Jaký je osud vysloužilých LED?

LED osvětlení má minimální spotřebu energie a z tohoto pohledu je ekologické. Je však k životnímu prostředí šetrné i poté, co doslouží?

Co ledky obsahují?

LED obsahují mnohonásobně méně materiálu než CFL (“úsporky”) – proto také vytvářejí menší objem odpadu. V té souvislosti je potřeba připomenout i velmi dlouhou životnost ledek. Navíc na rozdíl od “úsporek” ledky neobsahují prudce jedovatou rtuť (velmi nebezpečné jsou i její výpary). Ledky odpovídají směrnici RoHS (omezení užívání některých nebezpečných látek v elektronických a elektrických zařízeních, která zakazuje používat kadmium, olovo, rtuť, šestimocný chróm, PBB a PBDE).

Jak se ledky recyklují?

Uvádí se, že dnešní ledky jsou z téměř 100% recyklovatelné. Ledky neobsahují prvky s nejvyšší nebezpečností pro životní prostředí (kadmium, olovo, rtuť). Obsahují jiné kovy jako nikl, měď či stříbro. Recyklační proces přitom zahrnuje rozdělení a rozebrání led žárovek na jednotlivé komponenty, z nichž některé se mohou rovnou využít pro další svítidla a některé lze roztavit a využít pro výrobu třeba i zcela jiných druhů produktů (týká se např. hliníku nebo skla).

Kam ledky vyhazovat?

Vysloužilé LED osvětlení se odevzdává ve sběrném dvoru, u prodejce svítidla a nebo se vyhazuje do sběrných nádob pro elektroodpad umístěných na veřejných místech. Při odevzdávání resp. vyhazování svítidel se nic nehradí, protože za recyklaci ledků se platí již při koupi. Do koncové ceny výrobků je již při nákupu rovnou započítáván recyklační poplatek (PHE).

ZPĚT DO KATEGORIE

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.