Proč sportovní stadiony přecházejí na LED osvětlení?

LED technologie se stává dostupnější a lidé informovanější o kladech, které s sebou nese. Právě výhody přiměly sportovní stadiony po celém světě k výměně halogenů za LED. Kdysi se dokonce věřilo, že LED technologie není schopná osvítit velká a rozsáhlá místa, tento mýtus byl však vyvrácen. 

BLackout!

Do roku 2013 se o přechodu na LED osvětlení pouze polemizovalo. Jenže v tomto roce přišel impuls, kolaps, který se stal na SuperBowlu (finále amerického fotbalu, v USA něco jako druhé Vánoce). Během zápasu zde na 40 minut zhasla světla, která se polovinu z tohoto času zahřívala, aby se mohla znovu rozsvítit. Rozhodnutí bylo jasné, je nutné aby se to už nikdy neopakovalo. 

V roce 2014 se už SuperBowl hrál na stadionu plně osvíceném LED světly. Tento stadion (Phoenix Stadium, Glendale, Arizona) se stal prvním stadionem Národní Fotbalové Ligy (NFL), který modernizoval zázemí energeticky úsporným LED osvětlením. Došlo zde ke snížení spotřeby energie o 75%, z 1240kW na 310kW.

Zmenšeno 4 - LED stadionyVýše zmíněný "blackout" na Super Bowlu 2013

Náklady na výměnu

Američané vzali tuto událost vážně, následovala po ní vlna stadionů postupně přecházejících na LED osvětlení, aby podobným chybám předešli. Dokonce většina států v USA nabízí až 25% slevu z ceny osvícení, při využití služeb určité firmy. Pro každý stadion je taková instalace velkou vstupní investicí, i přes štědré dotace státu. Jedná se o částku v rozmezí 125 000 – 400 000 $, což je v přepočtu až 8 milionů korun. Následně jim ale ušetří 70-80% z nákladů na elektřinu, které jsou na tak ohromné prostory dosti vysoké.

Americký fotbal následoval basketbal a hokej. Konkrétně multifunkční Staples Center v Californském Los Angeles. Toto sportovistě se stalo první NBA (národní basketbalová liga) a NHL (národní hokejová liga) sportovištěm, které využívá LED osvětlení, a to najednou, díky své multifuknčnosti. Staples centrum čeká roční úspora energie kolem 280 000 $ (přibližně 6 milionů korun).

Zde můžeme vidět návratnost investice do LED osvětlení. Výše jsme zmiňovali průměrné náklady až do 8 milionů korun, a roční úspora u tohoto sportoviště, pouze v energii, činí milionů 6. 

Zmenšeno 5 - LED stadionyMutlifunkční Staples Centre 

světové stadiony

K americkým stadionům se přidávají i sportoviště na území evropy. V Německém Wolfsburgu ve Volkswagen Aréně došlo v minulém roce k úplné výměně halogenových svítidel, za LED osvětlení. Následoval je španělský fotbalový klub Sevilla FC, který tuto změnu provedl hlavně kvůli možnosti kvalitnějšího televizního přenosu. Což je hlavním důvodem většiny stadionů mimo USA, jelikož společnosti, které sportovní přenosy vysílají, si účtují poplatek za vyšší kvalitu přenosu, ze kterých mají týmy vlastnící stadiony procentuální zisk. 

Avšak nejvíce LED osvíceným stadionem je Corinthians Arena postavená pro Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014, zde je dokonce venkovní LED fasáda, na které jsou zobrazovány výsledky, grafiky, fotografie a videa. Tato plocha je považována za největší promítací LED plochu na stadionech celého světa, má rozměry 170m x 20m. Použity jsou zde LED moduly, které jsou určeny hlavně k reklamním účelům. Je jich zde použito takové množství, že po naprogramování vyvářejí již zmiňovanou promítací plochu.  

Stadion byl využíván i při letních olympijských hrách v Riu de Janeiru (2016), konaly se zde semifinálové a finálové fotbalové zápasy. Jelikož toto sportoviště je považováno za nejlépe osvícený sportovní stadion na světě, umožňuje televizní přenos až v kvalitě UHD (=4K), a to díky velmi vysokému indexu barevnosti, který s sebou LED technologie nese. 

Nepojmenováno

Nejen tedy, že se změnou získají úspornější světla, která vydrží déle a dají se okamžitě rozsvítit na plný výkon, bez jakéhokoliv zahřívání, ale také díky tomuto kvalitnímu osvětlení stadionů bude možné vysílat kvalitnější přenosy s vysokým rozlišením a ostrými zpomalenými záběry.

Zatím je četnost LED osvícených sportovišť pouze 5% mezi všemi stadiony, ale nebojíme se říct, že toto číslo bude postupem času rychle stoupat

Stadiony jsou posledním trhem, který se snaží LED technologie ovládnout. Při potřebě vysoké intenzity světla (až 100 000 lumenů), bylo nutné k tomuto účelu vyvinout silnější čipy, které by tuto intezitu byly schopné vytvořit. Do té doby bylo nejsilnější veřejné osvětlení, které dosahovalo intenzity 10 – 20 tisíc lumenů.

Potřeba intenzity světla se samozřejmě odvíjí od výšky, ve které je osvětlení umístěno, od rozměrů hřiště, hlediště, či výšky stropu, nebo také na materiálu a barvách, které jsou v prostoru použity. 

Pokud i Vy chcete rozzářit Vaše sportovistě, ať venkovní či kryté, neváhejte
Na e-shopu LEDsviti.cz naleznete široký sortiment LED výrobků. Nevíte si rady? Dejte nám to vědět na emailové adrese info@LEDsviti.cz, nebo na telefonním čísle +420 602 648 319

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.