ZÁKLADNÍ ÚDAJE O LED NOUZOVÉM OSVĚTLENÍ

KW: LED, nouzové, osvětlení, Počet znaků: ca 2350 Hyperlinky: LED nouzové osvětlení: https://www.ledsviti.cz/led­nouzove­osvetleni/

Instalace nouzového osvětlení, které umožňuje opuštění prostor v případě kritických situací, je v mnoha případech povinná. V jiných je doporučeníhodná.

Led nouzové osvětlení

Vlastnosti LED nouzového osvětlení

Je obecně známo, že ze současných běžně dostupných druhů osvětlení má LED nejnižší nároky na elektrickou energii. A spolu s energii samozřejmě šetří i peněženky, což každý spotřebitel vítá. LED nouzové osvětlení má díky nižší spotřebě energie nižší nároky na baterii při stejné době svícení a nebo svítí déle při stejné baterii. LED svítidla jsou pověstná bezúdržbovostí a životností činící 50 000 hodin a více, ale v případě nouzových svítidel je nutno tuto charakteristiku korigovat. Životnost LED nouzových svítidel se díky baterii, která je součástí svítidla, obvykle uvádí nižší, a to okolo 30 000 hodin. A už z podstaty funkce nouzového osvětlení je nutné těmto svítidlům věnovat určitou péči nebo, chcete-­li, údržbu. Musí se provádět testy funkčnosti (nejsnáze se provádějí u svítidel s testovacími tlačítky) a zajišťovat pravidelné revize. Nouzová LED svítidla charakterizuje okamžité a plné rozsvěcení a odolnost vůči spínání, otřesům a mrazům či horku. Nepochybnou devizou je, že se LED jen minimálně zahřívají a jsou proto velmi bezpečným zdrojem světla.

Druhy LED nouzového osvětlení

LED nouzové osvětlení může být trvalé nebo netrvalé. Trvalá svítidla plní funkci běžného osvětlení, kdy svítí díky zapojení do sítě, a nebo funkci nouzového osvětlení v případě výpadku proudu, kdy svítí jen na baterii. Netrvalé nouzové osvětlení svítí výhradně na baterii v případě přerušení doddávky proudu. Zásadní je i rozlišování vnitřních a venkovních nouzových svítidel. Toto rozlišení se odvíjí od druhu krytí, které musí být v případě venkovních svítidel odolné proti vniknutí vody. Jednou z dalších možností je rozdělení nouzových svítidel na autonomní s akumulátorem ve svítidle a centrální bateriová s akumulátorem v budově. Pro informace o povinnostech instalace LED osvětlení a zajištění provozu a kontrol je potřeba odkázat na normy nouzového osvětlení z roku 2015 (ČSN EN 1838) a v záležitosti samotných revizí na subjekty zajišťující BOZP. Revize musí zajišťtovat každý každá právnická nebo podnikající fyzická osoba podle vyhlášky MV č. 246/2001 Sb.

Zpět do článků

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.