí, aby byly výrobky správně nainstalovány a dodržovány technické a bezpečnostní pokyny. A bezpečnost má v koupelně nejvyšší prioritu.

Nyní pojďme již na konkrétní možnosti osvětlení vašeho sprchového koutu, aby se stal skutečným zářícím klenotem vaší koupelny!

Nejdůležitější je dostatečně intenzivní hlavní osvětlení pomocí stropních světel. Ve sprchovém koutu se tak můžete rychle orientovat a lépe si uvědomit nebezpečí, například kaluže vody, mýdlo na zemi apod.

kout4

Tvrdé, chladné světlo je nepříznivé: LED svítidla s teplou bílou barvou světla jsou tou nejlepší volbou. Můžete také vhodně doplnit hlavní osvětlení o akcentační osvětlení. Může se jednat například o barevné světla ve sprchové kabině, jednotlivá LED bodová světla vestavěná v různých barevných kombinacích či použití RGB barevných LED pásků s vysokým stupněm krytí IP65, které máme v sortimentu i ve stmívatelné verzi: https://www.ledsviti.cz/led-paska-14-4w-m-s-krytim-rgb/

kout3

K vašemu dalšímu uvolnění mohou tedy přispět hlavně stmívatelná světla, která např. večer mohou vytvořit více relaxační atmosféru. Samostatně ovladatelná světla pomáhají optimálnímu “dávkování” světla a přizpůsobují se tak aktuální formě a náladě jednotlivých uživatelů.

Potřebujete poradit s osvětlením do koupelny, nebo s čímkoliv jiným? Neváhejte se na nás obrátit! Jsme pro Vás na emailové adrese info@ledsviti.cz, nebo na telefonním čísle +420 602 658 319.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.