Jak nainstalovat nouzové LED osvětlení

Nouzové osvětlení představuje jen zanedbatelnou část každého světelného systému, ať už z hlediska počtu světel či ekonomické náročnosti, avšak je jedním z nejvýznamnějších elementů celého světelného soukolí. O jeho důležitosti se můžeme na vlastní kůži přesvědčit třeba jen jednou za život, ovšem narazíme-li v takovém okamžiku na nekvalitní nouzové osvětlení, tak je pravděpodobné, že se o svou negativní zkušenost již nebudeme moci podělit.

znacka-LED-unikove (2)

Podle normy ČSN EN 1838 z roku 2015 již musejí mít veškeré provozovny či veřejné budovy, zkrátka všechny prostory, kam mohou mít přístup zaměstnanci nebo veřejnost, systém nouzového osvětlení, vyznačené nouzové východy a protipožární opatření.Norma také dělí nouzové osvětlení na dvě hlavní kategorie – náhradní osvětlení a nouzové únikové osvětlení.

Náhradní osvětlení, ostatně jak už název jasně napovídá, alternuje za běžné osvětlení v případě jeho selhání a umožňuje tak pokračovat v chodu bez výraznějších omezení. Obecným účelem  nouzového únikového osvětlení je umožnění bezpečného opuštění prostoru při výpadku normálního napájení. Konkrétním účelem jednotlivých druhů nouzového únikového osvětlení pak v rámci dané kategorie je:

  • Nouzové osvětlení únikových cest má usnadnit všem přítomným bezpečné opustit inkriminovaný prostoru tím, že zajistí vhodné podmínky pro viditelnost a okamžité pochopení signalizace směru na únikových cestách. Nouzové osvětlení by tak zároveň zajistilo jednoduché použití prostředků požární ochrany a bezpečnostních zařízení.
  • Nouzové osvětlení bezpečnostních značek únikových cest má zajistit vhodné podmínky pro viditelnost a lepší orientaci v únikových cestách, aby se tak daly co nejrychleji použít.
  • Nouzové osvětlení veřejných prostorů, známé jinak jako tzv. protipanické osvětlení, musí minimalizovat paniku na nejnižší možnou míru a pomoci všem přítomným dostat se rychle a bezpečně k únikovým cestám. Toho opět docílí jasným a kvalitním světlem, pod nímž bude i při výpadku proudu dobrá viditelnost. Tímto způsobem by měly být osvětleny i veškeré překážky v cestě k únikovým cestám.
  • Nouzové osvětlení prostorů s velkým rizikem má za cíl ulehčit bezpečnostním složkám organizovat případnou evakuaci v takových místech, kde by neorganizovaná evakuace davu byla bezpečnostním rizikem. V takových prostorech musí být nouzové osvětlení rozmístěno v pravidelných intervalech.
  • Účelem nouzového osvětlení prostorů s velkým rizikem je svým svitem přispět k bezpečnosti osob při potenciálně nebezpečných procesech nebo situacích a usnadnit řádné dokončení procesů uskutečňovaných pro bezpečnost ostatních osob nacházejících se v daném místě.

 

Každý člověk má jiný zrak. Sto lidi, sto chutí, ale také sto různých hodnot množství světla potřebnému ke zřetelnému vnímání okolí i času adaptace na změnu osvětlení. Ti životem zkušenější z nás mnohdy potřebují více světla a delší dobu adaptace na nouzové osvětlení. Proto je nutné v zájmu bezpečnosti investovat do nouzového osvětlení s intenzivním svitem a dlouhou dobou životnosti. To jsou vlastnosti, jimiž oplývá LED nouzové osvětlení.

Náhlé vypadnutí světla může okamžitě vyvolat davovou paniku, strach, chaos a pocity úzkosti. Tyto nevyžádané jevy můžeme alespoň částečně zmírnit tím, že v prostoru strategicky umístíme nouzové osvětlení tak, aby jednoduše ukazovaly cestu ven. Proto je velmi důležité, aby východy byly jasně označeny značkami a byly viditelné po celou dobu, kdy jsou v daném místě lidé.

LED nouzové osvětlení je pro tyto případy ideální volbou, neboť jejich jasný, kvalitní a příjemně neoslňující svit je ihned rozpoznatelný a viditelný pro všechny. Veškerá naše LED nouzová světla disponují minimální dobou svícení 2 hodin, takže s nimi máte jistotu, že bude svítit tak, jak má a tak dlouho, jak bude muset. Pokud potřebujete nouzová LED světla s maximální možnou dobou svícení, tak doporučujeme například LED nouzové osvětlení 8W či LED nouzové osvětlení 2x 4W Ty v pohotovostním režimu svítí až 6 hodin.

V naší nabídce máme jak klasická nouzové LED osvětlení, která se rozsvítí pouze při výpadku napájení běžného osvětlení, tak i LED nouzová světla s čidlem. Ta svítí jak při provozu ze sítě, tak i při výpadku elektrické energie, kdy funguje na baterii. Jak ale nainstalujeme nouzová LED světla?

Instalace nouzového LED osvětlení

1. Vypneme elektrický proud

2. Odmontujeme šroubky z krytu

 nouzove-led-svetlo-1

 

3. Sundáme kryt ze svítidla

nouzove-led-2

 

4. Umístíme svítidlo do požadované polohy a označíme si polohy otvorů pro uchycení

nouzove-led-3

 

5. Vyvrtáme otvory, vložíme do otvorů hmoždinky a protáhneme síťový kabel otvorem ve svítidle. Poté svítidlo připevníme pomocí šroubů do připravených hmoždinek.

nouzove-led-4

 

6. Propojíme správné barevné vodiče do svorkovnice na světle. Hnědý kabel do levé části svorkovnice, která je označená písmenem "L". Modrý kabel do pravé části svorkovnice, označené písmenem "N". Zelenožlutý kabel pak do prostřední části složky, která je označená symbolem "země" 

nouzove-led-5

 

7. Je-li baterie odpojená od svítidla, připojíme ke svítidlu konektor s názvem "BATT". Červeným kabel ke značce +, černým kabelem ke značce -

nouzove-led-6

 

8. Nasadíme zpět kryt svítidla

nouzove-led-7

 

9. Zapneme elektrický proud

Na instalaci LED nouzového osvětlení opravdu není nic těžkého. Podívejte se naši nabídku nouzového LED osvětlení a zabezpečte jím své prostory!

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.