10 největších zajímavostí o LED

Úspornost, extrémně vysoká životnost, okamžitý náběh svitu a na základě minimálního zahřívání také absence nebezpečí popálení – s těmito výhodami, pro LED charakteristickými, jste určitě již seznámeni. Víte však, že LED osvětlení vás může v létě uchránit před obtížným hmyzem či nákupem zkaženého jídla? Podívejte se na zajímavá fakta ohledně LED světla!

  1. Modré LED světlo pomáhá udržet jídlo čerstvé. Studií singapurské univerzity bylo v roce 2015 prokázáno, že tento zdroj světla má silně antibakteriální účinky, takže pochutiny jím ozařované jsou brzy kvalitnější než u tradičních halogenových a fluorescenčních svítidel. Mějte to na paměti, až si příště půjdete k pultovému prodeji pro vlašák nebo maso! Modrá je v tomto případě opravdu dobrá.

  2. LED svítidla neprodukují UV záření, takže nepřitahují tolik hmyzu jako jiné světelné zdroje. Nikdo nechce být, nejen v letních měsících, otravován „hovady“, co akorát „pijí krev“ - LED vám může ulevit alespoň od těch insektních.

  3. Vztah mezi klasickými a LED žárovkami je akční až výbušný, zkrátka jedním slovem rock´n´roll, neboť běžné Edisonovy děti jsou poháněny střídavým proudem (AC), kdežto LED žárovku skoro vždy pohání stejnosměrný (DC) proud.

  4. První v praxi použitelná „kouzelná dioda“, jak láskyplně nazýval LED světla jejich autor, vědec Nick Holonyak, vznikla v roce 1962. Byla sytě červené barvy.

  5. Princip světelných diod však byl objeven již podstatně dříve. Za praotce led světel se dá považovat osobní asistent vynálezce bezdrátového telegrafu G. Marconiho, britský věděc H.J.Round, který už v roce 1907 zjistil, že anorganické látky po elektrickém vybuzení produkují světlo a jako první tak zkoumal elektroluminiscenci polovodičů. Tou dobou však byl ve stínu svého nadřízeného, Guglielma Marconiho, a tak jeho objev upadl v zapomnění.

  6. Jeho myšlenky pak mezi roky 1924 až 1941 rozvíjel ruský vědec O.V.Losev, jenž jako první pochopil ohromný potenciál světelných diod a poukázal na jejich vysoký jas a okamžitou odezvu, avšak nemohl své teorie dostatečně rozvinout, neboť zemřel během obléhání Leningradu v lednu 1942. Na jeho počest se pak jevu elektroluminiscence říkalo „Losevovo světlo“.

  7. Shuji Nakamura, vynálezce modrého LED světla, obdržel za svůj objev jen 200 dolarů, zatímco firma Nichia Corporation, pro niž pracoval, generovala zisk v miliardách dolarů. Japonský elektroinženýr však nikdy nepodepsal dohodu o mlčenlivosti, a tak když v roce 2001 žaloval svého bývalého zaměstnavatele, přiřkly mu japonské soudy nejvyšší odškodnění v historii ve výši 8,1 milionů dolarů. Nakamara později vynalezl i bílé LED osvětlení. Tento objev se však již obešel bez žalob a soudů.

  8. První praktické využití LED osvětlení přišlo v roce 1966, kdy bylo použito do stolních kalkulaček. V sedmdesátých letech pak na trh přicházejí i diody oranžové, žluté a zelené barvy. S nimi pak v roce 1987 přišla první vlna „světelná revoluce“, kdy se LED světla začala ve velkém využívat v žárovkách, brzdových svítidel, signálních světlech a semaforech. V druhé vlně na počátku devadesátých let pak do oběhu přišly LED panely, zářivky, a reflektory. Světelná revoluce pokračuje doposud a i v současné době je trend stejný – nahrazovat klasické zdroje osvětlení LED.

  9. Pokud by celé Spojené státy v období svátku nahradily jen polovinu klasického vánočního osvětlení LED světly, potenciální úspory nákladů na energii by činily nejméně 17,2 miliard dolarů.

  10. Ministerstvo energetiky USA odhaduje, že rozsáhlé zavedení LED osvětlení v obytných i komerčních zónách v příštích 20 letech ušetří zhruba 265 miliard dolarů, zabrání nutnosti výstavby 40 nových elektráren a sníží spotřebu elektrické energie osvětlení o 33 %.

Chcete vlastní „kouzelnou diodu?“ Přesvědčte se sami o tom, že její výhody nejsou žádná magie, nýbrž jen na první pohled až nereálně vypadající realita. Vyberte si z široké nabídky našich LED světel. Nevíte, jak vybrat správné komerční, interiérové, venkovní, automobilové či veřejné LED osvětlení? Podívejte se na naší poradnu.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.