Zahradní osvětlení

Část 1.: Jak osvětlit zahradu? 

Venkovní světlo má kromě praktických funkcí i funkci dekorační. Je schopno podrthnout krásu architektury, rostlin, a vytváří nezaměnitelnou atmosféru.

Konečný efekt spočívá v mnoha faktorech, včetně:

- vzdálenosti od osvětleného objektu nebo plochy,

- směru světla,

- barvy a intenzity světla,

- zaostření světelného paprsku.

Při čemž při osvětlování velké zahradní plochy stojí za to nechat si pomoci od odborníků s počítačovými programy, které obstarají vizualizaci.

Zahradní-osvětlení-altán

Co na zahradě osvětlit?

- Rostliny – osvětlení právě rostlin, včetně dřevin zvírazní jejich krásu. Světla můžete střídat během ročních období, například v létě osvítíte rozkvetlé květiny, a v zimě vzrostlé stromy. Pro toto použití se hodí LED reflektory s vysokou IP ochranou.

- Architektonické objekty – pod tímto názvem myslíme terasy, altány, nebo napířklad fontány. Osvětlení konkrétně teras, které jsou hojně využívány v létě, je velmi podobné osvětlení například jídelny. Je důležité, aby byl osvětlen stůl, a zároveň, aby světlo neoslňovalo osazenstvo stolu. Další přídavná osvětlení můžeme použít například nad grilem. Altány se dají velmi decentně osvítit pomocí LED pásků, nebo řetězových světýlek, které přidají na romantičnosti prostoru. Naopak u zmiňovaných fontán se dá využít stejné osvětlení, jako při osvětlování rostlin.

- Komunikační cestychodníčky, průchody, brány, příjezdové cesty – právě toto osvětlení patří mezi ty důležité prvky, které udělají Vaší zahradu přístupnější. K tomuto použití jsou ideální pojezdová zemní světla, která jsou zapuštěna do země, a decentně Vás povedou správným směrem. Chodníčky vedoucí například k altánu, nebo terase, můžete osvětlit pomocí stojacích osvětlení, která mají v sobě zabudovaný senzor pohybu, nebo například zásuvku.

Zahradní-osvětlení-bodové-reflektory

Jaká svítidla použít?

Některé typy jsme již zmínili v předchozích odstavcích, ale vezměme tuto otázku nejprve obecně. Pro venkovní využití je nutnost použít svítidla s vysokou IP ochranou, jednoduše řečeno svítidla vodě a prachu odolná. K těmto svítidlům je důležité použít stejně odolnou kabeláž a případně i zdroj.

Nyní ke konkrétním typům svítidel.

LED reflektory budou vhodným svítidlem pro bodové osvětlení určitých prvků Vaší zahrady, na které byste rádi upozornili. Jako jsou například stromy, fontány, nebo také jezírka.

Sloupově řešená svítidla jsou velmi vhodným typem osvětlení právě pro zahrady, na kterých jsou terasy, či altány, které jsou využívány k večenímu posezení s přáteli či rodinou. Některé jsou vybaveny senzory pohybu, a jiné zásuvkami.

Do země zapustná svítidla jsou dalším, jednosměrně použitelným, typem svítidla. Jsou připavena na těžké podmínky, jsou odolná vůči vodě, prachu, a také se nemusíte bát na ně šlápnout.

Posledním, velmi speciálním typem, jsou svítidla na solární pohon. Tato svítidla jsou schopna, díky solárnímu panelu, přes den ukládat energii získanou ze slunce, a využít ji když je třeba. Některá solární LED svítidla jsou dokonce vybavena senzorem pohybu, který zajistí ještě nižší spotřebu energie.

Zahradní-osvětlení-svítidla_1

V 2. díle článku o zahradním osvětlení si řekneme něco o ovládání zahradního osvětlení, o způsobech montáže a napájení.

Všechna potřebná svítidla pro osvětlení zahrady naleznete také v kategorii "Zahrady". 

Potřebujete poradit ohledně konkrétního výběru LED osvětlení? Nejste si něčím jistí? Chcete se přesvědčit, zdali máme zboží skladem?  Dejte nám vědět na email info@ledsviti.cz, nebo na tel. čísle + 420 602 658 319
E-shop LEDsviti.cz, internetový obchod s největším sortimentem LED výrobků

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.