Osvětlení garáže, sklepa a dílny

Máte doma garáž, ve které rádi opravujete svůj vůz, ale nemáte zde dostatek světla? Rádi byste si ze sklepa udělali dílnu, nebo jen spižírnu, ale nevíte jak nahradit přirozené světlo? V tomto článku se dozvíte vše o tom, jak pomoci světlu tam, kam ho slunce není schopné dosvítit. 

Garáž

Garáž je místem, kde je důležité nejen centrální, ale také bodové osvětlení, zejména pokud je místnost používána jako domácí dílna. Vzhledem k tomu, že je tento prostor je nejčastěji odříznut od přirozeného světla a vyžaduje v garáži účinné osvětlení těžko přístupných míst, používáme různé typy svítidel.

Jaké funkce plní garáž?

Garáž je prostor pro uložení auta nebo jiného motorového vozidla, ale v praxi také plní jiné funkce. Automobil chrání nejen proti krádeži, a karosérii proti různým povětrnostním podmínkám, ale je to místo pro skladování náhradních dílů, například zimní pneumatiky nebo sněhové frézy. Často se zde nachází domácí dílna, ve které se věnujeme našim oblíbeným koníčkům a přítomnost vozu nás vyzývá k okamžité opravě. Práce, kterou provádíme v dílně, vyžaduje přesné a účinné osvětlení pracovního prostoru.

Zajišťování dostatečného množství světla v garáži má tu výhodu, že se nemusíte soustředit na jeho estetickou stránku v takové míře, jako v obytných prostorech.

K osvětlení garáže, kterou používáme pouze na parkování automobilu, je vhodné použít senzor pohybu. Ten se sepne v čase příjezdu do garáže, kde si v klidu můžete vyndat z auta nákup, děti, či kufry, a poté se bez problému opět vypne.

Garáž-osvětlení

Jak osvětlit pracovní plochu v garáži?

Centrální osvětlení aktivované snímačem pohybu bude užitečné, ale nebude dostatečné v místnosti, která je vybavena pracovní deskou pro zpracování různých materiálů. Stojí za to použít bodové osvětlení, které nám dává příležitost provádět úkoly vyžadující přesnost. Důležité je, že typická vlastnost světla, které je orientováno na malý prostor, vede k jasnému stínu a jeho přítomnost je také nežádoucí. Výstupem v této situaci je použití zářivkového LED osvětlení.

Protože jsou zářivky velmi citlivé na poškození, vyžadují v garáži, zejména na místech spojených s prací s různými mechanickými zařízeními, umístění do těles, která zcela chrání tyto světelné zdroje. Tyto ochranné prvky budou také působit jako ochranná bariéra proti prachu, například při řezání různých materiálů na pracovní ploše.

Nejlepším řešením bude uspořádání dvojitých těles na stropu a dalších na stěnách. Ty mohou být ovládány samostatnými spínači a používány postupně, když potřebujeme větší množství světla.

Garazáž-osvětlení-tělesa

Jak osvětlit těžko přístupná místa v garáži?

Dokonce i když garáž vybavíme svítidly s zářivkami, tak po otevření kapoty motor pokryje stín. To můžeme řešit buď tak, že si buď vezmeme čelovku, nebo použijeme další boční a bodové osvětlení.

Nejlepší variantou však jsou reflektory, které umístíme na stojan. Ten si už nastavíte podle potřeby. Reflektor, který je umístěn na speciálním stativu zajišťuje stabilitu a teleskopickou konstrukci přesného směru světelného paprsku. Světlomet v krytu s ochranou IP 65 je přizpůsoben tak, aby fungoval i ve vnějších podmínkách. Halogenová žárovka používaná jako světelný zdroj je nahrazena LED diodami, které mají různé teploty barev a jejich provoz je delší a hospodárnější.

Osvětlení mimo garáž

Nemůžeme zapomenout na garážová vrata. Umístění osvětlení s pohybovým senzorem, na venkovní stranu vrat, Vám pomůže bezpečně zaparkovat. Na toto použití jsou vhodná venkovní osvětlení, která fungují za každého počasí. Konkrétně pro garážové použití jsou vhodná jak nástěnná venkovní světla, tak také vestavná zemní pojezdová světla, která můžete zabudovat například podel příjezdové cesty, nebo také stojací svítidla

Sklep 

Majitelé sklepa vědí, jak důležité jejich osvětlení je. Umělé světlo je ve většině případů jediným způsobem, jak zajistit dobrou viditelnost. Co byste si měli pamatovat při výběru osvětlení pro váš sklep?

Hlavní osvětlení suterénu

Základním prvkem osvětlovacího zařízení v suterénu je hlavní osvětlení. Jedno osvětlení namontované na stropě bude dostatečným zdrojem světla v případě malých místností nebo těch, které se používají pouze jako sklad nebo komora. Věnujme pozornost výšce Vašeho interiéru - suterény jsou často poměrně nízké, což naznačuje, že pro jejich osvětlení zvolte plochá svítidla, přilehlá k povrchu stropu. Mohou to být například LED panely. Praktickým řešením bude také použití osvětlení se snímačem pohybu, díky čemuž se světlo automaticky zapne při vstupu do místnosti a také zhasne, když ho opustíme.

Sklep-osvětlení-dílna

Dodatečné osvětlení v suterénu

Některé sklepy kromě funkce skladu mají také další role. Mohou být použity jako dílna nebo třeba klubovna - v takovém případě bude praktickým řešením vybavit je dodatečným osvětlením.

Nejdůležitější otázkou bude osvětlení pracoviště, které je obvykle stůl nebo pracovní deska. Přesně nad ním můžete namontovat další osvětlení, které rozjasní určitý prostor - v této roli bude fungovat i žárovka připojená na kabel s příslušným závitem. Dobrým nápadem bude také instalace svítidel v blízkosti police s nářadím nebo konzervami. Díky nim bude snadnější najít to, co potřebujeme.

Sklep-osvětlení-klubovn

V suterénu jsou užitečné přenosné reflektory, například ty, které jsou umístěny na speciálních stojanech nebo jsou vybaveny nastavitelným ramenem a sponou, což jim umožní připevnění přímo na pracovní plochu.

Při návrhu osvětlovacího zařízení v suterénu nezapomeňte také na funkční osvětlení schodů vedoucích k němu, viz článek jak osvětlit schodiště“.

Potřebujete poradit se světelným vybavením dílny, garáže, či sklepa, a nevíte, jaké svítidlo je pro Vás to nejvhodnější? Napiště nám svůj problém na emailovou adresu info@ledsviti.cz, nebo zavolejte na tel. číslo +420 602 658 319. Rádi Vám se vším poradíme a vysvětlíme. 

LEDsviti.cz, e-shop s 98 % spokojeností zákazníků. Najdete zde před 5000 LED výrobků v té nejlepší kvalitě, a s tou nejlepší cenou

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.