4 důvody, proč je LED ideálním veřejným osvětlením

Veřejné osvětlení představuje službu občanům, jejímž cílem je a zvýšení komfortu a bezpečnosti na volně přístupných prostranstvích. Středisko pro efektivní energie (SEVEn), které ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky ČVUT v Praze vypracovalo rozsáhlou analýzu o možnostech využití LED ve veřejném osvětlení, v níž definuje jeho  nejdůležitější funkce a hodnotící ukazatele pro porovnání. Tato kritéria jsou po bližším prozkoumání a názorné ukázce také čtyřmi hlavními důvody, proč jsou LED světla ideálním typem veřejného osvětlení.

led-verejne-osvetleni_1

Publikace, určená primárně zástupcům měst a obcí, jako nejdůležitější aspekty, které musí veřejné osvětlení splňovat, chápe:

1) Bezpečnost osob a majetku, včetně zajištění dostatečné viditelnosti pro řidiče a chodce

2) Estetické vnímání – vizuálně příjemný, až oku lahodící vzhled nočního města a možnost dobré orientace i po setmění

3) Ekonomii provozu – náklady na spotřebu a údržbu osvětlení

4) Omezení nevhodného vlivu na okolní prostředí

Od Křižíka k LED

První elektrické veřejné osvětlení na našem území měl na svědomí František Křižík, který v roce 1881 v Praze prezentoval svůj přelomový vynález – obloukovou lampu. Ta představovala hlavní zdroj veřejného osvětlení téměř půl století, než ji postupně nahradily klasické žárovky a vysokotlakové rtuťové či směsové výbojky. Od sedmdesátých let započala éra vysokotlakových sodíkových výbojek, které ještě v roce 2010 tvořily 90 % veřejného osvětlení v ČR. Evoluce veřejného osvětlení však pokračuje a znovu takřka po půl století přichází na scénu nový hráč, který pomalu nahrazuje dosavadního hegemona. Oním přirozeným nástupcem je LED osvětlení.

K němu pak ve své zprávě nezávislá poradenská společnost SEVEn  dodává: „Rychlý růst měrného výkonu, dlouhá doba života i postupný pokles ceny světelných diod vytvářejí předpoklady pro stále širší uplatnění těchto světelných zdrojů i v oblasti veřejného osvětlení.“

Veřejné LED osvětlení a měrný výkon

 graf-vyvoje-merneho-vykonu

Měrný výkon je objektivní kritérium v porovnávání účinnosti světelných zdrojů, neboť vyjadřuje účinnost přeměny elektrické energie na světlo. Z grafu, v publikaci uvedeného, je jasně vidět, že ze všech zdrojů, v současné době ve veřejném osvětlení používaných, mají LED světla již nyní nejvyšší měrný výkon, který se ale bude i nadále postupně zvyšovat.

LA – město andělů a LED světel

Pojďme se blíže podívat na jednotlivá hodnotící kritéria veřejného osvětlení dle Střediska pro efektivní strategii. Jako příklad nám poslouží město Los Angeles. To jako jedno z prvních, už v roce 2009, přešlo ve velké míře na veřejné LED osvětlení, a tak už může objektivně zhodnotit jeho přínos.

1. Bezpečnost osob a majetku, včetně zajištění dostatečné viditelnosti pro řidiče a chodce

led-verejne-osvetleni-la-colton-street

Z porovnávacích fotek je jasně vidět, že po nainstalování veřejných LED světel se v ulicích Los Angeles výrazně zvýšila viditelnost jak pro řidiče, tak i chodce. Policejní statistiky také dokazují, že v městských částech, kde je po nainstalování veřejného LED osvětlení jasnější světlo a vyšší viditelnost, klesla kriminalita.

led-verejne-osvetleni-la-ocean-front-walk

 2. Estetické vnímání. Vizuálně příjemný vzhled nočního města a možnost dobré orientace i po setmění.

led-verejne-osvetleni-la-sixth-street-bridge

Je nutné k této srovnávací fotografii něco dodávat? Snad jen to, že, že LED světla jsou napravo:-)

3. Ekonomie provozu

Město Los Angeles od roku 2009, kdy vyměnilo 80 % ze svých celkových 215 000 pouličních světel za veřejná LED osvětlení, vykazuje každoroční úsporu více než 9 milionů dolarů a 60 000 tun CO2

led-chodnik-slavy

4. Omezení nevhodného vlivu na okolní prostředí. Absence rušivého světla

led-verejne-osvetleni-la-la-miranda-avenue

V největším kalifornském městě nainstalovali veřejné LED osvětlení s teplotou chromatičnosti 4000-5000 Kelvínů. Proto také vyzařuje příjemné, denní bílé světlo. To nijak přes okna nenarušuje spánek lidí v okolí ani nesnižuje viditelnost ani či vjem povrchů, což je u agresivního žlutého světla sodíkových výbojek poměrně běžné.

led-verejne-osvetleni-la-hoover-street

LED vs. ostatní zdroje pro veřejné osvětlení

Komplexní využití LED světel v Los Angeles už působí jako vzor pro ostatní. Jejich příkladu už následovala mnohá města v USA, ale i z Kanady, Jižní Ameriky či Evropy, kde se chce Kodaň pomocí LED osvětlení stát do roku 2025 prvním uhlíkově neutrálním městem na světě. Vychází LED osvětlení při porovnání všech parametrů nejlépe i v našich podmínkách?

porovnavani-svetelnych-zdroju-pro-verejne-osvetleni

Odpověď je ze srovnávací tabulky patrnáano.

Měrný vývoj a vyhlídky na jeho vývoj už známe, srovnání životnosti všech světelných zdrojů je mluví samo za sebe, avšak není bez zajímavosti, že vysokotlaké sodíkové výbojky, na rozdíl od LED osvětlení, využívají pouze část světelného toku zdrojů. Běžná pouliční svítidla tak mohou vyzařovat světlo i mimo osvětlovanou plochu. LED světla obsahují optický systém, který usměrňuje světelný tok, takže jeho využití je tak na maximální možné úrovni.

Pro žluté světlo sodíkových výbojek je také charakteristický nízký index podání barev, kvůli němuž neumožňují přirozený vjem barev i povrchůTo LED světla oplývají vysokým indexem podání barev, takže umožňují věrný vjem barev i okolního prostředí. Pro veřejná osvětlení se využívají LED svítidla s teplotou chromatičnosti od 3000 do 7000 Kelvínů. Ty tak pokrývají celé barevné spektrum od teplé bílé po chladné bílou. Takto široký rozsah znamená neomezené možnosti venkovního použití LED osvětlení, protože jde, na rozdíl od jeho konkurentů, efektivně použít kdekoliv.

Bohatá škála barevných odstínů tak umožňuje nalézt vhodné LED světlo přesně dle konkrétní potřeby. Zatímco jeden typ LED osvětlení unikátně zvýrazní historické centrum města, druhý je ideální pro pouliční osvětlení. Zcela jiné LED osvětlení pak může přijít do parků či na zastávky MHD.

Přejděte na LED!

Je vaším cílem dosažení lepší viditelnosti pro vaše veřejné prostory či komunikace? Chcete zvýšit pocit bezpečí vašich obyvatel, zatraktivnit dominanty města a zároveň snížit spotřebu i celkové výdaje za provoz? Podívejte se na naši širokou nabídku veřejného LED osvětlení a dosáhněte těchto cílů!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.