Historie LED diody

Jak dlouho už se vlastně využívá LED technologie? Kdy a jak vznikla?

LED diody se v celé řadě oblastí využívají již více než 30 let. Ale samotný fyzikální jev byl objeven už před 110 lety, a to úplnou náhodou!

S touto technologií přicházíme do styku každý den, a ani si to nemusíme uvědomit. Najdeme ji například v průmyslových zařízeních, v osvětlení motorových vozidel, v dopravním značení nebo třeba v dálkových ovladačích.

zmenšeno 1 - historie LED

A jelikož technický vývoj pokračuje nezměrným tempem, tak i vývoj LED diod jde dopředu raketovou rychlostí.

Když se podíváme na stručnou historii LED diod, tak zjistíme, že první zmínka byla již v roce 1907. Angličan Henry J. Round tento svůj objev zveřejnil v časopisu „Electrical World“, v překladu „Elektrický svět“. Tento objev byl však okolím přehlížen. Důležitější byl Roundův projekt zaměřovacího přístroje pro námořní dopravu.

V roce 1921 pozoruje světelné emise popisované Roundem ruský fyzik Oleg Losev. Ten tento fenomén v letech 1927-1942 důkladně prozkoumal a popsal.

Na jeho počest (Olega Loseva) pojmenoval v roce 1935 francouzský fyzik Georges Destriau světelné emise „Losevovo světlo“. Právě tomuto Francouzovi se přičítá objev elektroluminiscence.

O 40 let později vstupuje na trh první červená luminiscenční dioda, kterou vyvinul Američan Nick Holonyak. Byla to první LED dioda vydávající světlo o viditelné vlnové délce. Tím započala průmyslová výroba LED diod.

Během dalších 10 let se díky vývoji nových materiálů začínají vyrábět LED diody jiných barev, jako je například zelená, oranžová a žlutá. V tomto pokroku nezůstala pozadu ani svítivost a další technické parametry.

Zmenšeno 2 - Historie LED

V 90. letech byla představena jasně modrá LED dioda a účinná LED dioda svítící v rozsahu zeleného spektra. To vše byla zásluha japonského profesora Shuji Nakamury, který později navrhnul i bílou LED diodu. Tato LED dioda byla uvedena na trh o dva roky později s bílým světlem vzniklým transformací.

V roce 2006 jsou vyrobeny první světelné diody se svítivostí  100 lumenů na 1 watt. V dnešní době jsou vyvíjeny diody se svítivostí 250 lumenů na 1 watt.

Jako další krok jsou dnes považovány organické světelné diody (OLED).

Dnes můžeme tuto technologii najít v nespočetném množství produktů, které nejen, že nám usnadňují život (světla s pohybovým čidlem, smívatelná světla), ale také nám šetří peníze. Více o výhodách LED osvětlení ZDE. 

Nechcete být pozadu v technickém pokroku? Všechna LED svítidla můžete zakoupit na našem e-shopu, včetně žárovek, zářivek a LED pásků

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.