K čemu se hodí všesměrové žárovky corn?

LED žárovka corn, žárovka typu maize a všesměrová žárovka typu kukuřice. Pod všemi těmito označeními se skrývá tatáž žárovka. Co všechno ji charakterizuje a jaké nalézá praktické uplatnění?

Charakteristika cornů

LED žárovky corn získaly svůj název kvůli tomu, že mají osazený celý plášť LED čipy a připomínají tak vzhledově kukuřici. Použity jsou výkonné čipy typu SMD, které nahradily starší typ DIP. Corny produkují mimořádně jasné světlo. Uvádí se, že světlo vyzařují v úhlu 360°, i když prakticky je to o trochu méně kvůli patici, která pochopitelně není osazena čipem, ale slouží k uchycení žárovky. LED žárovky corn se vyrábějí v širokém spektru velikostí. Patice jsou šroubovací, a sice E27 nebo E40 (tzv. malý nebo velký Edisonův závit ­ o průměrech 27 nebo 40 mm). Mohou vyzařovat světlo teplé nebo studené barvy. Teplota barvy světla se odvíjí od hodnoty světelného toku udávaného v Kelvinech. Čím více Kelvinů, tím studenější je barva světla.

Uplatnění cornů

Corn žárovky s menší paticí a menšími celkovými rozměry se používají spíše v domácnostech, například stropních či nástěnných svítidlech, ale také například lampách určených na stůl nebo podlahu. Corny s vetší paticí a celkově rozměrnější jsou silnější žárovky s vyšší wattáží. Nalézají uplatnění například ve skladech, obchodních domech, v zahradách a parcích či na ulicích v lampách veřejného osvětlení. Obecně lze uvést, že žárovky vyzařující teplé světlo se hodí spíše pro osvětlení prostorů určených k relaxaci a naopak žárovky se světlem studeným se více uplatňují tam, kde je třeba podpořit aktivitu.

Zpět do článků

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.