Magie světla a barev – James Turrell

Americký mág světla James Turrell je jedním z nejvýznamnějších současných umělců. Známý pro průchozí prostory doslova zaplavené světlem Turrell vždy vytváří novou zkušenost našeho vnímání. Ať už se jedná o jemné moře světla, jasné, geometrické světelné objekty nebo difuzní sférické světelné mlhy, světlo se v Turrellových inscenacích téměř zhmotňuje a otevírá možnost reflexe vlastního vidění a jeho znovuvytvoření v novém kontextu. To vše umožňuje nejen jeho umělecké cítění, ale také nejmodernější LED osvětlení.

Turrell light tunnel

Díky odborným znalostem z oboru percepční psychologie a jeho dětské fascinaci světlem, Turrell začal experimentovat se světlem jako médiem v jižní Kalifornii již v polovině šedesátých let. Pasadena Art Museum uspořádalo v roce 1967 jeho one-man show nazvanou „Projection Pieces“, vytvořenou vysoce výkonnými projektory a naprosto přesně upravenými prostory. „Mendota Stoppages“, sérií světelných prací vytvořených a vystavených v jeho studiu v Santa Monice, spojil „Projection Pieces“ s strukturálními řezy v budově, vytvářející otvory přístupné vnějšímu světlu. Tyto výzkumy, spojující a mixující vnitřní i vnější prostředí, vytvořily základ pro prostorová díla s otevřeným nebem, které se nacházejí v jeho pozdějších uměleckých dílech „Skyspace“, „Tunnel“ a „Crater“.

Turrell skyspace

Turrell často cituje podobenství o Platónově jeskyni, aby vysvětlil představu, že žijeme v realitě, kterou si sami vytváříme, s omezením našich lidských senzorických možností, jakožto i kontextuálních a kulturních norem. To je zřejmé z Turrellových přes osmdesát tzv. „Skyspaces“, komor s otevřeným stropem k obloze. Jednoduché pozorování oblohy z těchto komor, zvláště za úsvitu a za soumraku, odhaluje, jak vnitřně vytváříme barvy, které vidíme, a tím i naši vnímanou realitu.

Skyspaces

V roce 1977 zahájil Turrell monumentální projekt v Roden Crater, vyhaslé sopce v severní Arizoně. Pokračuje tak v praxi, která začala v jeho studiu Ocean Park, tím že vytesal dimenze obrovské nádoby v kráteru a vyřezal sérii komor, tunelů a otvorů uvnitř sopky, které silně a emotivně posilují naše vnímání nebe a země.

Roden Crater 

Pokud byste chtěli vidět aktuální výstavu Jamese Turella, probíhá právě od 9. června do 28. října 2018 v německém Baden-Badenu, v muzeu Friedera Burdy.

Potřebujete poradit s osvětlením vašich prostor, bytu, domu? Neváhejte se na nás obrátit! Jsme pro Vás na emailové adrese info@ledsviti.cz, nebo na telefonním čísle +420 602 658 319.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.