JAKÉ JSOU VÝHODY LED ŽÁROVEK?

KW: žárovky, LED, klasické, výhody (halogenové, kompaktní) Počet znaků: ca 2790 Hyperlinky: teplota chromatičnosti ­ https://www.ledsviti.cz/teplota­chromaticnosti/ krytí ­ https://www.ledsviti.cz/stupen­kryti/ LED žárovek ­ https://www.ledsviti.cz/led­zarovky/

LED žárovky se na současném trhu čím dál výrazněji prosazují na úkor služebně starších technologií, tzn. žárovek klasických, halogenových a kompaktních fluorescenčních (CFL). Odpověď na otázku, proč je tomu tak, je potřeba hledat ve vlastnostech LED žárovek resp. v jejich porovnání s ostatními typy.

Výhody led žárovek

Vývoj před LED aneb krátké vizitky předchůdců

Nejstarší rozšířenou žárovkou je klasická žárovka s wolframovým vláknem. Naneštěstí je její slabinou velmi nízká světelná účinnost a proto značná neúspornost: valná většina elektrické energie je transformována na teplo a nikoliv světlo (uvádí se, že na světlo se nepřemění ani 10% energie). Také má krátkou životnost, která se běžně uvádí okolo 1000 hodin. Nástupcem klasických žárovek se staly halogenové, které se chlubily jak větší účinností (zhruba 20%), tak i delší životností (okolo 2000 hodin) než klasické žárovky. Kompaktní žárovky (CFL) neboli “úsporky”přinesly dokonce ještě větší účinnost než halogeny a tudíž i větší provozní úspory. To vše v kombinaci s další výhodou ­ – životností činící 10 000 hodin i více.

Specifické nedostatky technologií před LED

Každý z těchto tří světelných zdrojů má kromě výše uvedených ještě další specifika a bohužel i nevýhody. Klasické a halogenové žárovky představují díky žhnutí zvýšené nebezpečí požáru. Také se s nimi díky rozpálení obtížně manipuluje. Kompaktní žárovky někdy mají nepříjemně dlouhý náběh svitu a vadí jim časté rozsvěcení a zhášení. Navíc jsou relativně rozměrné a obsahují jedovatou rtuť.

Přednosti moderních LED

LED osvětlení prošlo poměrně dlouhým vývojem, během kterého se profilovaly a optimalizovaly jeho výroba a vlastnosti. Dnešní LED osvětlení má vysokou svítivost a také bezkonkurenční životnost 50 000 hodin a více. Je výrazně úspornější než klasické, halogenové nebo fluorescenční žárovky. Umožňuje výběr barvy světla od teplé bílé s odstínem dožluta až po studenou bílou s odstínem domodra. Nežhne, tudíž snižuje riziko vzniku požáru a umožňuje snadnou manipulaci.

Rozmanitost LED žárovek

LED žárovky jsou schopny plně nahradit obyčejné žárovky. Vyrábějí se v celé řadě rozličných typů. Liší se konkrétními typy šroubovacích, kolíčkových nebo bajonetových patic. Dále se odlišují barvou světla, která je udávána tzv. teplotou chromatičnosti a pohybuje se od teplé s odstínem dožluta přes neutrální bílou až po studenou domodra. Některé LED žárovky mají krytí vhodné pro použití v interiéru, jiné pro použití venkovní. V neposlední řadě se žárovky různí ve velikosti vyzařovacího úhlu, takže se rozlišují žárovky směrové, plošné a všesměrové (tzv. typ corn ­ – kukuřice). Různorodost LED žárovek je jejich velkou výhodou, díky které je lze instalovat a využívat skutečně velmi široce.

Zpět do článků

Uložit

Uložit

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.