Jak LED osvětlení pomáhá k záchraně planety?

Víte, co je tzv. win-win situace? Jde o případ, kdy je něco výhodné z více natolik zásadních důvodů, že už v podstatě neexistuje žádný takový, kvůli němuž byste vámi zvažované rozhodnutí neměli dělat. Takovým případem je i investice do LED světel. Ty pomáhají snížit emise uhlíku, takže neušetří jen vaší peněžence, jak jsme již zjistili z názorného porovnání našich LED žárovek s běžným osvětlením, ale i životnímu prostředí!

globalni-oteplovani

Globální oteplování a emise uhlíku

Mezinárodní panel pro klimatické změny publikoval v roce 2014 dosud nejdůkladnější analýzu globálního oteplování, v níž varuje před „vážnými, rozsáhlými a nezvratitelnými změnami“. Ty nastanou, pokud se rychle radikálně nesníží emise uhlíku

Zpráva, kterou schválily vlády všech zemí světa, také, Václavu Klausovi navzdory, jasně deklaruje, že jev globálního oteplování skutečně existuje, je dílem člověka a teprve jeho zastavením bude možné odstranit mnohé problémy lidstva, jako je globální chudoba. K tomu však bude nutné snížit emise uhlíku skoro až na nulu. S těmito změnami je nutné začít co nejdříve, neboť emise uhlíku v důsledku spalování plynu, ropy a uhlí stoupají na rekordní úroveň a klesající tendence je v nedohlednu.

Proč CO2 škodí životnímu prostředí?

Emise uhlíku ve formě oxidu uhličitého tvoří více než 80 % z emitovaných skleníkových plynů, jejichž uvolňování zadržuje sluneční energii v naší atmosféře. To způsobuje změny počasí i teplot. Tyto plyny mohou v zemské atmosféře vydržet200 let, takže jejich vliv celosvětové klima je opravdu dlouhodobý.

emise-uhliku

LED osvětlení snižuje nejen emise uhlíku

Byť se snížení emise uhlíku může na první pohled zdát prakticky nedosažitelným cílem, tak pouhé zakoupení LED světla může znamenat rozdíl. Důvod je prostý – LED osvětlení potřebují k provozu výrazně méně energie než běžné druhy osvětlení. Z našeho porovnání klasické 40 W žárovky a jejích LED ekvivalentu, LED žárovky E27 5W vyplývá, že u LED žárovek je spotřeba energieo 87 % nižší.

led-rocni-uspora-energie-kwh

Menší spotřeba znamená menší tvorbu oxidu uhličitého, takže zatímco budete s kterýmkoliv typem LED osvětlení přispívat ke snížení emisí uhlíku, tak zároveň budete i výrazně šetřit, neboť LED světla rapidně snižují i náklady na osvětlení. V případě LED žárovky E27 5W a jejího halogenového ekvivalentu ušetříte87 % nákladů.

led-rocni-uspora-kc 

Co by způsobil přechod na LED?

Podle výzkumu společnosti Climate Group představuje osvětlení 19 % celosvětové spotřeby elektřiny, leč závěrečná zpráva praví, že v případě globálního přechodu na LED světla by se tento podíl snížil na pouhých 6 %. To by do roku 2030 přineslo snížení emisí CO2 o 1400 megatun a zabránilo výstavbě 1250 elektráren.

Celosvětový přechod na LED osvětlení, či, a to zejména v oblastech bez přístupu k rozvodům energetické sítě, na solární typ LED osvětlení, je nezbytný první krok v procesu zvyšování energetické účinnosti. Chcete udělat něco pro záchranu naší planety? Chcete ušetřit? LED je pro vás dvojitou výhrou :-)

Podívejte se na naši širokou nabídku LED osvětlení a vyberte si LED světlo dle vámi zamýšleného umístění. Potřebujete pomoci? Máme pro vás naší poradnu.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.