Tipy na účinné osvětlení chodby

Rádi byste se dozvěděli něco o tom, jak efektivně osvětlit chodbu? Tímto článkem plynule navazujeme na článek o osvětlování schodišť, které na chodbu bezpodmínečně patří. 

Proč je osvětlení důležité?

Uspořádání chodby by se mělo zaměřit na vytvoření vhodných světelných podmínek. Jedná se o jednu z těch částí domu, či bytu, kde stojí za to využít jak centrální, tak bodové světlo. Nesmíme zapomenout ani na přirozené světlo ze zbývajících místností, které do chodby vedou. Osvětlení by mělo osvětlovat jak nás, tak i naše hosty, vstup do našeho bytu, ale také umožnit bezproblémové použití šatníku nebo zrcadla. Malý prostor je vhodné osvětlení schopno opticky zvětšit, a velký prostor dokonale vyzdvihnout.

Zajímavou myšlenkou je také použití LED pásků, které se montují po celé délce stěny, tím se stává chodba bezpečná i po tmě, není třeba pouštět centrální světlo, ale stačí pouze napojit páskyna senzor pohybu.  Bodové osvětlení na chodbě hraje praktickou a dekorativní roli. Při instalaci ústředních i zónových zdrojů je vhodné použít samostatné spínače, které je spouštějí. Takto můžete mířit světlem na konkrétní umělecká díla, fotografie, nebo další doplňky.

Osvětlení_chodby_bodovky

TIP:Pokud je Vaše chodba extrémně dlouhá, měli byste použít více stropních svítidel, rovnoměrně rozložených po celé délce místnosti. V krátkých a čtvercových chodbách stačí jeden centrální zdroj světla.

Jaké vybrat světlo do chodby či předsíně?

Nejvhodnějším typem osvětlení chodby jsou přisazená stropní svítidla, LED panely. Ta, jak už z názvu vyplývá, jsou přisazena přímo ke stropu, takže mají malou hloubku, a chodbu tak osvětlí z co největší výšky a tedy nejvíce. Méně častěji jsou pro osvětlení chodby využívány lustry, neboť díky větší výšce může lustr v prostoru trochu vadit.

Dalším typem světla do chodby, který stropní svítidlo nebo lustr doplní nebo je zcela nahradí (záleží na velikosti a tvaru chodby) jsou bodová světla, tzv. bodovky. Ty lze zakoupit v různých druzích a tvarech.

Osvětlení_chodby_

Spíše pro navození atmosféry slouží podhledová svítidla neboli zápustná svítidla. Ta se zabudovávají do stropu nebo přidaného sádrokartonu. Výhodou je, že se na tyto světla nepráší a neruší čistou linii stropu.

Jestliže máte malou chodbu, bude vám k jejímu osvětlení stačit i nástěnné svítidlo, které může být například ve formě okrasného svítidla nebo přisazené přímo na stěnu. Nástěnné svítidlo se vám bude hodit i v případě velké chodby, kdy už pouhé jedno stropní svítidlo nestačí.

Svítidla na chodbu_1Na obrázku můžete vidět v článku zmiňovaná svítidla. Z leva do prava: nástěnná svítidla, LED panel, bodová LED světla do sádrokartonu, orientační LED světla. 

Jestliže v noci chodíte častěji na toaletu nebo se napít, určitě oceníte, když budete na chodbě mít orientační svítidla. Některé typy jsou navržené tak, že se automaticky rozsvítí, jakmile senzor zachytí pohyb. Jiné svítí tlumeným světlem po celou noc. Díky orientačním svítidlům už se nemusíte bát, že byste v noci do něčeho nabourali a výhodné také je, že orientační svítidla mají menší intenzitu světla než klasická svítidla, takže vás v noci jejich světlo tolik neprobudí.

Potřebujete poradit ohledně výběru toho nejlepšího osvětlení pro Vaši chodbuDejte nám to vědět na email info@ledsviti.cz, nebo nám zavolejte na tel. číslo + 420 602 658 319
Rádi Vám poradíme! 

Na našem e-shopu LEDsviti.cz najdete vše, co budete potřebovat k osvětlení Vašeho domu, bytu, zahrady, kanceláře, či pracovní haly

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.