Chytré osvětlení je budoucností každého moderního domova

Doba hloupých žárovek a hloupého osvětlení pomalu ustupuje. Prakticky každý, kdo dnes rekonstruuje nebo staví nový dům, tak přemýšlí o chytrém osvětlení. Přestože chytré žárovky nebo chytré lampy ještě nejsou tolik rozšířené, stávají se osvětlením budoucnosti. Chytré osvětlení vám totiž nabídne neskutečné možnosti a velmi výrazně zvýší kvalitu vašeho života.

chytré LED osvětlení

Trendy v chytrém osvětlení se pořád posunují

Dříve byly vrcholem chytrého světla obyčejné stmívatelné LED zářivky, ke kterým jste měli ovladač. Případně různé RGB žárovky, které měnily barvu světla podle toho, jakou jste si zvolili. Dnes je ale chytré osvětlení mnohem dál. Nové technologie můžete propojit do jednoho funkčního ekosystému, ten můžete řídit centrálně prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Nebo ještě lépe, celý tento systém se řídí sám podle denní doby, podle vašeho pohybu a rozvrhu.

Co všechno chytré světlo umí?

Záleží především na tom, jak si chytré osvětlení v domácnosti nastavíte. První nastavení sice zabere trochu více času, ale potom se vše automatizuje. Nastavit můžete například, že když přijdete do místnosti, světlo se automaticky rozsvítí a svítí po celou dobu, kdy v místnosti jste. Jakmile odejdete, zhasne a šetří tak energii. Věděli jste, že LED chytré osvětlení je ještě ekologičtější než klasické LED osvětlení?

Kromě toho umí například na práci změnit intenzitu a barvu světla na denní bílou, ovšem pokud se chystáte relaxovat, barvu světla i jeho intenzitu ztlumí. A když se probudíte v noci a odcházíte z ložnice, vytvoří jen velmi slabé obrysové světlo, aby nikoho dalšího nerušilo. Obrovskou výhodou je také ovládání hlasem nebo funkce vizuálního alarmu, na který můžete napojit různá upozornění.

TIP: Povedený koncept chytrého osvětlení je například Phillips Hue. Nabízí chytré zásuvky, chytré žárovky, chytré LED trubice, chytré lampy a další skvělé vybavení, třeba LED pásky.

Navodí tu správnou atmosféru

Doma se cítíme tam, kde je nám dobře. A chytrá světla dokážou příjemnou atmosféru navodit. Během dne je totiž vhodné měnit vlnovou délku světla, stejně jako barvu, intenzitu a další faktory. To obyčejné LED žárovky nebo LED trubice neumí. Chytré osvětlení umí vnímat denní dobu a respektovat podle toho náš biorytmus. Díky tomu je chytré osvětlení mnohem šetrnější než to klasické.

Stimuluje náš biorytmus

Sluneční svit na nás má různé účinky. Zatímco kolem poledne je silný a zvyšuje naši produktivitu, k večeru slábne a mění se jeho spektrum barev. Díky tomu dává tělu signál a stimuluje tvorbu melatoninu – hormonu zodpovědného za usnutí a kvalitu našeho spánku. Jenže v poslední době venku čas moc netrávíme, spíše naopak. Stejná intenzita světla ráno, během dne, ale i večer má velmi negativní dopad na naše zdraví. A právě chytré osvětlení nám v tom může velmi výrazně pomoct.

Nejen v domácnosti: chytré veřejné osvětlení

Během poslední doby pochopila také města potřebu správného veřejného osvětlení. Nejen, že chytré veřejné osvětlení jim ušetří rozpočet, ale také je mnohem šetrnější k obyvatelům a zvířatům, třeba k ptákům přespávajícím v městských parcích. Chytrá lampa veřejného osvětlení umí svítit pouze tam, kam je potřeba, neosvětluje celý prostor kolem sebe – staré veřejné osvětlení je největším problémem vizuálního smogu. Chytré veřejné osvětlení navíc nemusí ani pořád svítit na plný výkon, ale reaguje například na pohyb, na dopravu ve městě a celkově na jeho ruch.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.