Může LED osvětlení snížit kriminalitu?

V průběhu tří let, během nichž se po celém Detroitu, městě s nejvyšší zločinností ze všech amerických velkoměst, nainstalovalo LED osvětlení, klesl počet násilných trestných činů o 11,8 % a majetkových trestných činů o 23,3 %. Náhoda? Kvalitnější osvětlení veřejných prostranství vzbuzuje v lidech pocit bezpečí, proto je budou hojně navštěvovat. A právě v takových prostorech se jedinci se zlými úmysly necítí dobře,“ sdělil profesor kriminologie Dennis Kenney pro Forensic Magazine.

led-verejne-osvetleni-detroit-2_1

 

Už přelomová studie Davida Farringtona, forenzního vědce na univerzitě v Cambridge, prokázala přímou souvislost mezi kvalitním veřejným osvětlením a snížením kriminality. Anglická města Dover, Bristol, Birmingham, Dudley a Stoke-on-Trent zaznamenala po vylepšení pouličního osvětlení pokles kriminality o 30 %.

Závěr cambridgské studie se ztotožňuje s profesorem Kenneym - jasnější osvětlení a lepší viditelnost veřejných prostor zvyšuje kromě pocitu bezpečí i návštěvnost během dne i po setmění. Tím se snižuje míra kriminality, protože více potenciálních svědků a snadnější identifikace případné pachatele mnohdy odradí.

NEJHORŠÍ POULIČNÍ OSvětlení v americe

Policejní statistiky města Detroit z období po započetí přechodu na LED osvětlení tuto hypotézu jen potvrzují. Mototown, jak se tomuto městu kvůli automobilovému průmyslu říká, se už od sedmdesátých let potýkalo s jednou z největších zločinnosti v USA. V roce 2013, kdy jako první město v dějinách Spojených států amerických vyhlásilo bankrot, už vykazovalo nejvyšší míru kriminality ze všech amerických velkoměst.

Podle studie, které si nechalo zpracovat Ministerstvo energetiky, byly jednou z příčin vysokotlakové sodíkové lampy, jimiž byl tehdy Detroit doslova posetý. Jejich výdaje na provoz a míra poruchovosti byly tak obrovské, že se pro, až po uši zadlužené město, stalo ekonomicky nemožné udržet je v provozu.

Časté vyhoření sodíkových lamp či krádeže měděných kabelů vždy vyústily v selhání všech světel v celém okruhu, neboť výbojky byly napájeny pomocí sériově zapojených rozvodů, takže zde při výpadku jednoho světla platilo ono mušketýrské „jeden za všechny, všichni za jednoho“. Proto se postupně začal snižovat počet funkčních světel ve městě, až na podzim 2013 z původních 88 000 fungovala už jen polovina veřejného osvětlení.To z něj podle listu Detroit Free Press dělalo nejhorší pouliční osvětlení v celých Spojených státech.

orientacni-spotreba-vysokotlakove

LED světlo na konci tunelu

Ihned po detroitském bankrotu najal guvernér státu Michigan krizového manažera, který stanovil dvě hlavní priority pro revitalizaci města. Jednou z nich byl i kompletní přechod na LED osvětlení. Pro tyto potřeby byl okamžitě vytvořen úřad Public Lighting Authority, který měl Detroit pomocí LED osvětlení vyvést z krize. Ještě v roce 2013 tak začala hromadná instalace LED světel na předměstí a periferie města, kde byly největší problémy jak s osvětlením, tak i kriminalitou. Poté bylo LED postupně zřizováno i v klidnějších lokalitách, než byla koncem roku 2016 přidáním veřejného LED osvětlení do centra 100% transformace na LED dokončena. Detroit se tak stal největším městem USA, které využívá pouze LED světla.

led-verejne-osvetleni-Detroit1

důsledky led revoluce

Je to logické, neboť LED osvětlení pro Detroit představuje komplexní a dlouhodobé řešení. Je efektivnější v přeměně elektrické energie na světlo, takže k nahrazení původních 88 000 vysokotlakových sodíkových výbojek stačilo jen 65 000 LED světel. Krom toho má LED osvětlení také nižší nároky na provoz, proto umožňuje používat hliníkové kabely. Ty jsou, na rozdíl od měděných kabelů, které jsou nezbytné u sodíkových výbojek, prakticky bezcenné, takže nejsou nijak atraktivní pro zloděje.

LED_ekonomicka_vyhodnost

Nezávislost LED světel na zbytku „party“ pak znamená, že zničení nebo selhání jednoho LED světla nijak neovlivní fungování ostatního LED osvětlení. To v kombinaci s vysokou, až dvacetiletou životností (původní osvětlení bylo nutné každých 4 až 5 let vyměňovat) a minimální poruchovostí dotváří obraz ekonomicky výhodného osvětlení, které svítí tak jasně, že si v jeho svitu bez problému přečtete i New York Times, jak napsal sám tento list.

led-rocni-spotreba-detroit

Když si k tomu připočtete každoroční úsporu necelých 3 milionů dolarů, 45 GW energie a 40 000 tun CO2, nelze se divit slovům Lorny Thomas, ředitelky Public Lighting Authority of Detroit, která při příležitosti dokončení kompletního přechodu na LED osvětlení pravila:Toto je vyvrcholením tři let intenzivní práce, která vyvedla město ze světelného chaosu. Přinesla pořádek a řešení problému, který sužoval Detroit po desetiletí.“

LED ve světle policejních statistik

A vskutku. S kvalitnějším a všeobecně dostupným veřejným LED osvětlením ihned poklesla i míra kriminality. Z policejních statistik za rok 2016 vyplývá, že násilné trestné činy klesly o 6,7 % v porovnání s rokem 2015 a o 9,4 % s rokem 2015. Přepadení aut klesla o 39 % a krádeže o 17,4 %. Majetkových trestných činů se pak oproti roku 2015 evidovalo o 5,3 % méně.

led-kriminalita_mdata

Celkově od roku 2013, kdy začala transformace městského osvětlení na LED světla, klesly násilné trestné činy o 11,8 % a majetkové TČ o 23,3 %.

Přejděte na LED!

Nejste ještě rozhodnutí přejít na LED osvětlení? Pokud tomu tak je, podívejte se na 4 důvody, proč je LED ideálním veřejným osvětlením. V opačném případě navštivte naši širokou nabídku veřejného LED osvětlení vyberte si pro vás to pravé!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.