Ložnice a obývací pokoj - jaký je rozdíl v osvětlování?

V závislosti na pokoji, a na funkci, kterou plní, aplikujeme různé druhy osvětlení. Jiný typ světla zajistí dostatečné osvětlení v obývacím pokoji, a jiný v prostorách doprovázejících náš ranní spěch - v ložnici. Jak vybrat správně?

Barevná teplota světla

Standardní žárovkové osvětlení poskytlo jednotný žlutý odstín světla. Tato barva světla se použíala od samotného vynalezení žárovky, až do doby posledních let, kdy se na trh dostávají různé barevné ostíny světla, a to hlavně díky LED technologii. Ta nabízí několik barevných variant světla, dělí se mezi 3 základní, a to teplou bílou, denní bílou a studenou bílou. Přičemž každý řadí rozmezí v Kelvinech do kategorií jinak.

teplota-chromatičnosti

Jakou teplotu barev bychom měli používat pro naše interiéry?

Účinnost světelných zdrojů v současné době mnohem přesněji odráží barevné teploty přirozeného světla, což je cca. 6000 K. Avšak nejpřirozenější je pro člověka rozpětí 4000-4500K, tedy ideální osvětlení do obývacího pokoje. Do ložnice bychom tuto teplotu nedoporučovali ve velkém množství, nejideálnější je pro lampičku na čtení, nebo jako dekorační světlo za postel. Druhá strana světelného spektra se pro naše použití spíše nehodí. Studené, namodralé světlo, se hodí spíše do místností, ve kterých potřebujeme co největší pracovní bdělost a soustředěnost, jako například v pracovně, nebo v kuchyni.

Světlo se žlutým tónem

Vzhledem k tomu, že tato teplota barvy je podobná stupnici vycházejícího a zapadajícího slunce, což přináší na mysl útěchu, relaxaci a blažený klid. Tento druh světla by měl také doprovázet místa, která se využívají k odpočinku. Toto světlo je také vhodné při osvětlení například rodinných večerů u společenských her, nebo u oslav, při kterých jsou všichni uvolnění a veselí. Teplé odstíny světla skvěle doplňuje svit svíček, nebo také dekorační světýlka, která se dají využít nejen během Vánoc.

Ložnice-chromatičnost

Přirozenné bílé světlo

Denní bílá je v poslední době velmi moderním odstínem světla, které je vhodné do jakékoliv místnosti. Díky jeho neutrálnosti a čistotě je velmi všestrané a pro lidské oko příjemné. Pod tímto názvem nemusí však být vždy tak čisté denní bílé světlo. Jak jsme zmínili výše, za nejpřirozenější teplotu chromatičnosti lze považovat rozpětí mezi 4000K-4500K. Toto světlo je schopno nahradit běžné denní světlo na místech, kam není možno denní světlo dostat (například zde nejsou okna).

Tento odstín světla bychom se nebáli použít jako hlavní osvětlení obývacího pokoje, které poté doplníme teplými přidavnými světly. Do ložnice je to naopak. Hlavní osvětlení bychom volili v teplé bílé, a dodatečná osvětlení, jako jsou lampičky, osvětlení zrcadla, skříně, atp., v denní bílé.

Svítidla 

Když jsme už zmínili hlavní osvětlení místnosti, tak bychom Vám rádi dopoučili svítidla, která jsou pro toto použití nejvhodnější. Typy interiétových světel se samozřejmě liší podle stylu, kterým je místnost zařízena. Jako nejdecentnější a nejminimalističtější světlo bychom Vám doporučili LED panel, který je zápustný. Pro útulnější osvětlení se hodí LED nástěnné osvětlení, které má klasický design a hodí se do jakékoliv místnosti.

Pro náročnější bychom zde měli LED lustry, které jsou dostupné v několika různých stylech, tvarech a materiálech. Věříme, že si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Navíc jsou všechna svítidla vybavena LED technologií, která Vám ušetří až 80% spotřebované energie a vydrží svítít až 50 000 hodin.

LED lampičky se hodí jako dekorace, ať v ložnici, tak v obývacím pokoji. 

Obývací-pokoj-chromatičnost

Rozdíl mezi osvětlením obývacího pokoje a ložnicí

Po vysvětlování se dostáváme k jádru věci. Tyto dvě místnosti od sebe líší hlavně funkce. V obývacím pokoji většinou relaxujeme u televize, s rodinou, nebo zde hrajeme hry, slavíme. Naopak v ložnici potřebujeme mít nejlepší prostředí pro nepřerušovaný spánek, který nám zajistí spokojené vstávání.

Co z toho plyne?

Jednodušše řečeno, v obývacím pokoji nevadí výskyt osvětlení s modrým nádechem, ale nedoporučujeme ho. V ložnici je naopak velmi důležité, aby se zde modré světlo nevyskytovalo, a to hlavně pro přirozené udržení cirkadiálního rytmu (viz. Článek „Světlo je důležité pro naše zdraví“). 

 

Potřebujete poradit ohledně konkrétního výběru LED osvětlení? Dejte nám vědět na email info@ledsviti.cz, nebo na tel. čísle + 420 602 658 319
E-shop LEDsviti.cz, internetový obchod s největším sortimentem LED výrobků

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.