LED osvětlení prospívá umění!

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho se ještě budeme moci kochat díly slavných? Proč bývá v galeriích přítmí, nebo proč barvy na umělém světle blednou?

Jak by řekla Lenka Filipová, za všechno může čas! A ten neodpouští.

Naštěstí, moderní LED technologie dokáže zub času alespoň trochu zpomalit, když už ne úplně zastavit.

Pokud se vrátíme na začátek a udeříme na hlavičku problému „proč vlastně barvy blednou?“, dozvíme se, že hlavním ničitelem je UV záření. Toto záření dokáže být dobrý sluha, ale zlý pán. Je obsaženo nejen v záření slunečním, ale také v záření, které vydávají obyčejné a halogenové žárovky.

Jako jeden z největších problémů při osvětlování umění je žlutá barva, konkrétně chromová žluť, která na denním světle relativně rychle tmavne. Tuto barevnou sloučeninu sice malíři později přestali používat, ale jeden z nejslavnějších postimpresionistů ji používal, a to právě Vincent van Gogh.

Zmenšeno 1 - LED prospívá umění

K odstínění se dříve používali UV filtry, které však neodstínili 100% záření. Muzea se tedy rozhodla změnit kompletní osvětlení, a to včetně umístění světel. Halogeny vyměnili za LED osvětlení. Díky absenci UV záření mohli namířit světlo přímo na obraz, který je díky záměrné okolní tmě pro návštěvníka muzea atraktivnější.

Barvy pod LED osvětlením opět září, a ještě k tomu nejsou poškozovány.   

„Světlo vycházející z LED diod je velmi podobné tomu, které vyzařovali žárovky halogenové. Rozdíl mezi oběma světly je pouhým okem velmi obtížně viditelný, a prakticky si toho ani nevšimnete.“ Říká Jens Strenger, expert na restaurování z Yaleovy univerzity, který se podílel na plánu výměny světel v Londýnské národní galerii.


Zmešeno 2 - LED prospívá umění

Pokud tedy uvažujete o založení vlastní galerie, hledejte LED světla. Dejte si ale pozor na fluorescenční záření, které je lidskému oku nepřirozené.

Nejen muzea a galerie vyměňují halogenové žárovky za LEDsvětla. K tomuto kroku se přidal i Vatikán, který v Sixtinské kapli instaloval systém osvětlení s využitím LED technologie.

Nejen obrazy musíme chránit před ztrátou barvy! Pořiďte si LED osvětlení i do Vašeho bytu, či domu, a chraňte tak před vyblednutím například čalouněný nábytek, barvu na stěnách, nebo fotografie.

Na našem e-shopu seženete vše ohledně LED světel. Při jakémkoliv dotazu se nebojte obrátit na email info@ledsviti.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.