Patice

Patice slouží k upevnění a elektrickému propojení světelných zdrojů či jiných elektrotechnických součástek. Většinou jsou uzpůsobené tak, aby bylo možné součástku jednoduše uchytit i bez nástrojů pouhým zacvaknutím, zasunutím či zašroubováním. U světelných zdrojů se nejčastěji setkáte se šroubovací, bajonetovou a kolíčkovou paticí.

 

2G11 2GX13 E14 E27
E40 G13 G24 G4
G5 G9 MR16 GU5.3

G5

Kolíčková patice G5 je zářivková patice po trubice T5. Zářivky T5 mají odlišné rozměry od zářivek T8 a proto je nelze použít přímo ve svítidlech s paticí G13. Třípásmové trubice T5 mají až o 25% vyšší činnost ve srovnání s třípásmovými trubicemi T8 a o více než 30% vyšší účinnost ve srovnání s jednofázovými trubicemi T8, které jsou zatím ještě stále nejrozšířenější mezi většinou uživatelů.

G13

Kolíčková patice G13 je zářivková patice pro trubice T8. Ty jsou nejrozšířenějším typem zářivek a vyrábějí se již od roku 1930. Můžete je zakoupit v několika různých délkách od 60 do 150cm.

2GX13

Kolíčková patice 2GX13 je určená pro kruhové zářivky T5, někdy označované také jako TL5. Setkat se s nimi můžete v moderních kruhových svítidlech či lustrech, nejsou ale příliš rozšířené.

E14

Šroubovací závit E14 má průměr 14mm. Jedná se o nejmenší typ závitu, lidově také nazývaný "miňonka" nebo "malý Edisonův závit". Žárovky s tímto závitem mívají často menší příkon i velikost. Setkat se s nimi můžete například v kuchyňských digestořích, troubách, nočních lampičkách a stylových nebo orientačních světlech.

E27

Šroubovací závit E27 má průměr 27mm. Jedná se o nejběžnější a nejčastěji používaný typ závitu, který se také nazývá "Edisonův závit". Setkat se s ním můžete téměř všude - v lustrech, stropních svítidlech či nástěnných světlech. Většina svítidel ve vaší domácnosti bude s velkou pravděpodobností osazena právě tímto závitem. Vyskytuje se u všech typù žárovky - klasických, halogenových, úsporných i nejmodernějších diodových.

E40

Šroubovací závit E40 má průměr 40mm. Používá se nejčastěji pro silnější žárovky s vyšší wattáží a pro vysokotlaké výbojky. Setkat se můžete také s názvem "velký Edisonův závit".

G4

Patice G4 je malá dvoupinová patice pro žárovky G4. Setkat se s ní můžete například u některých typů digestoří. Žárovku G4 poznáte podle dvou malých souběžných kolíčků, které se od sebe nacházejí ve vzdálenosti 4mm.

G9

Pro patici G9 jsou charakteristické dvě vidličky, které se od sebe nacházejí ve vzdáleností 9mm. Nejčastěji se s nimi můžete setkat v malém dekorativním osvětlení s velkým světelným výkonem.

G24

Jedná se o dnes již nepříliš používanou patici, která měla své využití hlavně v tunelových a stropních svítidlech. Setkat jste se s nimi mohli v supermarketech, kancelářích, na čerpacích stanicích i chodbách bytových domů.

GU10

Patice GU10, také nazývaná jako patice bajonetová, je charakteristická dvěma symetrickými kolíčky o průměru 5mm. Nemá závit a uchycuje se pouze zasunutím těchto dvou kolíčků a jejich následným pootočením, které zajistí aretaci žárovky GU10. Patice je nejrozšířenější u halogenových zdrojů a otevřených svítidel bez transformátoru napojených přímo na napájení 220V.

MR16 GU5.3

Patici GU5.3 poznáte podle dvou kolíčků, někdy také nazývaných "piny", které jsou od sebe vzdálené 5,3 mm. Jedná se o druhou nejpoužívanější patici u halogenových zdrojů světla. Instalace je velice jednoduchá, provádí se pouhým zasunutím kolíčků do příslušných otvorů v objímce.

2G11

2G11 je kolíčková čtyřpinová patice pro žárovky 2G11. Žárovky 2G11 jsou kratších rozměrů oproti delším zářivkám. Jsou tedy kompaktnější, vejdou se tam, kam delší zářivka nikoliv. Používají se nejčastěji jako průmyslová stropní svítidla, k osvětlení tunelů, hal nebo skladů.

Affiliate program