Co znamenají pojmy Lumen, Lux, Candela

Lux (lx) je jednotkou osvětlenosti a udává množství světla dopadající na osvětlenou plochu. Jednotka 1 lux udává osvětlenost plochy 1 m2, na kterou dopadá rovnoměrně tok 1 lm (plocha je osvětlována zdrojem 1 cd ze vzdálenosti 1 m). Jen pro informaci, norma na osvětlení požaduje pro administrativní činnost celkovou osvětlenost 500 lx a 50 lx odpovídá například osvětlení podchodů.

Obrázek1

Lumen (lm) je jednotkou světelného toku a udává, kolik světla daný světelný zdroj vyprodukuje a vyšle požadovaným směrem. K němu by se měl udávat vždy vyzařovací úhel zdroje.

Jak převést watty na lumeny?

Ten, kdo se těžko loučí se zažitými hodnotami klasických žárovek ve wattech, má možnost převést tyto konvenční údaje na hodnoty lumen. Jak si zajistíte to správné světlo?

Zde je jednoduché pravidlo:

Hodnota klasické žárovky ve wattech * 10 = hodnota LED žárovky v lumenech.
Platí to i obráceně, pokud chcete hodnoty LED svítidla v lumenech přirovnat k obyčejné žárovce:

Platí to i obráceně, pokud chcete hodnoty LED svítidla v lumenech přirovnat k obyčejné žárovce:
Hodnota LED žárovky v lumenech : 10 = hodnota klasické žárovky ve wattech

Candela (cd) je základní jednotkou mezinárodního systému SI, která slouží k porovnání intenzity světla z různých zdrojů. Svítivost je vlastností zdroje světla. Prakticky je to jednotka těžko uchopitelná a pro naše účely si vystačíme s jednotkami odvozenými.

Světelné zdroje mají tu vlastnost, že nesvítí do všech úhlů stejně. Například reflektory auta svítí velmi silně dopředu, do stran jen málo a dozadu vůbec. Zdroj světla je pak účelné charakterizovat jeho svítivostí. Dříve byla velmi důležitá u majáků, dnes hraje roli v osvětlovací technice, u projektorů apod. Svítivost zdroje je tak vhodné popisovat pomocí prostorového úhlu. Výrobci světelných zdrojů potom uvádějí diagramy, které distribuci světla do různých směrů zobrazují. Svítivost patří mezi fotometrické veličiny, která tedy vyjadřuje vlastnosti zdroje světla.

graf

ZÁVĚREM - většina běžných spotřebitelů si při porovnání svítidel vystačí s udávanou hodnotou svítivosti v lumenech. Obecně lze říci že, čím více lumenů každé svítidlo má, tím větší je množství vydávaného světla.

Hodnota osvětlenosti v luxech je důležitá především pro projektanty při zpracování návrhu osvětlení, aby odpovídalo platným hygienickým normám a předpisům.

Pokud Vás zajímá, jak vypočítat správné množství světla ve Vašem domě, přečtěte si naše následující články https://www.ledsviti.cz/blog/jak-vypocitat-spravne-mnozstvi-svetla-v-dome/

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.