Kam vyhodit rozbitou žárovku? Recyklujte

Kam vyhodit rozbitou žárovku? Recyklujte, šetříte planetu

recyklace žýrovky

Zbavit se staré LED žárovky není jen o tom, že ji hodíte do koše. Oproti starším klasickým žárovkám a zářivkám, které obsahovaly například i rtuť, je to dnes snazší. Přesto byste ale neměli nikdy zapomínat na to, že stará LED žárovka patří do sběrného místa, protože využít se znovu může až 96 % materiálů – šetříte tím přírodu. Stejně jako LED žárovky se na sběrná místa odevzdávají také úsporné žárovky, kompaktní zářivky a další světelné zdroje

Věděli jste, že existuje mapa sběrných míst, kam můžete použitou LED zářivku, stejně jako třeba i použitý LED reflektor, zanést? 

Proč je důležité třídit LED žárovky? 

Dnešní LED žárovky už jsou mnohem dál než jejich klasické staré žárovky. Moderní LED žárovky obsahují mnoho elektronických komponent, které se mohou znovu použít. Recyklací se získají znovu obnovitelné materiály, především kovy, plast, sklo a dokonce i rtuť. Všechny tyto materiály se poté znovu využijí v průmyslu a při výrobě dalšího zboží. Recyklace je dnes důležitou součástí, která umí při výrobě ušetřit mnoho zdrojů. 

TIP: Věděli jste, že staré elektrické zdroje můžete zanést také do obchodů s elektronikou? Ano, i tady fungují sběrná místa. Za sběrná místa nic neplatíte, protože recyklační poplatek je již započítán v ceně každé nové LED žárovky nebo jiného zdroje.

Oproti tomu například běžné staré žárovky do elektroodpadu nepatří. Obsahují sice sklo, ale to se už dále nevyužívá. Běžnou žárovku tak můžete dát do směsného odpadu, protože zároveň není ani odpadem nebezpečným.

Jak zlikvidovat jiné typy žárovek?

Samozřejmě ale neexistuje jen moderní LED žárovka a stará žárovka. Typů osvětlení je mnohem víc a někdy může být složité se v nich vyznat. Kam třeba patří takové LED reflektory? Podívejte se na přehled, který vám napoví a poradí, jak naložit se starým LED osvětlením. 

Klasické a halogenové žárovky

Klasické žárovky stejně jako různé halogenové žárovky se nemusíte bát vyhodit do směsného odpadu. Můžete je klidně vhodit do své popelnice, protože staré světelné zdroje není prakticky možné nijak smysluplně recyklovat, proto se u nich nemusíte bát je vyhodit podle potřeby. 

LED žárovky a zářivky

Pokud vyhazujete LED žárovku, patří na sběrné místo, protože obsahuje součásti, které se dají znovu využít. Patří sem například LED žárovky do lednice, u kterých byste to možná nečekali. Dále lineární zářivky, kompaktní zářivky a úsporné žárovky. Všechny tyto světelné zdroje patří k recyklaci a tedy na odběrné místo. Stejně tak třeba žárovka 12V DC, u které byste si nemuseli být jisti. 

U zářivek si zase dávejte pozor na rtuť, kterou obsahují. Není jí sice mnoho, ale i přesto může být nebezpečná. Pokud se vám například zářivka rozbila, určitě zamezte styku rozbitých součástí s pokožkou. Nevdechujte výpary a místnost dostatečně vyvětrejte. Střepy potom posbírejte ideálně v rukavicích a uzavřete ve vzduchotěsném obalu. 

Nejoblíbenější LED žárovky

Rozbité staré žárovky je vhodné nahradit za nové, ale jaké jsou nejoblíbenější? Moderní jsou bodová svítidla, takže LED bodovky do sádrokartonu jsou skvělou volbou. Snadno seženete i náhradní LED žárovky do bodovek. Kromě toho se nejvíce prodává také standardní LED žárovka 20W se závitem E27. Žárovka LED 20W je dostatečně silná a vhodná do domácnosti. Její umístění je univerzální.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.