Solární osvětlení a solární panely

Jak naplno využít sluneční energii: vsaďte na solární panely a solární osvětlení

solární panely

Solární panely jsou v poslední době velmi oblíbeným zdrojem energie. Oblíbené jsou zejména díky čisté energii, kterou vyrábí, protože neprodukuje CO2. Výhodou pro firmy, ale také pro majitele rodinných domů jsou dotace na solární panely, které mohou využít. Přestože fotovoltaika se u nás řeší už několik let, zásadní boom tady zatím nezaznamenala, ale to se právě teď mění.  

Po vzoru Německa a Rakouska

Pokud se podíváme na solární panely a solární energii našich sousedů, průkopníkem je v tomto ohledu Německo, které začalo podporovat solární panely na střechách už v roce 1991 a pokračuje v tom dodnes. Podobně je na tom také Rakousko, kde je v posledních letech podpora ještě vyšší a dokonce tam obyvatelé často zvažují vybudování solárních panelů na své střeše a zapojení se tak do energetického společenství. 

Dotace na solární panely v České republice

Počet solárních panelů v Česku roste už od roku 2019, a to výrazně. Oproti roku 2019 narostl instalovaný výkon fotovoltaiky téměř na dvojnásobek hodnoty v roce 2020. Právě v roce 2020 bylo v české republice nainstalováno na 6 293 solárních elektráren o celkovém výkonu 51,4 MW. Během posledních let se na tomto čísle podílí zejména instalace solárních panelů na střechách komerčních objektů, ale i rodinných domů. 

Přehledně ukazují zájem o fotovoltaiku dotace. Zatímco v roce 2019 se vyplatilo na solární panely pouze 45 milionů v dotacích, o rok později to bylo už 310 milionů. 

Podobný růst se očekává také v roce 2021 a v budoucnu. Zejména pak na rodinných domech, které stále za trendem trochu zaostávají. Pomoct by v tomto ohledu měla dotace Nová zelená úsporám pro domácnosti. Během roku 2020 tento program schválil skoro 5 000 žádostí o dotaci na instalaci solárních panelů. 

Fotovoltaika: dotace pro domácnosti v roce 2021

Domácnosti v roce 2021 mohou stále žádat o podporu v rámci programu Nová zelená úsporám, a to až do konce roku, případně do vyčerpání stanovené částky vyhrazené na dotace pro domácnosti. Domácnosti mohou žádat dotace na fotovoltaické solární systémy až do výše 150 000 Kč. Pokud byste se rozmysleli pro termické solární systémy, tam je maximální částka nižší, a to maximálně 50 000 Kč. 

Fotovoltaická elektrárna (FVE)

Fotovoltaická elektrárna neboli solární elektrárna je v podstatě každý systém solárních panelů, které vyrábějí elektřinu – ať už přímo do sítě nebo pro vlastní potřebu. Ve výsledku tak můžete mít fotovoltaickou elektrárnu (někdy označenou pod zkratkou FVE) doma na střeše. Proto se nenechte zmást, pokud na takové označení narazíte v souvislosti například s rodinným domem.

Výhodné je, pokud máte součástí solární elektrárny také baterii k solárním panelům. Pomůže vám uložit přebytky energie, které se vám mohou později hodit, pokud bude špatné počasí a solární elektrárna naopak vyrobí elektřiny málo. Baterie k solárním panelům už není taková položka navíc, a přitom má velké benefity. 

Hitem jsou různé výrobky a osvětlení s vlastním solárním panelem

Není to tak dlouho, co byl představen například fotovoltaický deštník, který stíní třeba stánek se zmrzlinou a zároveň ho celý dokáže napájet elektřinou. Takové inovativní řešení ale není jediné. Solární energie získává stále více na oblibě a stává se předmětem inovací. Zároveň se ale není čemu divit, protože je to naše budoucnost. 

Přenosný solární panel je skvělá vychytávka

Pokud chcete nabíjet jen menší zařízení, například autobaterie, akumulátory, notebook, mobil a další, může se vám hodit přenosný solární panel. Jeho výhodou je, že ho s sebou můžete vzít kamkoli, a to třeba na túru nebo na chalupu. Přenosný solární panel je navíc lehce skladný. Můžete ho snadno poskládat a v případě potřeby zase rozložit. 

Vsaďte na solární osvětlení a ušetříte 

Slunečních paprsků můžete využít i dnes, když ještě nemáte na střeše solární panely. Venkovní solární osvětlení je skvělou volbou, pokud chcete ušetřit. Za osvětlení zahrady, stejně jako za venkovní osvětlení domu pomocí LED reflektorů se solárním panelem, nemusíte platit žádné náklady na energii. Solární osvětlení se přes den pomocí slunečních paprsků nabije a večer skvěle osvítí celou zahradu – bez kabelů, bez nákladů na energii. 

Se solárním zahradním osvětlením jste se už určitě setkali několikrát. Jen si vzpomeňte na všechny ty dekorace na zahradě – dekorativní žárovky, svítící koule, osvětlení jezírka, stromů, chodníku a podobně. Většina těchto světel je právě solární osvětlení. Je výhodným řešením protože nemusíte platit náklady na energii, nemusíte k němu dovést elektroinstalaci a tak můžete takové osvětlení umístit kamkoli budete chtít. Kvalitní solární osvětlení bude svítit klidně celou noc. 

Venkovní solární osvětlení domu 

Stejně jako solární osvětlení zahrady je podobně oblíbené i solární osvětlení domu. Používají se k tomu zejména LED reflektory se solárním panelem, které snadno můžete připevnit na fasádu domu. Mohou být výborným osvětlením například příjezdu do garáže, venkovního schodiště a podobně. Doporučujeme především LED reflektory s čidlem pohybu, které se sepnou kdykoli zaznamenají pohyb. Jsou velmi praktické a zvyšují nejen vaši bezpečnost, pokud se pohybujete potmě okolo domu, ale zejména chrání před zloději. Jsou tak skvělou prevencí před vloupáním do domu.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.