Jak poznat kvalitní LED žárovku

Patříte do té skupiny lidí, která postupně vyměňuje klasické žárovky za ty s LED technologií? Děláte to proto, že kompletní výměna je pro Vás moc velká finanční zátěž

V moři prodejců a výrobců LED osvětlení celkově, může být těžké se zorientovat. Produktů je velké množství, ceny jsou buď vysoké, a nebo nízké. Nic mezi tím. Jak vlastně poznáte, kdy dostáváte za své peníze kvalitní LED žárovky, a kdy vyhazujete peníze oknem? 

Jako jeden z prvních bodů, na které byste si měli dávat pozor je samotný prodejce. Najděte si kvalitní, autorizovaný obchod, či e-shop, který Vám je schopen zajistit maximální počet informací ohledně produktu, má dobré recenze a uvádí kontakt, na který se můžete v případě obrátit.

I přes to, že můžete mít dobré zkušenosti s nějakým z několika asijských e-shopů, tak bychom Vám nedoporučili zde objednávat LED žárovky, či jiná LED svítidla. U tohoto typu produktu je důležité, aby se Vám opravdu výměna vyplatila, a aby žárovka svítila tak, jak má. 

Nyní k posouzení samotné žárovky. Jak vlastně pouhým okem poznáte, že je kvalitní

Důležité jsou 2 aspekty. Chlazení a elektronika.

LED žárovky jsou sice silně mrazuodolné, ale podléhají vysoký teplotám, při kterých se ničí LED čip, který poté ztrácí na životnosti a svítivosti. Pro ideální chlazení žárovky by mělo být tělo vyrobeno z hliníku. U levnějších, a méně kvalitních variant najdeme těla keramická a plastová. Určitě nedejte na první dojem, jelikož z estetických důvodů jsou občas těla žárovek nabarvena bílou barvou. Ptejte se, anebo hledejte tento údaj v technických parametrech. 

857

Elektronika je po čipu hned druhá nejdůležitější část žárovky. Srdcem samotné elektroniky je právě měnič proudu, který zajišťuje optimální napájení čipu. Kvalitní a vývojově vyspělejší je měnič s konstantním zdrojem proudu, který je označovám CCD. Tento měnič ochrání čip i při velkém výskytu vstupního napětí. Méně kvalitní měnič se starší technologií je odporově kapacitní měnič, označován RCD.  

Jistě si říkáte, na co Vám znalost měničů v žárovkách je. Při výběru žárovky je výhodou, pokud známe alespoň pár technických charakteristik. Konkrétně v tomto aspektu jsme schopni porovnat, zda elektronické části žárovky odpovídají její ceně. Této nevědomosti rádi využívají prodejci, kteří poté inzerují žárovky s RCD měničem, jako ty nejmodernější a technologicky nejvyspělejší, s čímž nasadí i vysokou a neadekvátní cenu.

Zmenšeno 1 - Kvalitní LED žárovka

Je důležité se také věnovat technickým parametrům, jako je napířklad vyzařovací úhel, účinnost, životnost (v počtu hodin) a počet spínacích cyklů. U prvního zmíněného parametru, vyražovacího úhlu, dejte pozor hlavně na to, že žádná žárovka nemůže nikdy mít vyzařovací úhel 360°, opět je to pouze prodejní tah. Životnost je v tomto případě velmi hypotetické číslo, žárovky jsou testovány v laboratorních podmínkách, takže se životnost dá srovnat například se spotřebou automobilů udávanou prodejci. Průměrná životnost se pohybuje kolem 50 000 hodin, ale informaci si vždy ověřte u více zdrojů, nebo se zeptejte prodejce. Stejná situace nastává u počtu spínacích cyklů.  

Aby jste byli s výběrem opravdu spokojeni, je potřeba si ujasnit jaký tvar žárovky potřebujete, jakou bude mít watáž a patici. Dále je také důležité kam chcete žárovku umístit, od čehož se odvíjí i teplota chromatičnosti - teplota světla, která se značí v kelvinech [K]. Teplá bílá má 3000K, denní bílá 4500K a studená bílá 6000K. A jedním z posledních, ale určitě ne nejméně důležitých aspektů, je již zmiňovaný vyzařovací úhel. Čím menší vyzařovací úhel, tím je světlo "bodovější". Světla s úhlem kolem 30° jsou vhodná spíše do vytrín, při použití v místnosti nejsou schopna prosvítit celý prostor. 

Když tedy shrneme rady, jak poznáte kvalitní LED žárovku: autorizovaný prodejce, hliníkové tělo, nejlépe CCD elektronika, relevantní životnost a počet spínacích cyklů. 

Pokud jste dočetli až sem, můžeme Vás ujistit, že už nemusíte hledat kvalitní obchod. Nakupujte u LEDsviti.cz, autorizovaného prodejce LED osvětlení. Při jakémkoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat, buď na info@ledsviti.cz, nebo na telefonní čísle +420 602 658 319

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.