Památky a nasvětlování budov

 

 

Přejete si zpracovat návrh osvětlení nebo projekt? Kontaktujte nás na info@ledsviti.cz nebo zavolejte na +420 602 658 319.

Proč si nás vybrat? Instalovali jsme např. projekt pro Stadion Slavia či Rádia Impuls včetně instalace.

 

Správné nasvětlení památek může významně přispět k jejich prezentaci a ochraně. Nasvětlování památek má několik základních funkcí - podtrhnout krásu památky, zvýraznit detaily, vylepšit viditelnost, ale i přispět k bezpečnosti návštěvníků.

Snímek obrazovky 2024-03-08 v 16.48.27

Veřejné osvětlení Albrechtičky

Projektování nasvětlování budov a památek se řídí určitými pravidly, aby byla zajištěna bezpečnost, ochrana památek, estetika a úspora energie. Zde je několik tipů, jak najít nápady a inspiraci pro projektování nasvětlování

Prohlížejte si projekty renomovaných firem
Projekty nasvětlování mohou být realizovány architektonickými a osvětlovacími firmami. Prohlédněte si portfolio těchto firem a získáte inspiraci pro své vlastní nápady.

Zkuste virtuální realitu
Mnoho osvětlovacích a architektonických firem nabízí aplikace, které umožňují zájemcům prozkoumat virtuální modely budov a nasvětlování v reálném čase. Můžete tak vidět, jak bude vypadat váš návrh nasvětlování v praxi.

Studujte pravidla a standardy
Nasvětlování budov a památek se řídí určitými pravidly a standardy. Tyto informace můžete najít na internetu nebo v publikacích vydávaných příslušnými institucemi.

Konzultujte s odborníky
Pokud plánujete realizovat velký projekt nasvětlování budovy nebo památky, je dobré konzultovat vše s odborníky. Stačí nás oslovit na emailu info@ledsviti.cz a my vám poskytneme užitečné rady a pomůžeme vám vytvořit návrh, který bude splňovat všechyn vaše požadavky.

Klíčové faktory při osvětlování budov jsou:

Bezpečnost
Osvětlení musí být dostatečně jasné, aby umožnilo lidem bezpečně procházet kolem budovy a používat vnější prostory.

Efektivita
Osvětlení by mělo být dostatečně účinné, aby dosáhlo potřebného osvětlení, zatímco minimalizuje spotřebu energie a náklady.

Estetika
Osvětlení by mělo být esteticky příjemné a mělo by zvýrazňovat architektonické prvky budovy.

Flexibilita
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby bylo možné upravit jeho intenzitu a barvu v závislosti na potřebách nebo příležitostech.

Ochrana před znečištěním světla
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby minimalizovalo znečištění světla a minimalizovalo narušení přírodního prostředí.

Náklady
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby byly minimalizovány náklady na pořízení, instalaci a údržbu.

Dlouhá životnost
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby bylo odolné a mělo dlouhou životnost, aby minimalizovalo potřebu údržby a výměn.

Klíčové faktory a normy při osvětlování památek jsou:

Normy pro osvětlování památek jsou specifické pro každou konkrétní památku a jsou stanoveny na základě několika faktorů, jako jsou stáří památky, její umístění, velikost, konstrukce a materiál, ze kterého je vyrobena. Zde jsou některé obecné normy pro osvětlování památek:

Bezpečnost
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby nebylo nebezpečné pro návštěvníky, kteří se pohybují kolem památky.

Efektivita
Osvětlení by mělo být dostatečně účinné, aby dosáhlo potřebného osvětlení, zatímco minimalizuje spotřebu energie a náklady.

Estetika
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby zdůrazňovalo nejlepší prvky památky a zvýrazňovalo její krásu a historický význam.

Flexibilita
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby umožňovalo regulaci intenzity a barvy světla, aby se mohla přizpůsobit různým situacím, např. výročím, slavnostem, výstavám atd.

Ochrana před poškozením
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby minimalizovalo tepelné a UV záření, které by mohlo poškodit památku, a aby minimalizovalo možnost vzniku požáru.

Ochrana před znečištěním světla
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby minimalizovalo znečištění světla a minimalizovalo narušení přírodního prostředí.

Kvalita osvětlení
Osvětlení by mělo být navrženo tak, aby bylo přiměřené pro danou památku a její prostředí a aby poskytovalo dostatečné množství světla pro bezpečnost a pohodlí návštěvníků.

Normy pro osvětlování památek

Normy pro osvětlování památek se liší podle země a mohou se různit v závislosti na konkrétních podmínkách památky. V Evropě jsou pro osvětlování památek používány normy, které stanoví požadavky na kvalitu osvětlení a zároveň dbají na ochranu památky.

V České republice jsou pro osvětlování památek používány normy ČSN EN 12193 a ČSN EN 12665. Norma ČSN EN 12193 stanoví požadavky na osvětlování vnějších prostor, jako jsou historické budovy, mosty, sochy a další památky, které jsou viditelné zvenčí.

Norma ČSN EN 12665 se věnuje osvětlování vnitřních prostor, jako jsou kostely, muzea, galerie a další.

V obou normách se klade důraz na to, aby osvětlení bylo dostatečně kvalitní, účinné, bezpečné a šetrné k památce. Požaduje se například minimalizace tepelného a UV záření, regulace záblesků světla a použití vhodných světelných zdrojů, které minimalizují tepelné zatížení na povrchu památky.

Další normy v Evropě zahrnují například normy IESNA (Illuminating Engineering Society of North America) a CIE (Commission Internationale de l'Eclairage), které jsou používány v různých zemích jako doporučení pro osvětlování památek.

Na realizace osvětlených památek od naší společnosti LEDSviti.cz se můžete podívat zde.

Nejčastějí používaná světla použitá pro realizace osvětlení památek

12368_upraveno

LED osvětlení pro sportoviště 250W denní bílá

Affiliate program