Stmívání LED pásků vypínačem

Přejete si ponechat v domácnosti vaši starou řadu vypínačů, ale přitom chcete kontrolovat intenzitu světla pomocí vypínače? Proto jsme pro vás vytvořili tento článek, který by vám měl s tímto poradit. Nejběžněji jde o vypínače od výrobců jako ABB, Schneider atd.

Lze to vyřešit i tak, že za běžný vysílač umístíte celkové příslušenství světla – zdroj, LED pásky a dálkový stmívač, ale je v tom menší háček. V momentě, kdy vše vypínačem vypnete, není možné stmívačem ovládat světlo, dokud ho zase nezapnete vypínačem.

Existují, ale i další možnosti.

Stmívání použitím 0-10V NEBO DALI

Při výběru stmívače je nutné informovat prodejce, že potřebuje, aby stmívač dovedl regulovat 0-10V (eventuálně DALI protokol). Z nabídky si pak jen vyberete stmívač 0-10V (předřadník). Je potřeba, aby byl napájen spínaným zdrojem 12-24V. Musíte brát v potaz také to, že maximální zatížení stmívače 0-10V je 8V, jelikož je třeba zachovat rezervu.

Jestli máte v plánu použít více LED pásků, budete muset do sestavy připojit ještě zesilovač.

U protokolu DALI je zapojení téměř identické.

Stmívání použitím tlačítka

Jsou tu dvě možnosti, buď využitím námi zhotoveného ovladače pod tlačítko a přijímače PR 1KRF nebo kabely vedoucí k přijímači PR 1 KRF.

Na první možnost je potřeba tlačítko od firem ABB nebo Schneider a ovladač pod tlačítko, které k němu potom zapojíte. Ovladač pod tlačítko pracuje na radiofrekvenčních vlnách s přijímačem PR 1KRF (potřeba je spárovat podle instrukcí, které byly přiloženy k výrobku), ke kterému budou připojeny pásky. Může být zapuštěný do sádrokartonu, a tak nebude viditelný. Napájecí zdroj musí mít kolem 12-24V, záleží na LED páscích, které si zakoupíte.

Tady je také potřeba dodržet pravidlo s rezervou pro zdroje, proto by mělo mít maximální zatížení 8V, jestli si přejete použít více pásků, doporučujeme zakoupit zesilovač.

Druhá možnost je tlačítko od Schneider nebo ABB zapojit na rovnou na přijímač, který je už na něco takového připraven. Musíte, ale brát v potaz to, že tam bude více kabelů.

Záleží tedy na tom, co vám vyhovuje více.

 Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.