Jak moc šetří LED technologie přírodu?

LED můžeme považovat za velmi ekologickou variantu osvětlování. Nejen, že spotřebovává až o 80% méně energie, než klasická žárovka, což jsme zmiňovali v několika předchozích článcích, ale také je „eko friendly“, což bychom mohli volně přeložit jako „ekologické“ či „přátelské k přírodě“.

Zmenšeno 2 - LED EKO

toxicita

Světla s LED technologií neobsahují žádné toxické prvky. Což se ale nedá říct o fluorescenčních světlech, tedy halogenech, které obsahují velmi škodlivé chemikálie, jako je například rtuť. Tento prvek se bude po dosloužení světla uvolňovat do půdy a znečišťovat životní prostředí. Proto je nutné provést likvidaci takových zářivek šetrným způsobem. K tomuto účelu jsou určeny speciální popelnice. Pro představu jedna kompaktní žárovka kontaminuje 5.000 litrů vody.

Životnost

LED osvětlení zárověň nabízí až 60x delší životnost, než klasické žárovky, a až 20x delší životnost než osvětlení fluorescentní/halogenové. V průměru je životnost klasické LED žárovky kolem 50 000 hodin. Což s sebou nese množství výhod. Jednou z nich můžeme nazvat „nepotřebou vyměňovat zrdoje světla“. Tato výhoda je velmi užitečná například při použití LED panelů, nebo LED reflektorů, či při použití LED technologie v automobilovém průmyslu. Zároveň delší životnost žárovek znamená nižší uhlíkové emise, tedy uhlíkovou stopu.

DOpad na prostředí

Na následujícím obrázku můžeme vidět „graf“, který znározňuje dopady různých typů světelných technologií na životní prostředí.

LED_life_cycle_graf

Z grafu můžete vyčíst, že rozdíl mezi klasickými žárovkami a LED osvětlením s technologií z roku 2017 je markantní. Dopad, který způsobuje je tak malý, že není třeba se s ním zabývat. Rozdíl dopadu na životní prostředí v případě fluorescentních světel a LED světel se nemusí zdát tak rozdílný, ale největší rozdíl je zde v obsahu rtuti, o kterém jsme se bavili výše."Dopad" se nedá vyjádřit číselně, proto se celý graf odvíjí od výchozích hodnot, což jsou dopady způsobené klasickými žárovkami. Od těchto "jednotek" jsou určeny hodnoty ostatních typů osvětlení. 

Zmenšeno - LED EKO

Nemůžeme tvrdit, že je LED osvětlení čistě ekologickou záležitostí, bez jakékoliv zátěže přírody. Ale oproti ostatním technologiím je opravdu výrazně šetrnější. 

OlED

Dalším krokem v ekologické šetrnosti je technologie OLED

OLED je dalším krokem ve vývoji. Je vyrobena z většího podílu z organických sloučenin, které se po dosloužení snadněji rozkládají a dále nezatěžují přírodu. Tato technologie je však nová a na osvětlení se zatím nepoužívá. V dnešní době ji můžeme najít v televizorech, většinou v těch prohnutých, jelikož OLED umožňuje jistou pružnost. Pokud chcete jít s dobou, tak byste si měli připravit pěkný balík peněz. Jak jsme již zmiňovali, technologie je nová, a relativně je "ještě v plenkách", mnoho výrobců ji ještě neumí a od toho se také odvíjí cena koncového produktu. Ovšem barevná efektivita je zde až 4 násobná, oproti klasickému LED spektru. Jenže tuto vlastnost si užijete pouze u kvalitních videí, která jsou v kvalitě 4K (=UHD). 

Začněte šetřit přírodu a vyměňte staré žárovky za LED osvětlení

Nakupujte na nejlepším eshopu s LED osvětlením LEDsviti.cz! V případě jakéhokoliv dotazu se neváhejte obrátit na telefonní číslo +420 602 658 319, nebo na email info@LEDsviti.cz.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.