Vhodné světlo na čtení knih

Světlo ke čtení: jakou správnou lampu vybrat a jaká je správná intenzita světla?

Čtení knihy před spaním může být vítaným odpočinkem po náročném dni. Jenže jaké je vhodné osvětlení ke čtení? Osvětlení při čtení je specifické, nemělo by být příliš silné, ale naopak ani slabé. Velkou roli hraje také barva světla. Pokud zvolíte špatné osvětlení, mohlo by se stát, že namísto lepšího spánku spíše nebudete moct usnout. Protože světlo před spaním má velký vliv přímo na naši kvalitu spánku.

Vyberte si vhodnou LED stolní lampu, kterou můžete využít ke čtení. Ideálně jako stojací lampu na noční stolek.

svetlo ke cteni

Jakou zvolit barvu světla na čtení?

Barva světla má výrazný vliv na kvalitu osvětlení. Ideální je na čtení zvolit spíš žluté teplé světlo, nejlépe do 2 700 Kelvinů, tedy ještě slabší světlo než na relaxaci. Naopak třeba na práci zase potřebujeme světlo podobné tomu dennímu, mnohem chladnější a spíš bílé – nejlépe denní bílé v rozmezí od 4 000 do 5 000 Kelvinů. Ideální je, pokud bude mít osvětlení lampy na noční stolek okolo 2 000 Kelvinů. Takové světlo je slabé, vhodné ke čtení. Rozhodně pak nebudete mít problém usnout. Pozor si také dejte na modré spektrum světla před spaním.

Co rozhodně nedělejte

Určitě není vhodné používat ke čtení centrální vnitřní osvětlení. Takové světlo většinou bývá moc silné a úplně zbytečně osvětluje celou místnost, a to ke čtení nepotřebujete. Centrální osvětlení je vhodné řešit například jako osvětlení obývacího pokoje, ale určitě ne ke čtení jako světlo do ložnice. Mnohem lepší je v takovém případě vybrat kvalitní lampu na noční stolek, která ke čtení poslouží mnohem lépe.

Jak vybrat LED lampu na čtení?

Během výběru LED lampy ke čtení je důležité dbát na detaily, podobně jako u jakéhokoli jiného osvětlení. Stojací lampa na čtení by měla být ideálně umístěna tak, aby vás při čtení neoslňovala. Světlo musí na stránky knihy dopadat zezadu. Výhodné je, pokud můžete lampu na čtení různě polohovat. Ověřte si, jestli můžete polohovat svítidlo a tělo stojací lampy na čtení, protože to budete často potřebovat. Zaměřte se také na to, aby stínidlo lampy bylo neprůhledné, tedy nepropouštělo světlo. 

TIP: Ideálně volte LED světelné zdroje, například LED žárovky do lampy na noční stolek. A to takové, u kterých si budete moct nastavit intenzitu i barvu světla – to je naprosto ideální volba.

Designové stojací lampy

Zejména stojací lampy jsou hezkým a designovým osvětlením ložnice. Nejsou sice vhodné jako osvětlení pro čtení v posteli, ale pokud máte například čtecí koutek, potom jsou stojací lampy tím správným řešením. Jako osvětlení během dne a zejména v podvečer mohou stojací lampy vytvořit krásnou atmosféru a navozovat pocit pohody – především s teplým žlutým světlem. 

Stolní lampy ke čtení

Přirozenější variantou než jsou stojací lampy, jsou bezesporu stolní lampy. Stolní lampy jsou také lampy na noční stolek. Zastoupení má ale v této kategorii mnohem více typů lamp. Stolní lampy jsou ideální, protože je můžete snadno polohovat. Jsou uzpůsobeny k práci, ke čtení a dalším aktivitám. Pokud si nejste jisti výběrem, potom LED stolní lampou určitě nic nezkazíte. Některé kousky jsou navíc opravdu zajímavé, stmívatelné, designové, ale třeba i bezdrátové, pokud byste si chtěli lampu přenášet k posteli. 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.