Může LED osvětlení zlepšit studijní výsledky?

Všichni víme, že správné osvětlení dokáže vytvořit „tu správnou náladu“ – ať už cílíme na dosažení romantické atmosféry, produktivního pracovního prostředí či klidného a spoře nasvíceného místa k odpočinku. Vědecká studie jihokorejských výzkumníků Kyungah Choia a Hyeon-Jeong Suka, publikovaná v ročence výzkumné organizace The Optical Society, dokazuje, že vhodně zvolené osvětlení může významně zlepšit studijní výsledky.

trida-led-srovnani

Výzkum probíhal souběžně na dvou pozorovaných třídách, přičemž jedna z nich psala matematické testy pod klasickým fluorescentním zářivkovým světlem, zatímco na druhou z tříd při počítání dohlížely LED panely.

Vědci došli k jednoznačnému závěru – studenti, kteří psali pod LED osvětlením, dosáhli výrazně lepších výsledků než jejich kolegové pod tradičním světlem. Vysvětlení pro to pak nacházejí v Yerkes-Dodsonovu zákonu.

Ten tvrdí, že při optimální úrovni arousalu, což je označení pro aktivační úroveň mozku, je člověk schopen nejvyššího možného výkonu. Psychologové Robert M. Yerkes a John.D.Dodson již v roce 1908 zjistili, že stejně jako se činnosti člověka liší svou náročností, liší se i optimum motivovanosti, neboli ideální aktivační úroveň člověka pro danou činnost.

Výkon se pak zhoršuje jak při nízké hodnotě arousalu, tak i v případě dosažení zbytečně vysoké hodnoty aktivační úrovně. Vědci prokázali, že optimální aktivační úrovní je LED osvětlení o teplotě chromatičnosti 6500 Kelvínů. Taková LED světla umožňují studentům dosáhnout nejvyšší možné koncentrace a pozornosti. A právě to je při psaní testů nejdůležitější.

LED světla není radno podceňovat, neboť význam LED osvětlení může být větší, než se může na první pohled zdát. To potvrzuje i „světelný vědec“ - Dr. Hyeon-Jeong Suk.

„Věříme, že i relativně malé změny ve školním prostředí, jako jsou světelné podmínky, mohou představovat velký rozdíl v otázce studijních výsledků,“ uvedl Suk pro list Huffington Post.

Ze studie dále vyplývá, že ideální prostředí pro čtení vytvoří LED osvětlení s teplotou chromatičnosti 5000 Kelvínů. Tato LED světla jsou proto vhodná do prostor knihoven, čítáren či studoven. Nejlepší podmínky pro relaxační aktivity pak podle vědců zajistí 3500K LED osvětlení. Takové LED světlo doporučují například do školních družin.

porovnani-barev-svetla-dle-teploty-chromaticnosti

Ideálním zdrojem osvětlení do tříd tak jsou stmívatelné LED panely či stmívatelné LED zářivky. Ty umožňují nastavit vhodný odstín světla pro každou aktivitu. Bude se psát test? Zesílíme LED světlo na orientačních 6500 Kelvínů. Potřebujeme vhodné prostředí pro četbu či samostudium? Není problém, nastavíme jen LED osvětlení zhruba na 5000 K. Je velká přestávka? Snížením LED světla na 3500 K ihned umožníme studentům zregenerovat síly a odpočinout si před dalším blokem výuky.

Další důvody, proč nainstalovat LED světla do škol

Jaké jsou další důvody, kvůli nimž byste měli zvážit investici do LED světel? Pokud nepočítáme obecné výhody, jako je skutečnost, že LED osvětlení zajistí až 80% úsporu energie, minimální poruchovost a s tím spojený bezúdržbový provoz, absence jedovaté rtuti a dlouhá životnost? Inu, ještě jich pár je.

LED světla pomáhají cirkadiánnímu rytmu

Cirkadiánní rytmus představuje každodenní kolísání aktivity a bdělosti. Pokles denního světla vyústí ve zvýšení hladiny hormonu melatoninu, což je spojeno s nutkáním ke spánku a zásadního polevení v pozornosti a celkové aktivitě člověka. Laicky řečeno – někdo je ranní ptáče, jiný zas noční pták, avšak dostatečné množství denního světla dokáže tyto rozdíly do značné míry eliminovat.

LED osvětlení díky svému širokému spektru barev přesvědčivě nahradí denní světlo, čímž napomáhá studentům jak k dosažení pozornosti již od brzkého rána, tak i k jejímu udržení v odpoledních hodinách. LED světla tak jsou přínosem nejen při procesu kontroly znalostí studentů, ale i při jejich průběžném získávání.

S LED osvětlením nehrozí rozptýlení kvůli špatnému světlu

Na takové případy si ze svých školních let pamatuje snad každý z nás – člověk příkladně pozoruje vyučujícího, kouká na tabuli či si jen něco, samozřejmě že s učivem souvisejícím, zapisuje do sešitu, leč najednou ho vyruší bzučící nebo blikající světlo. A pozornost je náhle ta tam. Od té doby už jenom vnímáte zvuk nebo vjem „umírajícího“ světla.

Nic takového u LED osvětlení nehrozí. Ať jsou LED světla sebeblíž konci jejich dlouhé životní etapy, nikdy neproblikávají ani nebzučí. LED osvětlení dožívá poklidným, své okolí nijak nerozptylujícím způsobem.

Přejděte k LED!

Chcete zajistit vašim žákům ty nejlepší možné podmínky ke studiu? Podívejte se naši nabídku stmívatelných LED panelů či stmívatelných zářivek!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.