Jak LED světla udělala ze Stockholmu nejoblíbenější vánoční destinaci v celé Skandinávii

Vánoce jsou oficiálně časem klidu a míru, ovšem ve skutečnosti jsou spíše ve znamení shonu, stresu a nakupování na poslední chvíli. Teprve poté si ti šťastnější z nás mohou užít sváteční atmosféru v krásně nasvícených ulicích. Oba způsoby trávení předvánočního období jsou také hlavními důvody, proč je tento čas tak důležité pro každé město i jeho ekonomiku. A LED osvětlení může zvýšit jak turismus, tak tržby obchodníků. Vskutku. Proč tomu tak je?

led-kulturhuset

Happy HoLEDays

Ačkoliv sváteční čas přímo vybízí k večernímu procházení osvětleným městem, vánočnímu turismu či nákupní horečce, ve Stockholmu toto po dlouhou dobu neplatilo. Jak stojí ve sborníku případových studií LED´s light the future - hlavní město Švédska dokonce bylo v roce 2007 místním deníkem Dagens Nyheter označeno jako „krajně nevánoční město.“ Proč? Tehdejší systém klasického osvětlení stockholmských dominant zkrátka nebyl dostatečně atraktivní.

To byl poslední impulz, který donutil vedení města přehodnotit koncept vánočního osvětlení. Po zvážení všech kladů a jediného záporu došli k logickému přesvědčení, že nejlepší strategií pro dosažení požadovaného zlepšení bude využití LED osvětlení. Stockholm si tak vytyčil smělý cíl, když s LED světly chtěl dosáhnout „nejlepších Vánoc v celé Skandinávii.“ Povedlo se?

K naplnění těchto cílů pak City i Samverdan, nezisková organizace, jejíž členy jsou město Stockholm, asociace majitelů obchodů a vlastníci nemovitostí, v roce 2011 vytvořila projekt #Stockholmsjul, neboli stockholmské LED Vánoce. Jde o akci, při níž se vždy do centra města koncem listopadu umístí několik tisíc dekorativních LED světel, zejména pak LED žárovek, které mají vytvořit příjemnou atmosféru a krásné, bezpečné a atraktivní centrum města pro všechny.

Celá akce od samého počátku znamenala velký sukces, ovšem za účelem zjištění konkrétních empirických dat provedla radnice ve spolupráci s organizací City i Samverdan mezi roky 2012 a 2014 velký průzkum spokojenosti návštěvníků centra města.

Vysoce atraktivní LED

Výsledky prokázaly, že 70 % respondentů shledalo vánoční LED osvětlení vysoce atraktivním a 40 % dotázaných považovalo LED světla za hlavní důvod nově nabyté hřejivé atmosféry Vánoc.

led-kralovsky-palac_1

Předvánoční čas je jedním z nejlukrativnějších období pro obchody. Mnohé z nich pak v tomto čase vykazují několikanásobně vyšší tržby než obvykle. A umístění vhodného, atraktivního LED osvětlení do lokalit s výskytem obchodů pak může výrazně zvýšit návštěvnost a tím pádem i zisky všech prodejců, kteří se v těchto místech vyskytují. A nejde jen o velké obchodní domy, ale i menší podnikatele, jejichž ulice po nasvícení LED světly přímo vybízejí k bližšímu prozkoumání.

led-doporuceni

To potvrdil i výzkum, neboť přes 60 % respondentů bylo na vánočních nákupech a oku lahodící LED osvětlení je přimělo zavítat i na místa, které by jinak nenavštívili. Zbytek z dotázaných byl v centru města na jídle či drinku s přáteli nebo s rodinou, aby nasáli atmosféru Vánoc. 70 % účastníků průzkumu by doporučilo návštěvu města a prohlédnutí si vánočně laděné LED osvětlení.

I s ohledem na kratší dny a brzký nástup tmy v tomto ročním období je výkonné, ale i atraktivní vánoční osvětlení velmi důležité, protože dokáže navodit příjemnou a „uvítací“ atmosféru, která umožní prodloužit otevírací hodiny všech podniků.

Ekologické výhody LED

V porovnání s klasickým osvětlením dosahují dekorativní LED světla až 80% úspory energie a až 25násobnou životnost. Podle studie Švédské energické agentury pak svícen s jedenácti klasickými žárovkami spotřebuje 43krát více energie, než jeho LED ekvivalent. To jinými slovy znamená nejen ekonomickou, ale i signifikantní ekologickou úsporu, jelikož LED světla tak produkují minimální množství emise uhlíku.

led-srovnani-vanoce

Technologické výhody LED

LED osvětlení existuje v mnoha velikostech, včetně těch nejmenších. Veškeré druhy LED světel se pak vyrábí v celém barevném spektru a mohou být i stmívatelné, takže u nich nehrozí nebezpečí příliš jasného, až agresivního oranžového světla, které může být očím nepříjemné a oslňovat je. Vzhledem k minimální poruchovosti a prakticky bezúdržbovému provozu pak může vánoční LED osvětlení vydržet až 40 let.

To samozřejmě představuje i značnou ekonomickou úsporu, když tuto skutečnost zohledníme na příkladu švýcarského města Solothurn, které muselo před tím, než začalo používat LED osvětlení, každý rok vyměnit třetinu vánočních světel.

Velkou výhodou LED osvětlení je také jejich schopnost rychlé adaptace na technologicky vyspělé kontrolní systémy. Ty pak umožňují automatické vypínání a zapínání všech LED světel, ale i jednoduchou kontrolu správného provozu vánočního LED osvětlení. V případě problému pak lze okamžitě defekt identifikovat a zajistit nápravu.

Ekonomické výhody LED

Zapomeňme na až 80% úsporu energie a s ní nevyhnutelně spojenou úsporu finanční. Nebavme se ani o absenci nutnosti pořizování nové osvětlení každý rok, která u LED osvětlení odpadá díky dlouhé životnosti, či o úspoře za opravy, kterou LED světla kvůli minimální poruchovosti skoro nikdy nepotřebují. Bavme se o čistě ekonomickém profitu pro všechny subjekty, podnikající v LED osvětlením prozářené lokalitě.

LED osvětlení a na jeho základě postavená #Stockholmsjul pomohlo k nárůstu turismu, protože Stockholm se v novém světle rázem stal vyhledávaným turistickým lákadlem. Drtivá většina návštěvníku #Stockholmsjul pak přiznala, že atraktivní a jasná LED světla jim po celou dobu jejich pobytu dodávala pocit bezpečí a mohli tak zůstat venku v centru města až do pozdních večerních hodin. To se samozřejmě pozitivně projevilo i na tržbách okolních podniků.

Návštěvníci přijeli do Stockholmu s účelem si užít si „pocourání“ centrem za příjemné atmosféry, navozené LED osvětlením. A městská ekonomika si tento čas užila spolu s nimi. Kupříkladu obchodní třída Drottninggattan, která dlouhé roky vykazovala pouze návštěvnický pokles, již první rok po připojení k projektu #Stockholmjul zaznamenala o 9 % více zákazníků.

led-navstevnost (2)

To samo o sobě nepůsobí jako extra velké číslo, ovšem přihlédneme-li k faktu, že ulice Drottninggatan je nejfrekventovanější obchodní pasáž v celém Stockholmu, zjistíme, že nejde o kapku v moři, nýbrž o řádnou vlnu. Devítiprocentní zvýšení návštěvnosti na Václavském náměstí také nebude tak nevinné, jak by se mohlo na první pohled zdát :-)

led-drottninggatan

Přejděte k LED!

Chcete také být návštěvníky vyhledávanou sváteční lokalitou s příjemnou atmosférou? Podívejte se naší nabídku nejrůznějších LED světel pro veřejné prostory, s nimiž budou Vánoce ve vašem městě ještě atraktivnější!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.