Senzory pohybu a přítomnosti

Senzory pohybu a přítomnosti patří už mezi běžně používané zařízení v domácnostech. Používají se hlavně u osvětlení chodeb, schodišť a kanceláří.

Senzory pohybu

Světla se senzory pohybu jsou velice užitečným nástrojem v domácnosti. Zaznamenají, jestli v okolí nedochází k pohybu, a když ano tak automaticky rozsvítí světlo. Po uběhnutí určitého času se světlo zase vypne. Proto se senzory pohybu hodí na místa, kde pobýváte jen kratší dobu.

Existují více verzí, které se liší tím, jak snímají pohyb, buď pomocí pasivního infračerveného detektoru (PIR) anebo vysokofrekvenčního čidla.

PIR pohybový senzor zaznamenává teplotu, a když zpozoruje rozdíl teplot, světlo se automaticky rozsvítí.

Vysokofrekvenční čidla fungují na zcela jiném principu. Vysílají do prostoru vysokofrekvenční elektromagnetické vlny, které vytvoří elektromagnetické pole. V momentě, kdy je pole narušeno pohybem, tak čidlo pošle příkaz a světlo se zapne.

Dokonale se hodí k osvětlení schodiště nebo garáže.

Jestli si přejete, aby světlo svítilo neustále je lepší použít senzor přítomnosti.

Senzory přítomnosti

Světelné zdroje, které jsou vybaveny senzorem přítomnosti pracují na jiném principu. Přizpůsobují intenzitu osvětlení v závislosti na slunečním světle. Takže se v průběhu dne intenzita světla zvyšuje. Jsou vnímavější než senzory pohybu, proto není potřeba se před nimi pohybovat a svítidlo bude přesto stále zapnuté.

Jsou často doplněny senzory pohybu, který po zpozorování pohybu zapne světlo a senzor přítomnosti ho udrží zapnuté po delší dobu v závislosti na sluneční světlo. Z toho důvodu jsou používaný v prostorách, kde se udržujeme delší dobu, jako třídy, průmyslové sklady a kancelářské prostory.

Existují ještě soumrakové spínače, ty se automaticky spustí v závislosti na intenzitě světla. Proto je nemusíme nastavovat.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.