Vše co potřebujete vědět, pokud chcete instalovat venkovní osvětlení.

Osvětlení fasády, vchodových dveří, bran, zahradních cest nebo dokonce rybníků je řešením, které přináší větší bezpečnost a estetiku všech zón nacházejících se ve Vaší zahradě nebo zahradním prostoru. Jaké jsou pokyny při výběru osvětlovacích zařízení a jejich sestavování?

Volba vnějšího osvětlení

Při výběru zařízení, které by mělo osvětlovat Váš prostor na vnější straně budovy, bychom se měli řídit především místem použití. Na fasádě bude fungovat jiný typ světla, jako na garážové příjezdové cesty, a jiný bude po západu slunce světlovat zahradní jezírko nebo zahradu. Jak přizpůsobit zdroje světla specifickým vnějším zónám?

Osvětlení výšky

Chcete-li zvýraznit krásu vnějších zdí Vaší budovy, stojí za to používat malé reflektory. Mohou být instalovány jak na zemi - v dlažbě, tak i na trávníku - stejně jako v horní části - v střešním obložení střechy. Světlo pak může směřovat rovnoběžně ke zdi, díky čemuž bude zdůrazňovat strukturu fasády, zejména těch z kamene a cihel. Fasády s omítkou mnohem lépe vypadají osvětlené v ostřejším úhlu.

Osvětlení vstupních dveří a terasy

Jak vstup do budovy, tak terasa jsou místa, kde se doporučuje použití zejména závěsných kování a svítidel. Při osvětlení vstupních dveří může být světelný zdroj umístěn na stěnu,ěsně nad dveřmi nebo ve střeše, kde jsou závěsná svítidla a reflektory dokonalé, což nejen osvětlí, ale také zvýší atraktivitu verandy. Je velmi důležité, aby jejich světlo dopadalo na rukojeť dveří. Na terase, na druhou stranu, by mělo svítidlo dosáhnout na místa, kde trávíme většinu času, například odpočinkovou zónu ze zahradního nábytku.

Zahradní osvětlení - brána

Osvětlení vrat a vjezdových bran, stejně jako garážových vrat

Integrované brány tak i garážová vrata jsou místa, která vyžadují především intenzivní a přesné osvětlení. Z tohoto důvodu se nejčastěji používají v těchto zónách silné zdroje světla s LED čipy, které nám umožňují přesně vidět, a zjistit, kdo je před vchodem. Nejlepším řešením pro brány, vjezdové brány i garážová vrata je použití osvětlení snímačem pohybu.

Osvětlení zahradních cest

Malé reflektory a svítidla mohou být použity i podél zahradních cest. Stejně jako v případě schodů a příjezdových cest se zde jedná především o pomocné osvětlení. Chcete-li efektivně osvětlit cesty, stojí za to především nainstalovat svítidla po obou stranách. V této oblasti se také často používají solární lampy poháněné solární energií.

Osvětlení rostlin a rybníků

Pro osvětlení těchto oblastí jsou nejlepší LED diody. Přestože nedávají intenzivní světlo, dokonale zdůrazňují povahu rostlin a rybníků. Pamatujte, že rostliny stojí za to osvětlit ze spodu.

Světelný zdroj

Při rozhodování o výběru konkrétní lampy, stropním svítidle, nebo reflektoru bychom měli věnovat zvláštní pozornost světelnému zdroji používanému v zařízení. V případě venkovního osvětlení je třeba zaměřit se především na LED diody.

LED žárovky zaručují především jasné světlo a nejčastěji se používají jako dekorativní osvětlení.

Zaharadní osvětlení - altán

Osvětlení přizpůsobené vnějším podmínkám

Než se rozhodneme o konečném výběru a instalaci venkovního osvětlení, měli bychom věnovat pozornost přizpůsobení zařízení vnějším podmínkám. V tomto ohledu je zvláště doporučováno použití svítidel z materiálů jako je sklo, nerez nebo polykarbonát. Při použití méně odolných materiálů je třeba svítidla chránit, například formou střechy.

Odborná rada:
Osvětlovací zařízení, která mají být venku, by měla mít odpovídající ochranu IP. Minimální hodnota IP, kterou by toto zařízení mělo mít, je IP44.

Instalace vnějšího osvětlení

Před instalací vnějšího osvětlení bychom měli znát jeho polohu na pozemku a na zahradě. Z tohoto důvodu je velmi důležité provést vhodný projekt vedoucí elektrickou instalaci, která by měla být svěřena důvěryhodnému elektrikáři. Uživatelé, kteří nemají dostatečná oprávnění, by se měli nejprve rozhodnout o cílové poloze osvětlení, která jim poskytne požadované pohodlí.

Napájení pro externí osvětlení

Je důležité zvolit správný světelný zdroj a přizpůsobit osvětlovací zařízení určité vnější zóně a zvolit napětí, které bude dodáno. Síťové napětí umožňuje připojit libovolný počet zdrojů, stejně jako připojení dalších elektrických zařízení, jako je například sekačka. Funguje dobře pro větší plochy a pro vysoce výkonné svítidla. Při rozhodování o napětí 230 V musí mít kabel odolnost proti napětí 1 kV a musí být umístěn do země v hloubce nejméně 50 cm. Napájecí napětí 12 V nebo 24 V může být provedeno na jakémkoli vodiči, umístěném v zemi minimálně 30 cm.

Provedení výkopu

Optimální hloubka výkopu by měla být asi 50 cm. Tato hloubka může být vyšší, zvláště pokud se rozhodneme dodat instalaci 230 V síťovému napětí, které se nejčastěji provádí a pracuje s největším počtem světelných prvků. Kabel po umístění do výkopu pokryjeme vrstvou zeminy. Poté označte jeho polohu použitím žlutého nebo modrého ochranného filmu na zem. Nezapomeňte, že kabel by měl být veden nahoru v místech, kde chcete připojit svítidla nebo externí svítidla. Na každém z těchto míst vedeme vodič, který jej napojí.

Odborná rada:
Označení umístění kabelu ochranným filmem je nesmírně důležité. Za prvé, slouží k tomu, aby se zabránilo poškození kabelu v pozdější fázi užívání majetku, např. Rýčem, který může vést k jeho poškození.

V každé fázi práce stojí za to podporovat pokyny výrobce pro danou svítilnu. Díky tomu se můžeme mimo jiné snadno spojit na připojovací blok lampy.

Zahradní osvětlení - zarhada

Instalace osvětlení na stěnu

Když se rozhodneme umístit moderní závěsné lampy, svítidla nebo stropní svítidla na fasádě budovy, nemusíme provádět výkopy. V takové situaci můžeme na fasádu vést běžný elektrický vodič, ke kterému připojujeme světelné body. Při montáži osvětlení na stěnu je nutné vytvořit díru ve fasádě, ve které bude kabel umístěn. Nejlepším řešením v tomto případě je použití speciálního zásobníku, ve kterém bude instalace spuštěna - tento zásobník je umístěn ve fasádě a odděluje kabel od výstupu do světelného bodu a vystupuje na spínač nebo snímač pohybu nebo soumrakový automat.

Řízení vnějšího osvětlení

Osvětlení můžeme ovládat na vnější straně budovy pomocí tradičního spínače. Napájecí zdroj pak vede k spínači a ze spínače vystupuje na lampu. Samotný přepínač umístěme tam, kde bude pro nás nejvhodnější. Může se nalézat jak uvnitř tak i vně budovy - pak je třeba použít speciální vzduchotěsné spínače.

Dalším způsobem je vedení drátu z bodu světla do pojistkové skříňky na pojistku s přímým obvodem, což nám umožní připojit snímač pohybu, soumrakový automat nebo spínač časovače. Snímače pohybu pracují v poloměru až 15 m a aktivují osvětlení při detekci pohybu - člověka nebo vozidla. Světelné senzory rozsvítí světla těsně po tmě a ráno je vypínají s vycházejícím sluncem.

Pozor!
Před zahájením montážních prací odpojte napájecí napětí od elektrické sítě odpojením příslušných pojistek. To však nestačí. Než začneme pracovat, měli bychom se ujistit, že napětí bylo odpojeno přímo na vodičích pomocí speciální sondy.

Všechna potřebná svítidla pro osvětlení zahrady naleznete také v kategorii "Zahrady". 

Potřebujete poradit ohledně konkrétního výběru LED osvětleníNejste si něčím jistí? Chcete se přesvědčit, zdalimáme zboží skladem?  Dejte nám vědět na email info@ledsviti.cz, nebo na tel. čísle + 420 602 658 319
E-shop LEDsviti.cz, internetový obchod s největším sortimentem LED výrobků

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.