Typ baterie

Baterie zabudovaná v nouzovém osvětlení může být několika typů. Nejčastěji se můžete setkat s NiCD (nikl-kadmiovou), Li (lithiovou) nebo Pb (olověnou) baterií.

 

Li (Lithiová) NiCD (nikl-kadmiová) Pb (olovnatá)

Li (Lithiová)

Lithium-iontová baterie je druh nabíjitelné baterie běžně používané ve spotřebitelské elektronice. Kvůli vysoké hustotě energie vzhledem k objemu se výborně hodí pro přenosná zařízení. V současnosti je to v této oblasti asi nejvíce používaný typ. Lithioiontové akumulátory pojmou při stejné velikosti asi třikrát více energie než klasické niklkadmiové a neznají ani paměťový efekt. Tím je dána jejich velká přednost. Před nabíjením je není nutno úplně vybíjet. Za 24 hodin je u nich samovybíjení zanedbatelně malé, teprve po měsíci postrádají necelých 10 % energie.

NiCD (nikl-kadmiová)

Nikl-kadmiový akumulátor, zkráceně NiCd, je druh galvanického článku. Vyrábí se jako hermetizovaný. Mezi jeho výhody patří, že mu nevadí skladování ve vybitém stavu a s tím související odolnost vůči hlubokému vybití. Určitou nevýhodou ve srovnání s NiMH a Li-ion akmulátory je jeho relativně nižší měrná kapacita. U tohoto typu je nezbytnost sběru opotřebovaných akumulátorů stejně jako v případě Pb akumulátorů. Svými vlastnostmi se jinak podobá novějšímu NiMH akumulátoru.

Pb (olovnatá)

Olověný akumulátor je sekundární galvanický článek s elektrodami na bázi olova, jehož elektrolytem je kyselina sírová.Hlavní výhodou olověných akumulátorů je schopnost dodávat vysoké rázové proudy. Tato vlastnosti, spolu s jejich nízkou cenu, je atraktivní např. pro startování automobilu. Vyrábějí se v kapacitách řádově od 1 do 10 000 Ah. Olověný akumulátor má omezení, které spočívá v tom, že když je delší dobu – řádově dny – ponechán v nedostatečně nabitém (případně vybitém) stavu, tak na jeho elektrodách dochází k tzv. sulfataci, která výrazně snižuje jeho kapacitu. Proto poté, co je olověný akumulátor používán, je potřeba ho brzy dobít.

Doprava při nákupu
 
do 3000Kč 99Kčnad 3000Kč zdarma
Rychlé dodání
 
v průměru do 1,6 dne
Široký sortiment
 
1500 LED výrobků
Množstevní slevy
 
velkoobchodní prodej
LED je naše hobby
 
pracujeme s láskou

Affiliate program