Jak zvolit vhodné osvětlení do fitness centra?

Vlastníte fitness centrum, nebo uvažujete o jeho založení? Věřte nebo ne, jednou z nejdůležitějších věcí je hned po vybavení osvětlení. Právě tento aspekt pomůže k tomu, aby se z Vašeho fitness centra stalo místo, kam se budou lidé rádi vracet, jelikož se zde budou cítit namotivováni, a o to přeci jde!

Zmenšeno 1 - Fitness osvětlení

Hlavní prostory

Na hlavní ploše, za kterou považujeme většinou otevřený prostror se stroji na cvičení, je potřeba velké množství světla. Nejlepší variantou je světlo přirozené, tedy co nejvíce oken, ale pokud tuto možnost Vaše prostory neposkytují, tak nevěste hlavu! Stačí kvalitní umělé osvětlení. Opakujeme KVALITNÍ! Pokud uvažujete nad světly, která budou hlavně levná, tak na ně rovnou zapoměňte. Levná, většinou halogenová světla problikávají, dlouho se rozsvicejí, a vydrží svítit velmi krátce. Hlavně problikávání je největším rušivým elmentem, který by mohl Vaše potencionální pravidelné zákazníky velmi rychle odradit.

Zvažte hlavně výšku stropů, které máte v prostorech. Od toho se dále odvíjí typ svítidla a svítivost, kterou volíme. Pokud jsou stropy nižší než 4 metry, zvolte místo klasických světel s žárovkami LED panely, které zajistí rovnoměrné rozprostření světla, a nepřekáží v prostoru. V případě, že jsou stropy vyšší, jedná se tedy o ideální prostory pro fitness centrum, tak se nemusíte ve výběru osvětlení omezovat. Při industriálnějším vzhledu cvičících prostor bychom se nebáli použít ani průmyslová světla. Mají velmi vysokou svítivost a široký vyražovací úhel. Jediným mínusem je zde nízké podání barev (CRI), které je nižší než 80. 

Jak jsme již zmiňovali, určitě bychom nedoporučovali halogenové, či klasické zdroje světla. Volte LED světelné zdroje, které zajistí dlouhou životnost a kvalitní osvětlení.

Zmenšeno 3 - fitness osvětlení

Při výběru dbejte na vysokou svítivost, index vykreslení barev (CRI), ale také na vhodnou teplotu světla. Nejlepší je volit teplotu barev 5000K a více, dejte si pozor na to, aby všechny světelné zdroje měli stejnou teplotu chromatičnosti. Různobarevné světelné zdroje vedle sebe působí velmi neprofesionálně, a zároveň jsou velmi rušivé pro lidské oko, které není schopné se rychle adaptovat.

Dalším velmi vhodným doplňkem ve fitness cetru jsou zrcadla. Ta opticky prostor zvětší, relativně zútulní, i když je to velmi zvláštní přirovnání pro fitness centrum, a také napomůže rozptýlit světlo, jednodušše řečeno, prosvětlí prostory ještě více.

Zmenšeno 4 - Fitness osvětlení

Místnosti pro aerobní cvičení a relaxaci

Pod tímto názvem hledejte místnosti, ve kterých jsou skupinové lekce všelijakých aktivit, od aerobiku, přes jógu až po spinning či zumbu. V těchto prostorech je velmi důležité přizpůsobivé světlo, které můžete ztlumit, či plně rozsvítit, což závisí na pohybu, který je v místnosti prováděn. Je obecně známo, že čím více pohybu, tím více světla je potřeba.

Pokud tuto rovnici použijeme na příkladu, tak při józe bude vhodnější tlumené svělto, které nám zajistí příjemnou relaxaci, a naopak u zumby budeme potřebovat světlo, které nás probudí a dodá nám potřebnou energii. Je však velmi individuální, jaký typ světla každý preferujeme. Při těchto skupinových aktivitách se intenzita  světla většinou odvíjí podle potřeby lektora, který hodinu vede. I v těchto prostorech bychom Vám doporučili použití zrcadel. Těmi nikdy nic neskazíte.

Nebojte se zde použít LED pásky, které při relaxačních cvičeních poslouží jako náhrada klasického světla, nebo při hodinách spiningu je můžeme použít jako pomyslnou cílovou čáru.

Typ hlavního světla by se i zde měl odvíjet hlavně podle velikosti msítnosti a výšky stropu. Zde bychom se nevyhýbali použití LED zářivkových těles, nebo již výše zmíněných vestavných LED panelů. Světlo je zapuštěno do stropu, a nepřekáží jakékoliv aktivitě v prostorech.

Zmenšeno 2 - fitness osvětlení

Šatny

Asi si říkáte, proč řešit osvětlení v šatnách. Ale i to je dalším bodem, který vede ke spokojenosti zákazníků (hlavně zákaznic).

I profesionální fitness trenéři Vám řeknou, že je důležité vidět na sobě změnu, a není lepší způsob jak změnu vidět, než že se budete pravidelně fotit. I když to pro některé může znít hloupě, tak to tak je. A k pořádné fotografii, vyfocené v šatně, potřebujete kromě telefonu a zrcadla také kvalitní osvětlení.

Je důležité zvolit osvětlení s vysokým indexem vykreslením barev, nejlépe co nejblíže k hodnotě 100, a hlavně dejte pozor na teplotu. U tohoto využití světla je vhodnější použít studenější odstín světla, držte se tedy rozmezí 4000-5000K, což jsou ideální světelné podmínky jak pro focení, tak například i pro líčení.

Zmenšeno 4 - Fitnes osvětlení

Všechna zmíněná svítidla potřebná k osvícení Vašeho fitness centra najdete na e-shopu LEDsviti.cz! V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na telefonní číslo +420 602 658 319, nebo na email info@LEDsviti.cz. 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.