JAKÉ JSOU VÝHODY A NEVÝHODY LED OSVĚTLENÍ?

KW: LED, osvětlení, výhody, nevýhody Počet znaků: ca Hyperlinky: Barva světla: https://www.ledsviti.cz/barva­svetla/ LED osvětlení: https://www.ledsviti.cz/informace­o­led­osvetleni/co­je­led/

O LED osvětlení se obvykle hovoří v souvislosti s jeho vynikajícími parametry překonávajícími své předchůdce. Objevují se však i hlasy, podle nichž může být LED osvětlení škodlivé. Podívejme se na klady i zápory LED osvětlení blíže.

Výhody a nevýhody LED osvětlení

Výhody

U LED osvětlení bývá v prvé řadě zdůrazňována jeho úspornost. Nejen klasické žárovky, ale dokonce ani slavné “úsporky” nejsou v tomto ohledu schopny LEDkům konkurovat. LEDky navíc vydrží svítit desetitisíce hodin a výjimkou není ani sto tisíc hodin. Svítidla jsou k dostání v nejrůznějším provedení od pásek přes lampy a lustry až po pracovní či průmyslová svítidla. Barva světla udávaná teplotou chromatičnosti je také různá a proto si lze zvolit odstín světla podle přání. Je velmi praktické, že mají LED svítidla okamžitý náběh svitu. Nezahřívají se, nehrozí popálením. Nevadí jim časté rozsvěcení a zhášení a neprodukují UV záření. LEDky jako takové nepřestávají svítit náhle, pouze ke konci životnost ztrácejí na intenzitě osvětlení. Jsou odolné vůči vibracím a nárazům, což může být u některých druhů osvětlení velkou výhodou.

Nevýhody

Nevýhodou LED osvětlení zůstává vyšší pořizovací cena. V poslední době však poklesla na přijatelnější hodnotu a navíc se jedná o vstupní investici, která se v průběhu let vrátí právě díky nízkým nákladům na provoz. Dále bývá u LEDků skloňován vliv světla na lidské oko. Modrá složka, která je zastoupena zejména ve světle studené barvy, nepůsobí na sítnici oka hlavně po setmění příznivě. Je třeba nevystavovat své oči delším účinkům zářivého světla s intenzivnější modrou složkou, a to ve špatně osvětlených prostorech. Pro takové případy je nutno volit světlo teplé barvy (dožluta). Někdy se poukazuje na to, že LED osvětlení může způsobovat světelné znečištění. I zde jde primárně jen o pravidla využití. Jakékoliv světlo zářící “do nebe” je zdrojem světelného znečištění. A bohužel, pokud jde zrovna o vysoce zářivé studené LED světlo, je situace o to horší. Proto je potřeba svítit jen v případě potřeby a světlo směřovat k zemi. Není­-li to beze zbytku možné, je nutno vybrat méně zářivé světlo, tzn. opět v teplé barvě.

Souhrnem

Nic není dokonalé a o dokonalosti nelze hovořit ani v případě LED osvětlení. V současnosti však zřejmě neexistuje úspornější a ekologičtější zdroj osvětlení, který by byl běžně k dostání, měl tak dlouhou životnost a značnou odolnost. Nevýhody LED osvětlení se zdají být spíše relativní a nepřevažující nad výhodami.

Zpět do článků

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.