JAK SPRÁVNĚ OSVĚTLIT PRACOVNÍ PLOCHU V KUCHYNI

14.3.2019

Víte, kde se připravují všechny skvělé kulinářské speciality? Ano, samozřejmě v kuchyni, konkrétně na pracovní desce. Právě tady musíte mít vytvořené optimální podmínky. Jednak je třeba dostatek prostoru a jednak také vhodné osvětlení kuchyňské linky jako celku. Na co všechno dbát při zařizování osvětlení pracovní plochy? Aspektů je hned několik. My se na ně zaměříme podrobněji v následujících řádcích.

ROVNOMĚRNÉ OSVĚTLENÍ V HLAVNÍ ROLI

V první řadě je třeba dbát na to, aby osvětlení celé pracovní plochy bylo rovnoměrné. Bylo by nepříjemné hledat místo s vyšším světelným kuželem a rychleji by se vám unavovaly oči. Tím pádem byste byli mnohem méně chráněni před případným úrazem. Rovnoměrného osvětlení dosáhneme dostatečným dimenzováním svítidel a jejich správným natočením.

OsvÄtlení kuchynÄ

KLASICKÉ ZÁŘIVKY SE STÁVAJÍ MINULOSTÍ

Dlouho dobu sloužily jako hlavní zdroj osvětlení pracovní plochy standardní trubicové zářivky. Osvětlit potřebné místo zvládly, nicméně s rovnoměrností to bylo horší a také spotřeba elektřiny nebyla nejnižší. Dnešním trendům jednoznačně vévodí LED světlo a obzvláště LED pásky. Vyzařují naprosto jasné světlo, vydrží velmi dlouhou dobu i při častém rozsvěcování a zhasínání, a navíc u LED osvětlení spotřeba energie s nimi rapidně klesne. Konkrétně až o 80 %, což je už opravdu hodně. Vynikající jsou především v kombinaci s hliníkovými profily.

OsvÄtlení kuchynÄ

BARVU SVĚTLA VOLTE DLE CHARAKTERU KUCHYNĚ

V podstatě lze volit tři základní odstíny osvětlení. To se liší prakticky pouze barevným odstínem.

STUDENÁ BÍLÁ

Vyzařuje v podstatě nejchladnější možné světlo. Hodí se hlavně do nejmodernějších chladných interiérů vyznačujících se tmavým pojetím kuchyňské linky. Právě tmavší odstíny umí více pohltit světlo.

DENNÍ BÍLÁ

Světlo, jež vyzařuje, je neutrální. Přibližuje se přirozenému dennímu světlu. Svou univerzálností se hodí do jakékoli kuchyně.

TEPLÁ BÍLÁ

Raději byste poněkud měkčí odstín? Pak volte teplou bílou. Vynikající je tato barva jako náhrada za klasická halogenová bodová svítidla. Skvěle působí i jako osvětlení kuchyně rustikálního charakteru.

A kde jednotlivá svítidla nakupovat? Na ledsviti.cz je jich spousta za výhodné ceny, a to nejen do kuchyně, ale i do všech ostatních místností a prostor vašeho bytu či domu, zahrady i dílny.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.