Jak osvětlení ovlivňuje vnímání barev interiéru?

Při výběru barev interiéru obvykle následujeme naše osobní preference. Ale zda daná barva vypadá vhodně na stěnách, závisí hlavně na denním a umělém osvětlení.

Jak tedy ovlivňuje osvětlení vnímání barev?

Přírodní osvětlení

Přirozené světlo, v závislosti na denní době, určuje rozdílný dojem použitých barev, například na stěnách. Je to proto, že barva daného povrchu nebo objektu závisí na světle, které na něj dopadá. Ráno převládají modré ultrafialové paprsky - čím blíže k poledni, tím jsou UV paprsky silnější. Během dne intenzita červeného záření začíná růst s blížícím se večerem a západem slunce. Z tohoto tvrzení můžeme i odvodit potřebu různých barev světla v různou denní dobu. Umělé světlo je vždy nejdůležitější přizpůsobovat světlu přirozenému, proto tedy používáme studenou bílou barvu světla po ránu, denní bílou během dne a teplou bílou k večeru.

Není možné, abychom měli tolik svítidel, která jsou schopna takto měnit teplotu chromatičnosti, proto bychom doporučili jen základní změny

  • lampička, kterou svítíte před spánkem, by měla svítit teplou denní bílou barvou světla - aby organizmus přijímal co nejméně modrého světla 
  • hlavní osvětlení v místnostech by mělo svítit teplou, nebo denní bílou barvou světla, studená bílá připadá v úvahu pouze u pracovních prostor, jako jsou kanceláře, haly, nebo prodejny
  • pro jednodušší ovládání teploty chromatičnosti si můžete pořídit LED panely, které mají nastavitelnou barvu světla, a ovládáte je pouze ovladačem

 

Osvětlení ovlivňuje vnímání barev - Zelený pokoj

Z těchto důvodů je lepší pokoje umístěné na východní straně vymalovat v jasnějších a teplejších barvách - ostré a chladné světlo barvy ochladí a rozbije. V místnostech umístěných na západní straně tomu je naopak, stojí za to používat chladné barvy - odpolední slunce je "ohřívá" a nedává dojem, že jsou příliš intenzivní, jako by tomu bylo v případě barev teplých.

Z pohledu přirozeného osvětlení je nejpříznivější rozložení oken jihovýchodní a jihozápadní expozice. Neutrální a velmi silné jižní světlo rozjasní barvy v interiérech a přetváří pastelové odstíny k téměř úplně bílé. K tomu, aby intenzivní, jižní světlo nevyvolalo nepříjemné oslnění, by místnosti v této výstavbě měly být vymalovány světlými a chladnými odstíny.

Do pokojů na severní straně, kde nedochází k přímému slunečnímu záření, se nejlépe hodí odstíny podobné žluté, oranžové a červené barvě, které opticky rozjasňují a zahřívají interiér.

Osvětlení ovlivňuje vnímání barev - oranžový pokoj

Umělé osvětlení

Optický efekt, který získáváme umělým osvětlením, závisí na jeho typu a poloze. Teplá světla budou osvětlovat barvy stejného charakteru, tedy teplé, a současně také šedé a stínované chladné odstíny. Studená světla, naopak, posilují chladné barvy a oslabují teplé.

Hlavní světlo, které rovnoměrně osvětluje místnosti, funguje jasně, a v zásadě je neutrální pro použité barvy. Výjimkou je situace, kdy používáme zářivky, které poskytují světlo se studeným, modravým odstínem.

Osvětlení ovlivňuje vnímání barev - bílý pokoj

Bodové a rozptýlené světlo - zejména LED - barvy zvýrazní a zdůrazňuje je. Má zvláště dobrý účinek na studené barvy, ale může také vykazovat teplou barvu. Nicméně smíšené světlo, které dostaneme po rozsvícení několika různých světel, rozjasní celý interiér a plně vizualizuje barvy povrchu.

Avšak největší index vykreslování barev mají LED svítidla s denní bílou barvou světla. Proto se hodí na všechna místa, kde potřebujeme vidět i sebemenší rozdíl v barevných odstínech. Denní bílé světlo můžete použít vlastně kamkoliv, je příjemné a velmi neutrální, doporučili bychom ho používat hlavně v koupelně, šatně, či studovně – čili v místnostech, kde na barvě opravdu záleží.

Neváhejte a zakupte LED svítidla na nejlepším e-shopu s LED osvětlením LEDsviti.cz! 

Při jakémkoliv dotazu se na nás neváhejte obrátit, buď na telefonním čísle +420 602 658 319, nebo na e-mailové adrese info@LEDsviti.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.