Třída izolace

Třída izolace, nebo také třída ochrany elektrického předmětu, udává, jakým způsobem je u zařízení dosaženo bezpečnosti (ochrany proti úrazu elektrickým proudem). Podle míry ochrany se rozlišují třídy 0, I, II a III. Používání spotřebičů s třídou ochrany 0 je v ČR zakázáno.

 

Třída izolace I. Třída izolace II. Třída izolace III.

Třída izolace I.

Zařízení s třídou izolace I má všude alespoň základní izolaci, má ochrannou svorku pro připojení ochranného vodiče na neživou část. Pohyblivý přívod musí být trojžilový. Místo pro připojení ochranného vodiče musí být označené značkou.

Třída izolace II.

Zařízení s třídou izolace II má všude dvojitou nebo zesílenou izolaci, nemá zařízení k připojení ochranného vodiče, protože není potřebný. Celý povrch je z izolantu, nebo pro větší mechanickou pevnost může mít některé části kovové, ale vždy musí být oddělené od živých částí dvojitou nebo zesílenou izolací. Pohyblivý přívod je dvoužilový. Spotřebič musí být označen symbolem dvojité izolace - dvěmi soustřednými čtverci.

Třída izolace III.

Zařízení s třídou izolace III je určeno pro připojení ke zdroji bezpečného malého napětí, to znamená že je konstruován pro napájení ze zdroje SELV. Zařízení musí být tedy navrženo tak, aby jej bylo možné připojit pouze ke jmenovitému napětí, které nepřesáhne 50V střídavých nebo 120V stejnosměrných. Pohyblivý přívod je dvoužilový a je opatřen nezáměnnou vidlicí. Zařízení je označeno příslušným symbolem.

Doprava při nákupu
 
do 3000Kč 99Kčnad 3000Kč zdarma
Rychlé dodání
 
v průměru do 1,6 dne
Široký sortiment
 
1500 LED výrobků
Množstevní slevy
 
velkoobchodní prodej
LED je naše hobby
 
pracujeme s láskou

Affiliate program