Solární LED světla - harmonie přírody a technologie i řešení světelné chudoby

„20. století bylo ještě ve znamení klasického žárovkového světla, primárním světelným zdrojem pro to jednadvacáté však už bude LED. Solární LED osvětlení je šancí na zvýšení kvality života pro více než 1,5 miliardy lidí po celém světě, kteří nemají přístup k rozvodům energetické sítě. Nízké požadavky na napájení totiž umožňují LED světlům fungovat prostřednictvím lokální solární energie.“

modre-led-svetlo-nobelova-cena

Tak pravila Švédské královské akademie vědoficiálním prohlášení při příležitosti udělení Nobelovy ceny za fyziku objevitelům modrého LED světla, japonským vědcům Asakimu, Amanovi a Nakamurovi.

A vskutku, solární LED osvětlení není díky minimální škodlivosti pro životní prostředí jen splněným snem všech ekologů, ale kvůli možnosti snadného využití nehynoucí sluneční energie i řešením „světelné chudoby“, kterou trpí v průměru každý sedmý člověk na této planetě.

Slunce napájená LED světla jsou schopná udržet čistou a obnovitelnou sluneční energii. Díky své malé velikosti, velké účinnosti a pokrokové programovatelnosti je LED jednoznačně nejúčinnějším typem světla pro čerpání světelné energie.

Budiž světlo. Budiž LED

Jen v Indii je až 300 milionů lidí bez přístupu k rozvodům energie, kterým nezbývá nic jiného než pro rozsvícení pálit dřevo či používat nebezpečné a životní prostředí ničící petrolejové lampy. Vybudování energetické infrastruktury by však bylo drahé a v hornatých částech země velmi složité, proto premiér Narenda Modi plánuje využívat solární energii a do roku 2019 vybavit každou indickou domácnost solárním LED osvětlením. Minimálním cílem je jedna funkční LED žárovka, avšak při správném fungování by solární panely měly produkovat dostatek energie pro bezproblémový provoz dvou LED žárovek, vařič a televizi.

Africe využívá solární LED osvětlení již necelých 30 milionů lidí, kteří si předtím bez petroleje či ohně nemohli během noci rozsvítit. Teď už čerpají energii přímo ze Slunce a mají přístup k čisté, obnovitelné a technologicky vyspělé formě osvětlení svých domovů, což bylo před instalací LED technologie nepředstavitelné.

Solární LED světla dobývají svět

Sluncem poháněná LED osvětlení však nejsou jen doménou rozvojových států a lidí bez přístupu k elektřině, největší světová investiční banka USB vydala zprávu, v níž tvrdí, že centralizovaná výroba elektřiny bude do roku 2025 překonaná a nahrazená jejím obnovitelným solárním typem. Předpokládá totiž, že pro firmy i domácnosti bude levnější vytvářet a uchovávat si elektrickou energii sami, než se stále spoléhat na rozvodnou síť.

LED coby řešení světelné chudoby

Ukončení „světelné chudoby“ je stěžejní součástí globálního boje za větší energetickou účinnost. Tou se rozumí podíl využité energie k energii vložené a její míra se aktuálně pohybuje kolem 1,5 %. Pouhé zdvojnásobení úrovně tohoto jevu na 3 % by do roku 2030 snížilo celosvětové výdaje za fosilní paliva o více než 2 biliony dolarů.

Osvětlení podle výzkumu společnosti Climate Group představuje 19 % celosvětové spotřeby elektřiny, avšak z jejich závěrečné zprávy vyplývá, že v případě kompletního přechodu na LED technologií by se tento podíl snížil na pouhých 6 %. To by mimochodem do roku 2030 snížilo emise CO2  o 1400 megatun a zabránilo výstavbě 1250 elektráren.

Chcete si vytvářet elektrickou energii sami? Podívejte se na naší nabídku solárního LED osvětlení a vyberte si LED reflektor dle vašich požadavků. 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.