Osvětlení loftu a podkroví: konkrétní tipy a rady, jak na to

Lofty a podkrovní byty jsou stále oblíbenější. A není se čemu divit, protože mají své charakteristické kouzlo. Industriální konstrukce, odhalený beton, dřevěné krovy, ale i kov a sklotak většinou vypadá interiér moderních loftových bytů. Vypadají sice krásně, ale často je u nich problém s osvětlením – mnohdy se konstrukce musí složitě bourat a upravovat. Střešní okna někdy není možné vhodně nainstalovat. 

osvětlení loftu

O to více je potom potřeba dbát na správné osvětlení. Přitom vyřešit osvětlení loftů není vůbec snadné, musí se velmi dobře sladit s interiérem a jeho designem. Navíc osvětlení podkroví musí být zároveň velmi silné a dobře rozvržené, aby z větší části dokázalo nahradit i denní světlo, pokud to bude potřeba. Podívejte se na konkrétní tipy, jak takové osvětlení elegantně a funkčně vyřešit. 

Jaká zvolit světla do podkroví a loftů?

Použití některých světelných zdrojů může být kvůli nedostatku prostoru poměrně obtížné. Naštěstí existují spíše univerzální zdroje světla, které můžete při realizaci použít, navíc vypadají velmi dobře. Lofty svým prostorem přímo vybízejí k různému lokálnímu osvětlení, například osvětlení pracovního stolu, knihovny a podobně. Centrální osvětlení se příliš neřeší, protože ho často ani není jak provést. Vsaďte tak spíše na menší zdroje lokálního osvětlení, na kterých si ale o to více můžete dát záležet.

Designové industriální LED lustry

Lustry neboli závěsné osvětlení budete moct v loftech a podkroví umístit pouze, pokud k tomu budete mít prostor. Například u podkrovních bytů je s lustry často problém, protože stropy jsou příliš nízké a závěsné osvětlení tady tak nepřichází v úvahu. Naopak u loftů ho často ani není kam umístit, protože strop je až příliš vysoko. Pokud ale máte to štěstí a máte kam LED lustr zavěsit, doporučujeme ho umístit zavěšený nad jídelní stůl. Skvěle se v takovém případě hodí designový industriální lustr, který bude umocňovat atmosféru loftu.

Stylové osvětlení pomocí LED pásků

Moderní a stylové, takové je osvětlení pomocí LED pásků. Především v loftech doporučujeme se na LED pásky zaměřit a pracovat s nimi. Poskytují skvělý zdroj světla, vhodné je využít LED pásky například na osvětlení schodiště. Právě tady je velkou výhodou, že nemusí nutně osvětlovat celý prostor, ale pouze konkrétní schody. Takto osvětlené schodiště vypadá velmi moderně až futuristicky, a navíc zbytečně neosvětluje okolí. 

TIP: Moderní je také nepřímé osvětlení, kdy je zdroj světla skrytý. Vhodně to můžete udělat například pomocí LED pásků, které nainstalujete na dřevěnou konstrukci krovů.

Kromě toho se ale LED pásky ještě využívají jako osvětlení stěny za televizí nebo monitorem. Světlo ve tmě tak vytváří zajímavý efekt, který je nejen estetický, ale také prospívá vašim očím. Pokud se díváte například na televizi a prostor za ní je lehce osvětlen, nenamáháte tolik oči. Stejně tak to platí také u práce s počítačem, kdy se díváte do monitoru. Rozhodně proto využití LED pásků nepodceňujte.

Stolní LED lampy nejen na pracovní stůl

Výhodou loftů jsou většinou poměrně hezky a prostorně zařízené pracovny, nebo spíše pracovní koutky. Na pracovní stoly bezesporu patří stolní LED lampy. Právě u nich si dejte s výběrem záležet a zaměřte se na hezké kousky. Stylová stolní LED lampa se může lehce stát designovou dominantou pracovního stolu. Lampu doporučujeme spíše menší, ideálně s neprůhledným stínidlem, které je pod úrovní očí – šetří tak váš zrak.

Nezapomínejte ale, že stolní LED lampy můžete využít také na noční stolek nebo například do koutku s knihovnou. Pokud totiž loft postrádá centrální osvětlení, potom je lokální osvětlení pomocí stolních LED lamp ideální volbou. Kromě toho jsou také vhodné stojací lampy, které mohou osvětlovat i větší prostor.

Vsaďte na stmívatelné osvětlení

Stále stejná intenzita světla není zdravá a narušuje náš biorytmus, a to především večer. Pokud svítíme příliš dlouho silným světlem, může to vyústit v nekvalitní spánek. Využijte proto takzvané stmívací systémy. Jejich velkou výhodou je, že k večeru můžete postupně zeslabovat intenzitu světla. Podívejte se, jak si pořídit stmívatelné osvětlení. Benefitem stmívatelného osvětlení ale není jen lepší zdraví. Ukazuje se, že můžete ušetřit až 20 % na nákladech na osvětlení.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.