Sportoviště

Přejete si navrhnout osvětlení sportoviště?
Kontaktujte nás na info@ledsviti.cz nebo +420 602 658 319

Proč si nás vybrat? Osvětlili jsme například Stadion Slavia nebo Rádio Impuls.

 

Světla na sportovních stadionech jsou velmi silná a umístěná ve velkých výškách s úzkým úhlem vyzařování, často mezi 12 až 60 stupni. Díky těmto užším úhlům vyzařování je intenzita světla uvnitř tohoto úhlu větší, což umožňuje, aby brilantní světlo dosáhlo na zem z větších výšek.

Osvětlení fotbalových hřišť hraje zásadní roli při nočních zápasech. Pro diváky je jejich zážitek do značné míry závislý na nastavení osvětlení. Hráčům musí osvětlení zajistit dostatečné pokrytí, aby mohli naplno využít své dovednosti.

Osvětlení fotbalového hřiště musí mít silnou funkčnost, vysokou technologií a poměrně vysokou náročnost. Osvětlení fotbalového stadionu musí nejen splňovat standardy různých úrovní fotbalových akcí, ale také věnovat velkou pozornost skutečnému účinku barevného televizního vysílání v reálném čase. Aby bylo zajištěno, že vysílaný obraz bude živý a jasný a barvy věrné, existují odpovídající předpisy týkající se vertikální osvětlenosti, rovnoměrnosti intenzity světla, prostorové trojrozměrnosti, teploty barev a indexu podání barev světelného zdroje, přičemž normy osvětlení různých úrovní fotbalových hřišť se liší. V tomto článku se s vámi o tyto informace podělíme.

Osvětlení stadionu SK Slavia Praha

Standardy osvětlení fotbalového stadionu

Osvětlení fotbalového stadionu musí splňovat potřeby audiovizuálních médií, diváků, profesionálních fotbalistů a funkcionářů. Požadavky na jeho osvětlení závisí na tom, zda se na stadionu koná nějaká soutěž, zápas, turnaj nebo trénink, zda se jedná o domácí nebo mezinárodní soutěž a samozřejmě zda je vysílána televizí apod.

Podle nich existuje mnoho různých úrovní a různých parametrů. Podívejme se na hlavní typy osvětlení fotbalového hřiště a na vlastnosti, které musí splňovat.

  • FIFA: Televizní události (Em ≥ 1 500-2 000 lx / rovnoměrnost ≥ 0,7). CRI80, CCT 5000-6200K
  • Stupeň 1: Trénink na mistrovství světa nebo malé soutěže (Em ≥ 750 lx / Uniformita ≥ 0,6). CRI80, CCT 5000-6200K, zápasy bez televizního přenosu.
    Stupeň 2: Trénink na zápasy (Em ≥ 500 lx / rovnoměrnost ≥ 0,6). CRI70, CCT 5000-6200K
    Stupeň 3: Standardní tréninkové použití (Em ≥ 300 lx / Uniformita ≥ 0,6). CRI70, CCT 4200-6200K

Přesně uvedené požadavky jsou zaměřené přesně na horizontální hodnotu E, rovnoměrnost, faktor mihotání, referenční mřížku, teplotu barev, podání barev, stupeň oslnění, faktor údržby atd. Kromě toho jsou u fotbalových hřišť používaných ve světových soutěží uvedeny také požadavky na E vertikální. Pokud potřebujete tyto podrobnosti a požadavky znát, můžete se obrátit na společnost LEDsviti.cz nebo navštívit web FIFA.

Pokyny pro navrhování osvětlení

Rozměry fotbalového hřiště
Fotbalové hřiště je většinou 105 metrů dlouhé a 68 metrů široké. Rozměry se však mohou pro různé účely mírně lišit. A jeho délka se pohybuje v rozmezí 90 až 120 metrů, zatímco jeho šířka může být mezi 45 až 90 metry. Pokud vaše fotbalové hřiště nemá standardní rozměry, dejte nám prosím vědět.

Uspořádání světla
Kolem střešní konstrukce stadionu jsou obvykle nainstalovány LED reflektory. U některých fotbalových hřišť jsou však světla instalována na stožárech (věžích) po obvodu hřiště. FIFA na to vytvořila podrobné požadavky, které zahrnují osvětlení na krajích hřiště, osvětlení za brankovou čarou, bod zaměření svítidel, umístění sloupů apod.

smerovani_svetel_fotbal

Rozložení a výška stožárů
Obvykle jsou sloupy potřebné pro fotbalová hřiště 1., 2. a 3. třídy. Přesnější informace jsou opět uvedeny v manuálech a směrnicích FIFA.

Níže jsou uvedeny navrhované počty stožárů, počty svítidel, výška stožáru a celkový světelný tok svítidel pro různé stupně rozteče.

Rozložení-a-výška-stožárů_LEdsviti

Obecně platí že, s větším počtem pólů obvykle dosáhneme lepší rovnoměrnosti. Za sloupy nebo vysoký stožár však musíme zaplatit vyšší náklady. Pokud je tedy váš rozpočet omezený, můžeme zvolit menší počet stožárů, avšak výška stožáru bude o něco vyšší než u řešení s větším počtem stožárů, abychom dosáhli lepší rovnoměrnosti.

Jednotnost
Klíčovým prvkem systému osvětlení rozteče je rovnoměrnost osvětlení napříč roztečí ve všech referenčních rovinách FIFA. Rovnoměrnost osvětlení lze definovat jako rovnoměrnost rozložení světla v dané referenční rovině. Požadavky na rovnoměrnost osvětlení je opět daná manuály od FIFY.

Rovnoměrnost osvětlení se vztahuje k poměru minimální osvětlenosti a průměrné osvětlenosti na dané ploše. Čím větší tato hodnota je, tím rovnoměrnější je rozložení světla a tím příjemnější je vizuální zážitek. Zkušenosti ukazují, že hodnoty rovnoměrnosti vypočtené během procesu návrhu jsou dobrým vodítkem, ale často jsou vyšší, než naměřené hodnoty po instalaci skutečného osvětlení. Proto FIFA doporučuje, aby hodnota rovnoměrnosti osvětlení vypočtená během procesu návrhu byla vyšší, než je minimální požadavek, aby se zohlednil možný pokles při měření skutečné hodnoty.

Oslnění
Oslnění označuje zrakové podmínky, které způsobují zrakový diskomfort a snižují viditelnost objektů v důsledku nevhodného rozložení jasu nebo extrémního kontrastu jasu v prostoru nebo čase. Pocit světla v zorném poli, kterému se lidské oko nedokáže přizpůsobit, může způsobit znechucení, nepohodlí nebo dokonce ztrátu zraku. Oslnění je zároveň jednou z důležitých příčin únavy zraku.

Nepříjemné oslnění na fotbalovém hřišti je způsobeno příliš jasným světlem z bodu (svítidla). Proto bychom měli věnovat větší pozornost uspořádání svítidla.

Metody pro stanovení účinku oslnění světelným zdrojem nebo skupinou světelných zdrojů jsou složité.

Hodnota oslnění má určitý vztah k počtu světelných zdrojů, příkonu světelných zdrojů a jejich umístění. Oslnění je subjektivní faktor a Mezinárodní komise pro osvětlení (CIE) navrhla praktický systém hodnocení pro venkovní sporty založený na rozsáhlém testování v terénu. Například norma FIFA A vyžaduje testovat hodnocení oslnění v 96 bodech a každý bod se hodnotí každých 15°, což znamená, že bod (360°) by měl být testován ve 24 směrech. Pozice pozorovatele by měla být 1,75 metru nad zemí. A konečný výsledek (hodnota oslnění) je maximální hodnota oslnění každého pozorovatele v určitém směru.

Stmívání
Osvětlení fotbalového míče by mělo být stmívatelné pro různé účely, jako jsou soutěže, trénink nebo údržba. Níže uvedený seznam uvádí několik příkladů:

Osvětlení fotbalového hřiště by mělo být tlumené, aby splňovalo různé účely, jako jsou soutěže, zápasy, trénink nebo údržba. Níže uvedený seznam uvádí několik základních příkladů:

Režim 1: Plný zápasový režim
Jedná se o provoz systému osvětlení hřiště způsobem, který splňuje požadavky stanovené pro příslušnou normu osvětlení FIFA.

Režim 2: Tréninkový režim
Systém osvětlení hřiště pracuje s průměrnou horizontální osvětleností 500 luxů.

Režim 3: Režim údržby
Systém osvětlení hřiště pracuje s průměrnou horizontální osvětleností 250 luxů.

Blikání

Blikání je změna jasu přímo viditelného světelného zdroje, která může být způsobena kolísáním samotného světelného zdroje nebo vnějšími příčinami, například rychle kolísajícím napětím (blikání zdroje),nebo nekompatibilitou s externími stmívači. Klíčovou příčinou blikání je kolísání výstupního proudu z LED ovladače.

Pokud má výstupní proud LED zdroje menší zvlnění a šum, bude blikání menší. Jakékoli kolísání proudové vlny totiž může způsobit blikání, zejména při nízkých úrovních výstupního stmívání (průměr E). Pro vaši informaci: FF% = 0,5 x (Emax - Emin) / E average x 100%.

CCT
Barevná teplota je charakteristikou viditelného světla a udává se v jednotkách absolutní teploty, známých jako Kelvin (K). Popisuje pocit nebo vzhled toho, jak je barva teplá (červená) nebo studená (modrá). Níže uvedený obrázek poskytuje vodítko pro požadovaný rozsah barevné teploty pro stadiony FIFA.

CCT_osvetleni-fotbaloveho-hriste

CRI
CRI vyjadřuje kvalitu světla a jeho schopnost věrně reprodukovat barvy objektů. Podání barev se vyjadřuje jako skóre od 0 do 100 Ra podle indexu podání barev (CRI). Čím vyšší je hodnota CRI, tím lepší je schopnost světelného zdroje věrně reprodukovat barvy objektů, které osvětluje.

Požadavky FIFA stanoví, že osvětlovací systém musí mít dobrou barevnost, hodnota CRI norem FIFA A a B je vyšší než Ra80 a hodnota CRI norem FIFA C a D je vyšší než Ra70.

Proč si nechat osvětlit stadion, sportoviště od společnosti LEDsviti.cz?

Návrh osvětlení zdarma
Společnost LEDsviti.cz poskytuje bezplatné návrhy osvětlení. Pokud je vaše hřiště na  amatéreské, soutěžní, nebo tréninkové úrovni, můžeme vám poskytnout podrobné plánování. Včetně uspořádání svítidel, výběru svítidel, směru instalace svítidel apod.

Vysoká světelná účinnost
Za stejných podmínek platí, že čím vyšší je světelná účinnost, tím větší je úspora energie. LED osvětlení pro sportoviště používají vysoce kvalitní LED čipy a vysoce účinné LED ovladače. A jeho světelná účinnost je až 160 lm/W, čímž se minimalizuje spotřeba energie na stadionu a dosahuje se ochrany životního prostředí a úspory energie.

Vysoce výkonné LED zdroje
LED osvětlení pro sportoviště používají vysoce účinné LED zdroje. Mají dlouhou životnost, která vyhovuje použití na stadionu. Současně nevytváří žádný viditelný stroboskopický efekt, takže je lze jasně sledovat bez blikání v prostředí vysílání s vysokým rozlišením.

Konstrukce optiky
LED osvětlení pro sportoviště společnosti LEDsviti.cz pro stadiony poskytují široké optické rozložení a jsou vhodná pro většinu potřeb osvětlení stadionů. Věříme, že vždy existuje možnost, která bude vyhovovat požadavkům vašeho projektu, samozřejmě pokud máte nějaké další speciální požadavky na distribuci světla, můžeme vám je přizpůsobit "na míru".

LED osvětlení pro sportoviště mají vysoké stupně krytí IP a IK. Díky krytí IP66 jsou naše svítidla vhodná pro většinu míst s venkovním osvětlením. IK10 umožňuje bezpečné použití výrobku v místech intenzivních sportů, jako je fotbal, tenis a basketbal.

Naši odborníci vám pomohou se správným výběrem a zodpoví vaše případně dotazy. Máme za sebou několik realizací projektů a mezi největší naše projekty patří realizované sovětlení na fotbalovém stadionu Slavie Praha Slavia-symbol-nowordmark-RGB

Celý článek si můžete přečíst zde.

Záruka
LEDsviti.cz poskytuje až 10letou záruku na všechna světla pro fotbalové stadiony.

Vybírat můžete například z těchto kvalitních světel:

 12368                    12371_1

 LED osvětlení pro sportoviště 1000W denní bílá                    LED osvětlení pro sportoviště 1000W denní bílá

Souhrn
Pokud jde o profesionální osvětlení hřiště, je důležité dodržovat příslušné normy a pokyny. Tento článek vás seznámí především s normami pro osvětlení fotbalových hřišť a poskytuje také návod na uspořádání svítidel používaných na stadionu a umístění světelných stožárů. Také vám řekne, jaký význam má rovnoměrnost, oslnění, stmívání, blikání, CCT a CRI. Doufejme, že vám poslouží jako malá nápověda pro osvětlení hřiště. Kromě toho, pokud máte úvahy o světlometech potřebných pro osvětlení fotbalového hřiště, můžete se také podívat na charakteristiky svítidel představené v článku. Závěrem doufáme, že se vám podaří udělat průlom v návrhu vašeho projektu a najít si oblíbená LED svítidla na stadion. A nakonec, pokud chcete využít bezplatný návrh osvětlení od LEDsviti.cz, pošlete prosím e-mail na adresu info@ledsviti.cz

 

 

Kde už svítíme

 

Jsme LEDsviti.cz a rozsvítíme Váš život... 

+420 602 658 319 

info@ledsviti.cz

Rádi vám se vším poradíme a zodpovíme všechny otázky, které k LED osvětlení budete mít.

aaa_sklad_tym_ledsviti

 

Realizujte s námi Váš projekt

Všechny realizace Všechny
Stadion Slavia Slávie
Rádio Impuls Realizace Rádio Impuls
Vinárna Andy Vinárna
Sportovní hala Jablonec Hala Jablonec
Cukrárna Justin Cukrárna Justin

Affiliate program