Specializované LED osvětlení akvária

LED osvětlení lze využít i u akvárií, kde kombinace vody a světla vytvoří nezapomenutelný světelný efekt, který zaujme a je také přínosný samotnému akváriu. Názor, jak osvětlit akvárium se mezi jednotlivými akvaristy liší, ale zde jsme sepsali obecný návod.

Výkon osvětlení akvária

Jednotlivá akvária se od sebe liší, jelikož každé má jiné potřeby, když jde o barevné osvětlení. Primární barevné kombinace jsou červená, modrá a studená bílá. Klíčové je, ale jak spočítat počet LED pásků a jaký výkon mají mít, abyste dosáhli adekvátního výkonu

Existují pro to dva typy rovnice:

  • Základní – Objem akvária x 0,15 = Potřebný výkon

  • Pokročilá nebo více přerostlá florou – Objem akvária x 0,3 = Potřebný výkon

Délka pásků

Doporučujeme využít celý obvod akvária k osvětlení LED páskami. Můžete si u nás zakoupit vícebarevné RGB nebo jednobarevné bílé LED pásky. U bílých se musíte také rozhodnout mezí teplou, denní nebo studenou bílou. Je tu také možnost zakoupení speciálních LED pásků, které obsahují všechny čtyři základní barvy. U většiny akvaristů je nejvíce používaná studená bíla.

Co je potřeba

Výběr toho správného druhu LED pásků je velice důležitý, ale je nutné zakoupit i příslušenství k němu. Proto jsme vám vypsali ty nejpopulárnější produkty v naší nabídce, které by vám měli usnadnit nákup.

LED pásky

SB3-600 – Velice výkonné LED pásky, vhodné k umístěno do akvária a pomocí stmívače, dle potřeby snižovat nebo zvyšovat intenzitu. Navrhujeme zvolit studený bílý odstín světla.

SQ3-600 – Doporučujeme použít pro červené osvětlení akvária.

SQ3-600 – – Doporučujeme použít pro modré osvětlení akvária.

UV-300 – zajímavým doplňkem akvárií může být i UV osvětlení. Tento pásek sice do základního osvětlení nepatří, ale často je využíván pro noční osvětlení.

12AKVA 6012-WBR – Specializovaný LED pásek, který svítí kombinací modré, červené a bílé barvy

Profil a koncovky

Slouží k chlazení LED pásků, jelikož optimální provoz LED osvětlení je závislý na teplotě, proto je důležité dodat dostatečné chlazení. Když je LED pásek nalepen na plastový rám akvária nemůže se chladit a tím se snižuje životnost.

N8 – jeho velikost je větší, ale skvěle odvádí teplo

Koncovky slouží k ochraně LED pásku, jelikož tvoří bariéru mezi vodou a jinými vnějšími vlivy. Jak už jméno napovídá koncovkou profil uzavřete.

Difuzor

Funguje jako kryt, který rozptyluje světlo do okolí. Materiál si můžete zvolit dle vašeho akvária. V nabídce máme transparentní nebo mléčný difuzor, které se liší rozptýlením světla.

Bužírka

Bužírka je důležitá kvůli IP krytí svítidla, což udává ochranu proti vodě a prachu. Neslouží jako izolant a teplo vytvořené páskami je volně propouštěno dál přes bužírku. Návod na instalaci bužírky na LED pásek není vůbec složitý. Stačí mít transparentní bužírku, která je delší než samotný profil s LED páskem. Ty vložíte do bužírky a tu po celé délce budete zahřívat, dokud se nesmrští, poté stačí jenom zalepit konce lepidlem nebo silikonem. Ujistěte se, že konce jsou bezpečně utěsněné.

Ovladač

Nezbytnou součástí osvětlení je samozřejmě ovladač, kterým budete kontrolovat LED pásky. Můžete jím i snadno nastavit požadovanou intenzitu osvětlení, aby měli obyvatelé vašeho akvárka správný cirkadiánní rytmus.

USB-5kanál – ovladač může ovládat až 5 pásků, ale je důležité udržet maximálně dovolené napětí na jednotlivých kanálů

Zdroj

Zdroj energie pro ovladač a LED pásky. Lze si vybrat ze dvou typů zdrojů, nemůžeme vám doporučit určitý typ zdroje, protože výběr závisí na zatížení akvária. S tímto výpočtem si, ale můžete snadno spočítat jaký zdroj si máte vybrat.

Výpočet správného zdroje

Příkon LED pásku na metr se vynásobí jeho délkou, to se rovná celkový příkon pásku. Výsledek se násobí ještě 30% příkonu, to představuje nutnou zálohu, jelikož žádný přístroj nemůže stále fungovat na 100%.

V tuto chvíli, byste měli mít všechny potřebné informace pro konstrukci adekvátního osvětlení pro vaše akvárium. Kdybyste měli přece jen nějaké dotazy, tak nám stačí napsat nebo zavolat.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.