Proč led světlo po vypnutí slabě svítí?

Pořídili jste si LED svítidlo, ale najednou zjistíte, že i po zhasnutí problikává, nebo slabě svítí? Buďte bez obav, jedná se o celkem běžný jev, který má snadné řešení. Stačí malá úprava v instalaci, nemusíte měnit samotné svítidlo ani předělávat rozvody elektroinstalace. Jak na to? Poradíme vám v následujícím článku.

Proc-led-svetlo-po-vypnuti-slabe-sviti_LEDSviti

Zhasnete a LED svítidlo i přesto nějakou dobu, nebo stále slabounce svítí. To může být pro někoho nepříjemné. Zejména v těch situacích, kdy si žádáte absolutní tmu. Pokládáte si otázku, co s tím? Koupit nové svítidlo? Vybourat nově zrekonstruovaný dům či byt a udělat nové rozvody? Ale kdepak, nic takového dělat nemusíte. Pojďme se společně nejprve podívat na to, proč vlastně LED světelné zdroje takto někdy „zlobí“.

Hromadění energie v LED

Protože jsou LED svítidla energeticky nenáročná, stačí jim k jejich fungování opravdu malé proudy. Proto nejčastější příčinou, která vede k lehkému svícení LED i po vypnutí vypínačem, je indukované napětí. Nejedná se tedy o poruchu samotného svítidla, ale o nahromaděný proud ve filtračních členech v elektronice, který způsobuje svícení světelného zdroje i po zhasnutí.

Filtrační členy mají za úkol redukovat elektrickou energii. Navíc světlo, které je vyzařováno svítí, dokud nastřádanou energii úplně nevypotřebuje. Což může trvat poměrně dlouho, vzhledem k nízké spotřebě LED. Stejnou příčinu může mít i problikávání svítidla po vypnutí. Opět tento jev může způsobovat indukce elektrického napětí na vodiči.

Hromadění-energie-v-LED_LEDsviti

LED svítidla jsou energeticky nenáročná. Ke svícení jim stačí skutečně málo energie. Proto může v některých případech docházet k tomu, že i opravdu trocha nastřádaného proudu svítidlo uživí i po zhasnutí vypínačem.

Další příčiny

Ještě, než se pustíte do řešení problému, je potřeba, abyste se skutečně ujistili, že za blikání, nebo svícení i po zhasnutí vypínačem, může nesprávná regulace energie. Příčiny samozřejmě mohou být i jiné. Problém může vyvstávat, pokud je ve svítidle krátký vodič, nebo uvolněný vodič mezi spínačem a světelným zdrojem. Stejně tak může být příčinou vypínač s doutnavkou, který právě pro signalizaci využívá malý proud. Problém mohou vytvářet také stmívače, schodišťové vypínače, nebo instalace, kde vedou souběžně s napájecími vodiči LED svítidla ještě jiné kabely. I kvůli těmto problémům v instalaci může vznikat nepříjemné tento nežádoucí jev.

Řešení

Máme pro vás dobrou zprávu, protože pokud se jedná o první zmíněnou příčinu, tedy o indukované napětí, je zde efektivní a poměrně snadné řešení. Ono zmíněné problikávání, nebo svícení svítidla i po zhasnutí lze vyřešit tak, že si pořídíte odrušovací kondenzátor. Jedná se o drobnou součástku, která není nákladná a problém se vyřeší hned, po její montáži.

Jak odrušovač zapojit?

Připojení odrušovače není složité, ale protože se jedná o zásah přímo do napájení a svorkovnice, doporučujeme tuto práci přenechat zkušenému odborníkovi, například elektrikáři. Budete tak mít jistotu, že montáž kondenzátoru proběhla správně. Kondenzátor je potřeba připojit paralelně na svorkovnici, k žárovce, nebo k vypínači.

Pakliže ani odrušovací kondenzátor nepomůže, je zde ještě jedna možnost. Paralelní připojení kompenzátoru, který je určen k eliminaci blikání a svícení LED světelných zdrojů a zabraňuje také samospuštění světelných zdrojů.

Jak-odrušovač-zapojit_LEDsviti

Připojení odrušovače je jednoduché. Navíc pořízení kondenzátoru není nákladné.

Myslete také na to, že pokud řešíte blikání u více samostatných světelných zdrojů, je nutné ke každému připojit samostatný kondenzátor. To v praxi znamená, že máte-li například tři bodová světla, nainstalujete odrušovač ke každému z nich.

Pokud je vám vyzařování světla nebo blikání po zhasnutí nepříjemné a omezuje vás, existuje opravdu snadné řešení, které si nevyžaduje složitou rekonstrukci elektroinstalace. A protože problém není přímo v LED žárovkách nebo ostatních zdrojích světla, nemusíte ani kupovat nová svítidla. Ve většině případů skutečně stačí jen jednoduchá úprava pomocí odrušovače a problém je nadobro vyřešen.

REFERENCE

Česká Televize České Dráhy McDonald's Seznam.cz Tesco Starbucks

Platba

Způsoby platby

Dobírkou, Online platba kartou, bankovní převod, GoPay, Hotově, Bitcoin, superCASH, Twisto

Doprava

GLS99 Kč
Zásilkovna49 Kč
LEDsviti Osobní odběr0 Kč

Prodejna

  • Okružní 2719
  • Česká Lípa, 47001
  • Provozní doba:
  • Po - Pá
  • 8:00 - 16:00
  • Osobní odběr

Kontakt


Obchodní podmínky | Reklamace a záruka | Velkoobchod | Kontakty | Reference