E-shop funguje bez omezení. Při doručení Zásilkovnou si ověřte dostupnost výdejního místa. Doporučujeme přepravce DPD. Osobní odběry jen po předchozí telefonické domluvě. Do prostoru prodejny není umožněn vstup. Dodržujeme přísné hygienické postupy. Přejeme všem pevné zdraví. Tým LEDsviti

Historie LED diody

Jak dlouho už se vlastně využívá LED technologie? Kdy a jak vznikla?

LED diody se v celé řadě oblastí využívají již více než 30 let. Ale samotný fyzikální jev byl objeven už před 110 lety, a to úplnou náhodou!

S touto technologií přicházíme do styku každý den, a ani si to nemusíme uvědomit. Najdeme ji například v průmyslových zařízeních, v osvětlení motorových vozidel, v dopravním značení nebo třeba v dálkových ovladačích.

zmenšeno 1 - historie LED

A jelikož technický vývoj pokračuje nezměrným tempem, tak i vývoj LED diod jde dopředu raketovou rychlostí.

Když se podíváme na stručnou historii LED diod, tak zjistíme, že první zmínka byla již v roce 1907. Angličan Henry J. Round tento svůj objev zveřejnil v časopisu „Electrical World“, v překladu „Elektrický svět“. Tento objev byl však okolím přehlížen. Důležitější byl Roundův projekt zaměřovacího přístroje pro námořní dopravu.

V roce 1921 pozoruje světelné emise popisované Roundem ruský fyzik Oleg Losev. Ten tento fenomén v letech 1927-1942 důkladně prozkoumal a popsal.

Na jeho počest (Olega Loseva) pojmenoval v roce 1935 francouzský fyzik Georges Destriau světelné emise „Losevovo světlo“. Právě tomuto Francouzovi se přičítá objev elektroluminiscence.

O 40 let později vstupuje na trh první červená luminiscenční dioda, kterou vyvinul Američan Nick Holonyak. Byla to první LED dioda vydávající světlo o viditelné vlnové délce. Tím započala průmyslová výroba LED diod.

Během dalších 10 let se díky vývoji nových materiálů začínají vyrábět LED diody jiných barev, jako je například zelená, oranžová a žlutá. V tomto pokroku nezůstala pozadu ani svítivost a další technické parametry.

Zmenšeno 2 - Historie LED

V 90. letech byla představena jasně modrá LED dioda a účinná LED dioda svítící v rozsahu zeleného spektra. To vše byla zásluha japonského profesora Shuji Nakamury, který později navrhnul i bílou LED diodu. Tato LED dioda byla uvedena na trh o dva roky později s bílým světlem vzniklým transformací.

V roce 2006 jsou vyrobeny první světelné diody se svítivostí  100 lumenů na 1 watt. V dnešní době jsou vyvíjeny diody se svítivostí 250 lumenů na 1 watt.

Jako další krok jsou dnes považovány organické světelné diody (OLED).

Dnes můžeme tuto technologii najít v nespočetném množství produktů, které nejen, že nám usnadňují život (světla s pohybovým čidlem, smívatelná světla), ale také nám šetří peníze. Více o výhodách LED osvětlení ZDE. 

Nechcete být pozadu v technickém pokroku? Všechna LED svítidla můžete zakoupit na našem e-shopu, včetně žárovek, zářivek a LED pásků

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.