Jak vypočítat správné množství světla v průmyslové hale?

Tři čísla. Jen tolik stačí k vysvětlení, proč jsou LED osvětlení správnou volbou do průmyslových firem. 30. Právě tímto percentuálním dílem participuje osvětlení na celkové energetické spotřebě u výrobních podniků. 80. Tolik procent lze s průmyslovými LED světly ušetřit ze spotřeby energie za osvětlení. A 50 000. Počet hodin, během nichž mohou průmyslová LED světla za plného výkonu fungovat v nepřetržitém provozu.  K dosažení největší možné úspory a nejefektivnějšího provozu je potřeba do každé místnosti nainstalovat správné množství světla, aby zde nebylo, Shakespear snad promine, „mnoho světla pro nic.“ 

Uvedené informace v článku jsou pouze orientační. Pro přesný výpočet LED osvětlení napište na projekty@ledsviti.cz

Výrobní hala

Operátoři výroby a podobné dělnické pracovní pozice patří mezi fyzicky namáhavé profese. K jeho výkonu potřebují především dobrý zrak a kvalitní světlo. Bez něj i ty nejšikovnější ruce udělají chybu. Nekvalitní a poruchy často vykazující osvětlení mohou mít negativní dopad jak na kvalitu výroby, tak na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Do výrobních hal doporučujeme průmyslové LED osvětlení o poměrném výkonu 5-6W/m2. To zajistí jasné a koncentraci zvyšující světlo, které je tak potřebné pro splnění požadovaných norem a plánů. Při zjišťování správného množství světla vždy vycházíme z obsahu (velikosti plochy) daného prostoru. Ten vynásobíme doporučeným výkonem osvětlení.

Potřebujete-li osvětlit výrobní halu o ploše 200 m2, tak k zjištění optimálního množství světla vynásobíte těchto 200 m2 námi doporučovaným poměrovým výkonem, tj. 5-6W/m2. Celkem tedy potřebujete v takto prostorné hale LED světly s výkonem 1000-1200W LED.

Tuto hodnotu pak vydělíme počtem průmyslových LED světel, kterých hodláte do haly nainstalovat. Pokud byste měli v hale prostor pro instalaci jen 6 LED světel, tak by pro vás byly ideální volbou například 180W průmyslová LED světla. Kdybyste však chtěli nainstalovat 8-10 LED světel, tak bychom vám doporučili zvolit 120W průmyslová LED světla. Analogicky bychom pak postupovali u jakéhokoliv jiného požadovaného počtu LED světel.

led-prumyslove-vyrobni-hala

Odpočívárna

Podle zákoníku práce má každý pracovník po šesti odpracovaných hodinách nárok na pauzu. I u nepřetržitého provozu musí být zajištěna alespoň přiměřená doba na oddych či svačinu. K tomuto účelu mají mnohé společnosti zřízenou speciální místnost, kde si lidé mohou krátce vydechnout a nabrat nové síly do zbytku směny.

Odpočinout by si měly i oči, které při pásové výrobě dostávají docela zabrat. Proto do odpočíváren doporučujeme zklidňující, příjemné a relaxační tlumené LED světlo o poměrném výkonu 2-3W/m2, které zajistí ono potřebné uvolnění a nabrání sil do další práce. Do odpočívárny o rozloze 50 metrů čtverečních by tak bylo žádoucí nainstalovat LED osvětlení o celkovém výkonu 100-150W. Konkrétní správné výkony každého LED svítidla byste pak snadno zjistili opět dle počtu vámi požadovaných světel.

Jídelna

Součástí nejednoho podniku je i závodní jídelna, v níž se stravují všichni zaměstnanci. A zde je nezbytné mít jasné a kvalitní osvětlení, aby každý viděl, co má na talíři., byť v některých jídelnách to může být spíše na škodu :-) Kost je však kost a bezpečnost je vždy na prvním místě. Proto do jídelen doporučujeme LED osvětlení o poměrném výkonu 3-4W/m2. Vzhledem k tomu, že jídelny jsou zpravidla rozsáhlé prostory, tak si vyžadují i „velkowattážní“ LED osvětlení. Do jídelny o ploše 100 metrů čtverečních by bylo vhodné implementovat LED světla o celkovém výkonu 300-400W,

 jidelna-led-svetla

Recepce

Stejný poměrný výkon doporučujeme i pro osvětlení recepce. Zde si každý návštěvník či obchodní partner udělá první dojem o firmě, když si pořádně prohlédne usměvavou osobu za stolem :-) Z toho důvodu je vhodné, aby zde bylo dostatečně jasné a kvalitní světlo, které by adekvátně nasvítilo onen reprezentativní vzorek společnosti. Podle nás byste měli do recepce implementovat LED osvětlení o poměrném výkonu 3-4W/m2.

Šatny

Součástí každé továrny jsou i šatny, kde se zaměstnanci výroby převlékají do pracovního úboru. V těchto prostorech není nutné mít osvětlení s příliš vysokou intenzitou, takže zde doporučujeme LED světla s poměrným výkonem 2-3W/m2.

WC, koupelny

Přeměnu právě probuzené bytosti do upraveného pracanta provedeme již v domácí koupelně. V té pracovní stačí pouze tak se nám vždy jen umýt a provést nezbytnou hygienu. Z těchto důvodů na záchod a do koupelny doporučujeme LED osvětlení s hodnotou 2-3W/m2.

Kanceláře

Z kanceláří řídíte celou firmu, proto je v nich nezbytné mít osvětlení, pod kterým jen tak lehce neztratíte koncentraci. K tomu, abyste zde mohli podávat požadované výkony za dostatečné pozornosti, doporučujeme LED osvětlení s poměrným výkonem 4-5W/m2.

Kuchyňka

Máte-li pro zaměstnance zřízenou samostatnou kuchyňku pro přípravu svačin či nápojů, doporučujeme v ní intenzivní a jasné LED světlo o poměrném výkonu 3-4W/m2.

Vstupní hala

Ve vstupní hale každá návštěva na rozcestníku hledá, kudy se mají její kroky ubírat vstříc osobě, s níž mají domluvenou schůzku, takže tam by mělo být jasné a intenzivní světlo. Pokud je vstupní hala rozsáhlejší, tak není nutné mít po celém prostoru intenzivní jas. Toto rozhodnutí je čistě na vás, naše doporučení je poměrně benevolentní - 2-4W/m2.

SKLAD

Sklad je srdcem každé výrobní společnosti, jehož "tepová frekvence" musí být přímo úměrná úrovní výroby, aby byl zajištěn hladký průběh importu i exportu produktů či jednotlivých komponentů. Ve skladu je nezbytné mít intenzivní světlo, pod nímž každý pracovník jasně rozpozná veškeré produkty i nápisy na nich. Proto zde doporučujeme LED osvětlení o poměrném výkonu 3-5W/m2. Dle charakteru místnosti pak do skladu můžete zvolit jak průmyslové LED osvětlení, tak LED zářivky.

led-prumyslove-osvetleni-c

PARKOVIŠTĚ

Většina továren má i svoje vlastní parkoviště. Někdy je hlídané, jindy zase ne. U obou případů je však potřeba mít zde kvalitní osvětlení, které eliminuje hrozbu krádeží a usnadní rozpoznání svého vozidla všem zaměstnancům, jímž skončí směna až po setmění. K nasvícení firemních parkovišť doporučujeme veřejné LED osvětlení s poměrným výkonem 2-3W/m2.

parkoviste-verejne-led

PODZEMNÍ GARÁŽE

Pro podzemní garáže platí prakticky to samé, co pro parkoviště. Zůstává tedy i námi doporučovaná hodnota LED osvětlení, tj. 2-3W/m2. Jediným rozdíl však skutečnost, že pro nasvícení podzemních garáží doporučujeme zejména LED zářivky.

garaze-led-zarivky

Vězte prosím, že výpočty a doporučení v tomto článku uvedené jsou pouze orientační. Pro doporučení přesného výkonu LED osvětlení dle vašeho konkrétního požadavku můžete využít naší výpočetní aplikaci nebo nám napište na projekty@ledsviti.cz

Potřebuje poradit s instalací? Podívejte se na náš návod, jak nainstalovat průmyslové LED osvětlení

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.