Jak osvětlovač Bruce Springsteena pomocí LED světel zachránil lososy?

Sever Kalifornie byl od nepaměti kraj lososům zaslíbený. Město Redding nebylo výjimkou. Od roku 2004 se však populace lososa v této oblasti snížila natolik, že se tento tradiční druh ocitl až na samé hraně vyhubení.Tomu zabránila a populaci lososa postupně obnovila neobvyklá spolupráce LED světel a vrchního osvětlovače Bruce Springsteena.

Sundial Bridge - Redding, USA-led (1)

Sundial Bridge je jednou z nejznámějších staveb v celém nejlidnatějším státě USA. Jeho ikonický status dotváří podpůrná věž, kterou architekt Santiago Calatrava koncipoval tak, aby fungovala jako 66 metrů vysoké sluneční hodiny. Odtud pak pramení i název Sundial, jenž odkazuje právě na tuto výjimečnost.

Ne každý však byl z této architektonické dominanty, která se stala poznávacím znamením pro tuto oblast, nadšený. Zatímco turisté, běžci a cyklisté z celého Reddingu si Sundial Bridge nemohou vynachválit, tak ekologové a po provedení několika výzkumů i příslušné orgány veřejné správy bili nespokojeně na poplach. Důvodem bylo původní halogenové osvětlení mostu.

To je známé svým silným, až agresivně oranžovým světlem, které láká veškeré vodní živočichy. Tedy i lososy. Ti pak právě zde plodí mladé. Ostré halogenové světlo však v noci svítilo tak silně, že intenzivně nasvěcovalo i vodní hladinu. To vytvářelo silný odraz hladiny, čímž se lososí potěr stal jednoduše identifikovatelným pro všechny predátory. Ti pak už měli svůj lov značně ulehčený.

Tímto způsobem pak od roku 2004, kdy byl na ní Sundial Bridge postavěn, přišla řeka Sacramento o miliony lososů. V roce 2015 už byla situace natolik kritická, že losos byl až na pokraji vyhynutí. Tehdy už i do té doby jen nečinně přihlížející radnice města Redding začala konat. A povolala do zbraně nečekaného hrdinu – Todda Ricciho, vrchního osvětlovače Bruce Springsteena.  

Ten, plně si vědom vyspělosti technologie LED, postavil svůj plán záchrany na instalaci LED osvětlení. Stmívatelná a ovladatelná LED světla umožnila městské radě v souladu s pokyny příslušných ekologických orgánů nasvítit konkrétní místa na mostu tak, aby nezasahovalo s takovou intenzitou až na vodní hladinu a nevytvářelo tak její, pro dravce viditelný, odraz.

Sundial Bridge - Redding, USA-led (2)

Lososí potěr si tak už může zvesela a nerušeně zpívat třeba „Born in the USA“, neboť už je před predátory dostatečně skryt. A vzhledem k tomu, že na celé řece Sacramento už není žádná další stavba s halogenovým osvětlením, tak už od května 2015, kdy byla na Sundial Bridge nainstalována LED světla, lososům nic nebrání v dokončení jejich přirozeného koloběhu života.

S LED osvětlením tak Sundial Bridge konečně dosáhl atraktivního nasvícení, které je ve vztahu k lososům šetrné. A nejen to. Již první rok po instalaci LED světel zaznamenalo město Redding 80% úsporu energie.    

A to stále není všechno! Před dokončením celého projektu a instalací LED světel bylo nutné vždy dvakrát ročně vyměnit všechna světla na Sundial Bridge. S LED osvětlením však mají radní Reddingu na 7-8 let vystaráno :-)

led-bridge2

Chcete ještě zatraktivnit pýchu vašeho města a zároveň uspořit energii? Podívejte se na naší nabídku architektonického a památkového LED osvětlení!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.