Jak vypočítat správné množství světla v domě?

 

Vizuální atraktivita a energetická úspornost. Tyto dva atributy lidé nejvíce zohledňují při výběru světla. „A není to málo, Antone Pavloviči?“ – zeptal by se nejslavnější z fiktivních Čechů. A měl by pravdu, neb výpočet správného množství světla je tou nesprávně opomíjenou „třetí sestrou“. "Vybrali jsme si hezké, úsporné a ekologicky šetrné LED osvětlení do naší domácnosti, které je designově i barevně zcela podle našich představ, ale nebude toho světla málo? A nebude ho naopak až příliš?" - to jsou časté a zcela přirozené obavy našich zákazníků. Tento článek by je měl jednou provždy odehnat.

Uvedené informace v článku jsou pouze orientační. Pro přesný výpočet LED osvětlení pište na projekty@ledsviti.cz

Jak vypočítat správné množství led světla v kuchyni?

U vaření, kde záleží i na sebemenším detailu, zcela platí rčení, že hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velice tenká. Stačí chvilka nepozornosti a pokrm z vaší pánve se rázem stane nepoživatelným. Proto je jasné a kvalitní kuchyňské osvětlení nezbytným pomocníkem každého kuchaře, který chce mít přípravu svých jídel pod kontrolou. Z těchto důvodů doporučujeme do kuchyně LED osvětlení o poměrném výkonu 4W/m2 .

Při zjišťování správného množství světla vždy vycházíme z obsahu (velikosti plochy) dané místnosti. Ten vynásobíme doporučeným výkonem osvětlení. Kupříkladu máte-li to štěstí a vlastníte kuchyň o ploše 15 m2, tak k zjištění optimálního množství světla vynásobíte těchto 15 m2 námi doporučovaným poměrným výkonem, tj. 4W/m2. Celkem tedy potřebujete v kuchyni 60W LED světla.

A jak zjistíte požadovaný výkon jednotlivých LED světel? Snadno. Celkový potřebný výkon LED osvětlení v dané místnosti jen vydělíme počtem světel, které hodláte do kuchyně nainstalovat. Pokud byste chtěli v kuchyni jen 2 LED světla, tak by pro vás (na základě výpočtu 60W/2=30W) byly ideální volbou například 30W LED panely. Kdybyste však chtěli například 4 LED světla, pak byste mohli sáhnout třeba po 15W LED panelech.

Můžete ale typy LED osvětlení libovolně kombinovat a pořídit například stropní LED svítidlo, LED osvětlení kuchyňské línky a závěsné LED panely tak, aby v součtu dosahovaly požadovaného výkonu.

zavesne-led-panely

Jaké je optimální množství led světla v obýváku?

Obývací pokoj je, na rozdíl od kuchyně, spíše místem k odpočinku, takže nepotřebuje až tak výkonné osvětlení, ale spíš možnost navození příjemné atmosféry. Proto do něj doporučujeme osvětlení o poměrném výkonu 2-3W/m2.

Pokud máte obývací pokoj o ploše 20 m2, budete do něj potřebovat celkem 40-60W LED osvětlení. Podle požadovaného počtu LED světel pak lehce zjistíte vhodné výkony osvětlení.

Kdybyste chtěli mít v obývacím pokoji pouze 5 LED světel, radili bychom vám vybrat si LED svítidla ve výkonovém rozptylu 8-12W. V případě zvažování 10 LED světel bychom vám doporučovali zvolit LED svítidla s výkonem 4-6W

Toto doporučení se týká pouze denního „provozního“ stavu svícení. Pro dosažení intimnější atmosféry při pořádání večírku nebo oslavy samozřejmě lze nainstalovat i bodová LED světla nebo LED pásky, ale to už bude bez přispění hlavního osvětlení :-)

led-svetla-obyvak

Kolik led světla je potřeba v ložnici?

Ložnice již dávno není jen místem na spaní. Naše příbytky většinou bohužel neoplývají samostatnou šatnou, takže v ložnici potřebujeme dostatečně výkonné světlo, abychom i rozespalí byli schopni rozpoznat barvu ponožek a zamezit tak společenskému faux pass, ale zase ne tak výkonné, aby pro nás bylo ráno po jeho zapnutí ještě nepříjemnější, než už tak musí být.

Proto do ní doporučujeme LED světla o poměrném výkonu 2-3W/m2. Pokud máte například ložnici o rozloze 10 m2, měli byste ji dopřát LED osvětlení s výkonem mezi 20 až 30 Watty.

led-svetla-loznice

Optimální množství led světla na chodbě

Chodbou pouze procházíme, proto je nejdůležitějším faktorem chodbové osvětlení okamžitý náběh svitu. To LED světla splňují na výbornou. Není ale nezbytné zde mít extra výkonné osvětlení, proto do chodby doporučujeme LED osvětlení o poměrném výkonu 1-2W/m2. Do delších chodeb je pak vhodné umístit více menších LED světel za sebe v pravidelném rozestupu.

led-osvetleni-chodba

Jak vypočítat správné množství LED světla do pracovny

To v pracovně je nutné mít osvětlení, pod kterým jen tak lehce neusnete. K tomu, abyste zde mohli podávat požadované výkony za dostatečné koncentrace, doporučujeme LED osvětlení s poměrným výkonem 2-4W/m2.

Do pracovny s rozlohou 5 metrů čtverečních bychom tak zvolili LED světla o celkovém výkonu 10-20W. Konkrétní wattáže jednotlivých LED svítidel byste si opět zjistili z počtu požadovaných LED světel.

led-home-office

Kolik LED světla se hodí na WC a do koupelny?

Říká se, že šaty dělají člověka. Omyl. To v koupelně dochází k přeměně z rozespalého a neupraveného káčátka na labuť, která již může vyjít mezi lidi. Proto v ní nezbytně musí být natolik jasné světlo, pod nímž snadno odhalíme veškeré naše nedokonalosti, které zkrátka nemohou spatřit světlo světa, ale zároveň dostatečně „šetrné“ světlo, které by pro naše rozespalé oči nepředstavovalo krutý šok. Z těchto důvodů na záchod a do koupelny doporučujeme LED osvětlení s výkonem 2-3W/m2.

led-koupelnova-svitidla

Jak vypočítáme správné množství led světla do dětského pokoje?

Osvětlení dětského pokoje musí poskytovat malým očím příjemné, ale dostatečně jasné světlo pro hrátky našich ratolestí. Tomu odpovídají LED světla o výkonu 2-3W/m2.

Do dětského pokoje o rozloze 10 metrů čtverečních bychom tak doporučili LED osvětlení s celkovým výkonem 20-30W. Podle počtu požadovaných světel pak zjistíme vhodný výkon jednotlivých LED světel. Pokud byste chtěli do dětského pokoje právě 3 LED světla, měli byste se porozhlédnout po LED svítidlech s výkonem 7-10W.

led-osvetleni-detsky-pokoj

Vhodné množství led světla pro nasvícení schodiště

Cesta po schodech se při nedostatečném osvětlení může stát, a to zejména během noci, nebezpečným dobrodružstvím. S přihlédnutím k faktu, že v rodinných domech jsou dětské pokoje většinou situovány na patrech a záchod mnohdy bývá jen v přízemí, je pro dosažení bezpečnosti nutné kvalitní a jasné nasvícení schodiště.

My doporučujeme LED osvětlení o hodnotě 2-3W/m2

led-pasky-schodiste

Jak zjistíme vhodné množství Led světla pro sklep?

Ve sklepě uchováváme potraviny a ostatní věci ve tmě a chladu, proto do takových prostor doporučujeme LED osvětlení o výkonu 1-2W/m2. Do rozlehlého, 20 metrů čtverečních velkého sklepa bychom tak poradili vybrat LED světla s celkovým výkonem 20-40W. Pro rozsáhlejší sklepy doporučujeme více LED osvětlení v pravidelném rozmístění, kupříkladu 5 LED světel s výkonem 4-8W.

led-osvetleni-vinny-sklep

Kolik LED světla je ideální pro nasvícení terasy?

Terasa je jakýmsi venkovním budoárem, sloužící ke grilování, rodinným setkáním či opojnému nicnedělání. Proto zde doporučujeme příjemné, tlumené LED osvětlení s výkonem 1-2W/m2.

led-svetla-terasa

 

Vězte prosím, že výpočty a doporučení v tomto článku uvedené jsou pouze orientační. Pro doporučení přesného výkonu LED osvětlení dle vašeho konkrétního požadavku můžete využít naší výpočetní aplikaci nebo nás kontaktovat na projekty@ledsviti.cz 

Chtěli byste váš domov prozářit LED světlem? Podívejte se na naší širokou nabídku interiérového LED osvětlení

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.