Výpočet osvětlení pro víceúčelový sál 180 m²

 

Světelná studie — multifunkční kulturní sál, 326 lx | LEDSVITI.cz

Světelná studie · multifunkční kulturní sál

Kulturní sál: osm svítidel, protože stěny svítí samy

Výpočet osvětlení pro víceúčelový sál 180 m². Odrazivost stěn a stropu přes 84 %, díky které stačí osm svítidel po obvodu — a proč zůstává strop nad jevištěm čistý.

Osm svítidel na sto osmdesát metrů čtverečních — a sál přesto svítí. Kulturní sál pro divadlo, koncerty i plesy vychází na 326 lx při požadovaných 300. Na tak velký prostor je osm svítidel překvapivě málo.

Tajemství není v svítidlech. Je ve stěnách a stropě. Mají odrazivost přes osmdesát čtyři procent — skoro bílé zrcadlo. Světlo se v takové místnosti odrazí tolikrát, že polovinu práce udělají samy plochy.

Odrazivost stropu84,4 %typicky 70 %
Odrazivost stěn84,2 %typicky 50 %
Sál (Ø)326 lxnorma žádá 300 lx
Měrný příkon3,15 W/m²0,96 W/m² na 100 lx
OslněníUGR 22,0limit 22,0 — přesně na hraně
Sál180,00 m²montážní výška 5,2 m
Roční spotřebado 927 kWhz limitu 6 350 kWh

Bílá krabice, která svítí sama sobě

Každý povrch část dopadajícího světla pohltí a část vrátí. Podíl, který vrátí, je odrazivost. V běžné místnosti má strop kolem sedmdesáti procent, stěny padesát, podlaha dvacet. Tenhle sál je jinde:

Povrch Tento sál Typická místnost
Strop 84,4 % 70 %
Stěny 84,2 % 50 %
Podlaha 51,3 % 20 %

Osmdesát čtyři procent u stropu i stěn znamená, že se do prostoru vrátí pět šestin světla, které na ně dopadne. A to vrácené světlo znovu dopadne na jinou plochu, zase se z velké části odrazí, a tak pořád dokola.

Proč to šetří svítidla

V tmavé místnosti svítidlo osvětlí jen to, na co přímo míří — zbytek světla zmizí v matných stěnách. V bílé krabici se každý paprsek počítá několikrát, protože se pořád vrací. Výsledná hladina je proto mnohem vyšší, než by odpovídalo počtu svítidel.

Konkrétně: sál spotřebuje jen 3,15 W/m². Přepočteno na stejnou hladinu je to 0,96 W/m² na sto luxů — hodnota, jakou byste u prostoru vysokého přes pět metrů čekali jen stěží. Kdyby měl sál běžné tmavé stěny, potřeboval by svítidel podstatně víc.

Osm svítidel po obvodu, nad plochou nic

Plán rozmístění osmi svítidel po obvodu multifunkčního sálu
Půdorys sálu. Osm svítidel je rozmístěno podél dvou delších stěn — čtyři nahoře (1–4), čtyři dole (5–8). Uprostřed, nad hlavní plochou sálu, není žádné svítidlo.

Rozmístění připomíná bazén nebo halu: svítidla lemují obvod, střed zůstává volný. U kulturního sálu to má dobrý důvod. Uprostřed se odehrává program — představení, tanec, prezentace — a strop nad ním má zůstat čistý, bez svítidel v zorném poli diváka i účinkujícího.

Svítidla visí v montážní výšce 5,2 m. Strop sálu je ale šikmý — světlá výška se mění od 5,123 – 7,400 m. Přesto všechna svítidla visí ve stejné výšce, aby jejich vzdálenost od roviny byla stejná a světlo souměrné.

A právě tady se bílý strop vyplácí podruhé. Světlo, které svítidla u stěn vyšlou nahoru a do stran, se od světlého šikmého stropu vrátí doprostřed sálu — tam, kde žádné svítidlo není. Osvětlení středu je z velké části dílo odrazu.

Vyrovnané světlo přes celý sál

Rastr hodnot a izolinie osvětlenosti v multifunkčním sále
Rastr hodnot v celém sále. Modrá čísla jsou vypočtená osvětlenost v luxech, tenké čáry izolinie. Hodnoty se drží mezi 242 a 380; jen v rozích klesají k dvěma stům padesáti.

Průměr 326 lx, minimum 242, maximum 380. Rovnoměrnost 0,74 proti požadovaným 0,60. Na prostor osvětlený jen po obvodu je to pozoruhodně vyrovnané.

Podívejte se, jak málo se čísla liší. Většina hodnot leží mezi třemi sty a třemi sty šedesáti luxy; propady k dvěma stům padesáti jsou jen v rozích, kam se svítidla nedostanou. Žádné jasné ostrovy pod svítidly, žádné tmavé díry mezi nimi.

Tuhle rovnoměrnost by osm svítidel v tmavé místnosti nikdy nedalo. Vytváří ji rozptýlené odražené světlo, které přichází ze všech stran zároveň a vyhlazuje rozdíly. Bílý sál se chová skoro jako světelný box.

Oslnění přesně na hraně

Vypočtené oslnění je UGR 22,0 při mezní hodnotě 22,0. Ne o desetinu níž. Přesně na limitu.

Nejhorší je při pohledu ve směru 270°, pro pozorovatele ve výšce 1,600 m — tedy stojícího člověka. To dává u sálu smysl: diváci i účinkující se pohybují a rozhlížejí, a v některém směru mají svítidla u stěny nepříznivě v zorném poli.

Proč zrovna u bílého sálu hlídat oslnění

Je v tom paradox. Světlé stěny snižují oslnění tím, že zjasní pozadí — svítidlo pak proti světlé stěně nevyniká tolik jako proti tmavé. Zároveň ale světlé plochy samy získávají vysoký jas a můžou oslňovat odrazem.

Hodnota přesně 22,0 znamená, že návrh je v pořádku, ale bez rezervy. Kdyby se použila svítidla s menší svítící plochou nebo se zavěsila níž, sál limit překročí. Je to místo, kde se nevyplatí nic měnit bez nového výpočtu.

Jeden sál, mnoho využití

Výpočet řadí sál do profilu Veřejné prostory – divadla, koncertní sály, kina, zábavní podniky. To není náhoda — multifunkční sál musí zvládnout divadlo, koncert, přednášku, ples i cvičení. A každé z těch využití chce světlo jinak.

Základ pro všechno

326 luxů vyrovnaného světla je dobrý základ pro většinu akcí — přednášku, schůzi, ples, cvičení. Pro divadlo nebo koncert se ale hlavní světlo ztlumí a nastoupí jevištní osvětlení: reflektory na pódium, které výpočet neřeší.

Právě proto je rozumné, že svítidla jsou po obvodu a strop nad středem je volný. Kdyby uprostřed visela řada svítidel, překážela by scénickému světlu i projekci.

Údržba počítaná metodou CIE 97

Zajímavý detail: udržovací činitel není pevné číslo, ale je počítaný metodou CIE 97. Ta bere v úvahu typ svítidla, prostředí a interval čištění a spočítá, o kolik soustava časem ztratí. U sálu, který se používá nárazově a udržuje se dobře, to vyjde příznivěji než paušální odhad.

Energeticky hluboko pod limitem

Roční spotřeba vychází 627 až 927 kWh, zatímco limit je 6 350 kWh. Sál využije sotva sedminu povoleného — zase díky tomu, že bílé stěny nechávají svítit málo svítidel.

Co znamenají jednotlivá čísla

Odrazivost povrchuPodíl světla, který plocha vrátí zpět. Bílý sál s 84 % vrací pět šestin světla; každý paprsek se počítá několikrát a hladina prudce roste.
Watt na sto luxůKolik wattů na metr stojí každých sto luxů. Očistí příkon od zvolené hladiny, takže jde srovnat úsporná bílá krabice s tmavým prostorem; 0,96 patří k nejlepším.
Svítidla po obvoduRozmístění podél stěn s volným středem. Nechává strop nad jevištěm čistý pro scénické světlo a projekci a spoléhá na odraz od stropu.
UGR na limituOslnění přesně na mezní hodnotě znamená vyhovující, ale bez rezervy. Jakákoli změna svítidla nebo výšky vyžaduje nový výpočet.
Multifunkční profilZařazení mezi divadla a koncertní sály. Základní světlo pro běžné akce; pro představení se ztlumí a nastupuje jevištní osvětlení.
Údržba dle CIE 97Udržovací činitel spočítaný podle mezinárodní metodiky z typu svítidla a intervalu čištění, ne paušální hodnotou.

Co si z toho odnést

Kulturní sál 180,00 m², osm highbay svítidel po obvodu, 326 lx vyrovnaného světla za pouhých 3,15 W/m². Osvětlení, které z velké části obstarají samy bílé stěny.

Tři věci, které si beru:

Odrazivost je svítidlo zdarma. Strop a stěny s osmdesáti čtyřmi procenty ušetřily polovinu svítidel. Bílá barva v sále není jen estetika — je to nejlevnější zdroj světla, jaký existuje.

Volný střed patří jevišti. Svítidla po obvodu nechávají strop nad programem čistý a spoléhají na odraz. Pro multifunkční sál je to správné rozhodnutí.

Na hraně se nesahá. UGR 22,0 je vyhovující, ale bez rezervy. Kdo bude svítidla měnit, musí sál přepočítat.

Svítidla vhodná do sálů a víceúčelových prostorů najdete pod LED highbay svítidlo. Výpočet osvětlení sálu včetně posouzení oslnění a energetiky pro vás rádi zpracujeme.

Chcete světelnou studii pro váš prostor?

Připravíme ji zdarma — pošlete nám rozměry a účel prostoru.

+420 602 658 319 · info@ledsviti.cz