Jak osvětlit schodiště?

SCHODIŠTĚ V RODINNÉM DOMĚ

Správnou volbou osvětlení se schodiště stává bezpečnějším a příštupnějším, a i neobvyklým dekoračním prvkem.

Ve dne nemusí být neosvícené interiérové schodiště problém, pokud je zde dostatek denního světla, ale v noci se stává velmi nebezpečným prvkem domácnosti. Nezapomínejte především na děti, které se v noci probudí, a hledají po tmě cestu do ložnice svých rodičů.

Pokud je schodiště dlouhé, hodí se zde použít světlo se senzorem pohybu, který zajistí světlo po dobu Vašeho přesunu mezi patry. Tímto způsobem můžeme například rozsvítit podsvícení schodů, na což se nejvíce hodí LED pásky. Druh světelného zdroje závisí na materiálu schodiště a preferenci majitele, možností je zde mnoho.

Chcete-li vyzdvihnout a zdůraznit tvar schodů, osvětlení zaměřené na jednotlivé schody, nejlépe na každý z nich, bude ideální. Můžete je osvítit pomocí bodovek umístěných na zdi, ke které schody přiléhají. Při příležitosti světelných bodů je však nutné nastavit proud světla na plochu schodu, tedy směrem dolů. V opačném případě může být osoba v noci oslněna. Pokud není možné světlo nasměrovat, ujistěte se, že je dostatečně rozptýleno – má matný a neprůhledný (mléčný) kryt.

Namísto světelných bodů (=bodovek), které je třeba připojit k elektrickému okruhu a upevnit je ve stěně, můžeme použít již zmiňované LED pásky. Umístěné podél zdi, nebo pod každým schodem, jasně zvýrazní obrys schodů. A navíc můžeme, díky RGB typu pásky, přizpůsobit barvu, kterou budou schody osvíceny.

Pro „další level“ osvětlování schodů můžete použít NEON LED pásky, ty se vyrábějí v několika barevných variantách, a jsou dokonce stmívatelné. Co vše je potřeba udělat pro funkční stmívatelné svítidlo, se můžete dozvědět v jednom z našich předchozích článků

Osvětlení schodiště - NEON pásky

SCHODIŠTĚ V PANELOVÉM DOMĚ

Jak osvětlit schody tak, aby bylo světlo funkční a příjemné pro obyvatele domu?

Osvětlení schodiště může mít různé formy, ale rozhodně by nemělo:

- mít podobu závěsného svítidla - což by významně bránilo volnému pohybu po schodišti. Závěsná svítila se hodí do schodišť, která jsou točitá, a většinou se jedná o rodinné domy, nebo staré bytové domy. 

- být málo intenzivní - omezená viditelnost, větší pravděpodobnost úrazu. U nočního orientačního osvětlení samozřejmě stačí slabá intenzita světla, nejlépe v teplé bílé. Ale pokud se jedná o hlavní osvětlení schodistě, tak to by mělo svou intenzitou nahradit přirozené dennní světlo

- být příliš nákladné na údržbu - pamatujte si, že obyvatelé platí náklady za udržování společné části. A bez pochyb rádi uslyší, že jste jejich náklady snížili díky použití LED osvětlení, které oproti klasickému ušetří až 80% nákladů na elektřinu. 

Jaké světlo si tedy vybrat?

Stropní světla s mléčným krytem jsou na toto použití ideální. Aby bylo toto řešení funkční, je nutné ho nainstalovat do snadno přístupných míst. Nejpohodlnější variantou jsou LED panely, které jsou díky LED technologii bezúdržbové, dobře vypadají a nepřekonatelně svítí. Mimo LED panelů se z LED výrobků na toto použití hodí světla typu diamant, či klasická nástěnná svítidla s LED čipy. 

To je důvod, proč jsou vysoká schodiště osvětlena nástěnnými světly. Jsou obecně dostupné a osvětlení je mnohem efektivnější. Světlo z tohoto nástěnného osvětlení dosáhne do každého rohu schodiště.

Svítidla se snímačem pohybu jsou další, velmi ceněnou variantnou osvětlení pro průchody, vchody a schodiště. Osvětlí prostor pouze tehdy, když se člověk objeví na chodbách. Takže nemůže dojít ke zbytečnému svícení, a tím plýtvání elektřiny a peněz. Více se o snímačích pohybu dozvíte v článku na blogu

Před instalací tohoto typu osvětlení je třeba si uvědomit, že každé světlo vybavené snímačem/senzorem je složité elektronické zařízení, proto je v případě poruchy nutné kontaktovat odborníka.

CHYBY, KTERÝCH SE VYVAROVAT

Osvětlení schodů a prostor, ve kterém jsou umístěny, je úkol, který vyžaduje dobré plánování. Přiměřené osvětlení schodiště je nezbytné, abychom se po něm mohli bezpečně pohybovat.

Kterých chyb bychom se měli vyhnout při navrhování funkčního osvětlovacího systému?

Chyba č. 1: Pouze hlavní osvětlení

Zdá se Vám, že svítidlo umístěné uprostřed stropu je základním prvkem schodišťového osvětlení? Jak se ukázalo, ne vždy. Chcete-li použít svítidlo pro osvětlení schodiště, je lepší zvolit nástěnné osvětlení, a to v podobě LED panelů, které budou doprovázet LED pásky, či bodovky.

Chyba č. 2: Schody nejsou osvětleny

Tato chyba vyplývá přímo z chyby první - nedostatek světla, jehož zdroj je umístěn na stěně ke které schody přiléhají. Instalace například bodovek může být, v případě některých typů schodišť, velký oříšek. Naštěstí jsou zde LED pásky, které Vás zachrání v jakékoliv situaci.

Osvětlení schodiště - LED pásky + bodovky

Chyba č. 3: Chybí schodišťový vypínač

Schody spojují dvě podlaží. Každá z nich by měla mít vypínače pro ovládání osvětlení. Pouze tak budeme schopni zhasnout světlo v dolní části tak, aby zhaslo světlo zapnuté nahoře, a naopak. 

Potřebujete poradit ohledně výběru toho nejlepšího osvětlení pro Vaše schodiště? Dejte nám to vědět na email info@ledsviti.cz, nebo nám zavolejte na tel. číslo + 420 602 658 319.
Rádi Vám poradíme! 

Na našem e-shopu LEDsviti.cz najdete vše, co budete potřebovat k osvětlení Vašeho domu, bytu, zahrady, kanceláře, či pracovní haly

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.