Jak vypočítat správné množství světla do nákupního centra a obchodu

 „Kdo není vidět, jako by nebyl“, praví stará marketingová formulka. Ta obrazně platí pro reklamní aktivity e-shopů a podniky prezentující se na internetu. U kamenných obchodů však platí doslovně, neboť kdo není vidět, ten neexistuje a nikdo k němu nepůjde nakoupit. Nehledě na to, jak kvalitní produkty nabízí. Další relevantní poučka, jejíž platnost vám zajisté potvrdí každý fotograf, říká, že pod správným nasvícením se všechno hned jeví atraktivněji. A to jde v obchodech především. Jak toho docílíme?

obchodak-led_1

Uvedené informace v článku jsou pouze orientační. Pro přesný výpočet LED osvětlení pište na projekty@ledsviti.cz

Koridory

Koridor je místem, kterým kolem dokola procházíme, zatímco koukáme do výloh, zdali nás něco nezaujme.  Po celou tuto dobu zde většinou na lavičkách sedí odložení mužové, čekajíce na své nakupující partnerky. Účelem osvětlení tohoto prostoru by tak mělo být zpříjemnění zde stráveného času jak těm procházejícím, tak i čekajícím z nás. Proto zde doporučujeme spíše dekorativní typy LED osvětlení, jako jsou bodová LED světla či LED panely o poměrném výkonu 3-4W/m2.

Při zjišťování správného množství světla vždy vycházíme z obsahu (velikosti plochy) daného prostoru. Ten vynásobíme doporučeným výkonem osvětlení.

Potřebujete-li osvětlit patrový koridor o ploše 300 m2, tak k zjištění optimálního množství světla vynásobíte těchto 300 m2 námi doporučovaným poměrovým výkonem, tj. 3-4W/m2. Celkem tedy potřebujete v takto prostorné hale LED světly s výkonem 900-1200W.

Tuto hodnotu pak vydělíme počtem LED světel, kterých hodláte do tohoto prostoru nainstalovat. Tento celkový výkon LED osvětlení by odpovídal například 150-200 kusům 6W LED světel či 75-100 kusům LED svítidel s výkonem 12W. Jednotlivé druhy LED osvětlení však můžete libovolně kombinovat a do koridorů využít například LED panely i bodová LED svítidla tak, aby v součtu dosahovaly požadovaného výkonu. Znovu však opakujeme, tyto výpočty jsou pouze orientační. Pro přesný výpočet LED osvětlení nám napište na projekty@ledsviti.cz

obchodni-dum-led

Výlohy obchodů

Výloha je výkladní skříň každého obchodu. V tomto případě nejde o žádné přirovnání, nýbrž jen o dvě synonyma spojené slovesem:-) A tím pádem i konstatováním faktu. Většina z nás se rozhoduje o tom, zdali vejde do obchodu či nikoliv pouze na základě toho, co vidíme ve výloze. Tam musí být to nejlepší, co může daný obchod nabídnout. Pod světlem, které svým svitem umožní daným produktům zazářit.

Doporučujeme LED osvětlení o poměrném výkonu 4-5W/m2. Konkrétní výkon bychom pak opět spočítali podle plochy výlohy a počtu požadovaných LED světel. Vhodné zde budou jak LED zářivky s vysokým světelným tokem, tak dekorační bodové LED osvětlení.

vyloha-led

Obchody

Osvětlení v obchodu samotném už nemusí být tak intenzivní, jako v jeho výloze. Ta musí zazářit. Upoutat pozornost. Avšak jen co vám zákazník vstoupí do obchodu, tak máte z půlky vyhráno, tudíž v tomto prostoru už doporučujeme spíše příjemné a vizuálně atraktivní LED osvětlení o poměrném výkonu 2-3W/m2, které vám pomůže udržet zákazníky v obchodě. Nejoblíbenější variantou pro LED osvětlení v obchodech jsou bodová LED osvětlení a LED panely.

obchod-led

Kabinky

Výloha zaujme a naláká k vstupu do obchodního prostoru. Ten poskytne příjemné prostředí pro rozvážné brouzdání po jednotlivých regálech a nalezení zboží k vyzkoušení, ale až v kabince se rozhodne, jestli zákazník zboží koupí či nikoliv. V kabince je vizuální příjemnost světla stranou, zde je nejdůležitější kvalitní a intenzivní svit, pod nímž si můžeme udělat dokonalý obrázek o každém zkoušeném zboží. Z těchto důvodů bychom zde volili LED světla s poměrným výkonem 4-5W/m2.

Kavárny

Kavárny a jsou v nákupních střediscích místem k odpočinku, takže zde nepotřebujete ani tak extra výkonné osvětlení, ale spíše jen decentní svit s nádechem dekorace, které navodí příjemnou atmosféru. My doporučujeme LED světla o poměrném výkonu 2-3W/m2. Do kavárny o rozměrné ploše 30m2 by tak bylo vhodné implementovat LED osvětlení o celkovém výkonu 60-90W. Nejpoužívanějšími typy LED světel do kaváren pak jsou LED bodová světla, LED žárovky a LED panely.

kavarna-led

RESTAURACE

Tradiční součástí obchodní center jsou jak fastfoodové, tak i klasické restaurace. V restauracích, na rozdíl od kaváren, kam si chodíte čistě jen odpočinout a světlo zde má spíše dekorativní a estetickou funkci, plní osvětlení ryze funkční úlohu. Do kavárny chodíme na rande nebo schůzky s přáteli a občas jen usrkneme z hrníčku před námi. To restauranty navštěvujeme buďto pouze kvůli občerstvení, nebo kvůli formálnějším, například pracovním schůzkám. V obou případech je zde nutné poměrně jasné a intenzivní světlo, pod nímž zřetelně uvidíme jak na talíř, tak osobu, sedící na protější straně stolu. Proto do restaurací doporučujeme LED osvětlení o poměrném výkonu 3-4W/m2. I zde je vhodné použít LED panely či LED bodovky. Zajímavou volbou mohou být i LED lustry.

restaurace-led

WC

Toalety v nákupním centru používáme jen v opravdu nutných případech. Těžko se zde budeme nějak zkrášlovat. Tady stačí pouze využít služeb, které tyto prostory nabízí a poté provést nezbytnou hygienu. Proto zde doporučujeme LED osvětlení s hodnotou 2-3W/m2.

PODZEMNÍ GARÁŽE

Většina obchodních domů má pro své zákazníky k dispozici podzemní garáže. I zde je však potřeba mít zde kvalitní osvětlení, které eliminuje hrozbu krádeží a usnadní zákazníkům rozpoznání svého vozidla. Do garáží doporučujeme LED osvětlení, zejména LED zářivky, o poměrném výkonu 2-3W/m2

garaze-led-zarivky

PARKOVIŠTĚ

Je-li součástí obchodního domu i nadzemní parkoviště, platí pro něj v podstatě to samé, co pro podzemní garáže. Včetně námi doporučovaném poměrného výkonu, tj. 2-3W/m2. Jediným rozdílem je námi doporučovaný typ LED osvětlení. Tím je veřejné LED osvětlení

parkoviste-verejne-led

 

Sháníte atraktivní a zároveň úsporné osvětlení do vašeho obchodu či přilehlých prostor? Podívejte se na naší nabídku LED osvětlení pro komerčních prostory.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.